مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۸۰۵۹
ملت مسلمان ایران بیدار باشید که زلزله و سیل و سایر عوامل شما را از مسیر خود منحرف نکند و به تبلیغات اغفال‌کننده دستگاه شاه گوش ندهید و نهضت اسلامی را ادامه دهید تا برچیده شدن دستگاه قلدری و استبداد از قیام خود دست نکشید.
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۸ - ۲۳ شهريور ۱۴۰۱ - 2022September 14

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در پی بروز زلزله طبس در 25 شهریور 1357، امام خمینی با صدور پیامی، ضمن درخواست از مردم و روحانیون برای کمک به زلزله زدگان طبس، به انتقاد از سیاست های رژیم پرداخت. این اعلامیه به سرعت در سراسر ایران توزیع شد. در این اعلامیه آمده بود:
اینجانب از واقعه اسفناکی که موجب مرگ چند عده کثیری برادران و خواهران ما شد در سوگ هستم زلزله طبس هر انسانی را متأثّر و متالّم می‌کند. مسلمین غیرتمند لازم است مستقیماً به برادران خود کمک کنند و چیزی به عّمال دولت ندهند که باز راه برای چیاولگران باز شود. لکن در این موقع حساس آن چه لازم است به ملت شریف ایران تذکر دهم آن است که دولت با بوقهای تبلیغاتی شاه از فرصت استفاده کرده و به اغفال مردم دست زده‌اند کسانیکه هزاران نفر از بهترین فرزندان ما را دیروز بی‌بهانه قتل عام کرده و ملتی را به عزا نشانده‌اند امروز برای انحراف اذهان به تعزیه سرایی پرداخته و اشک تمساح برای زلزله‌زدگان می‌ریزند و عزای ملی اعلام می‌کنند.


آنهائی که مسلمانان عزیز و پیروان قرآن کریم را با رگبار مسلسل درو کردند و از قرار معروف از سربازان اسرئیل برای کشتار مردم شجاع و بی‌پناه تهران که تعداد کشته شده را بیش از 4000 هزار نفر نقل می‌کنند کمک گرفته و پس از قتل عام آنان را کمونیست و مارکسیست خوانده‌اند امروز دلسوز ملت شده‌‌اند دیروز گفتند مشتی خرابکار از خارج با گذرنامه جعلی آمده‌اند و خرابکاری کرده‌اند امروز تظاهرکنندگان سراسر کشور را که شعار ضد دیکتاتوری داده‌اند و از شاه جنایتکار اظهار تنفر کرده‌اند مشتی مارکسیست و کمونیست خوانده‌اند. ملت ایران از روحانی تا سیاسی از نّجار و کسبه تا کارگر و دهقان چون شعارشان مرگ بر شاه است کمونیست‌اند و فقط شاه و مفتخواران اطراف او که با ملت آن کردند و می‌کنند که چنگیز نکرد مسلمانند و ایرانی.

 

اعلامیه امام خمینی بعد از وقوع زلزله در طبس +عکس


ملت مسلمان ایران بیدار باشید که زلزله و سیل و سایر عوامل شما را از مسیر خود منحرف نکند و به تبلیغات اغفال‌کننده دستگاه شاه گوش ندهید و نهضت اسلامی را ادامه دهید تا برچیده شدن دستگاه قلدری و استبداد از قیام خود دست نکشید. روحانیون معظم در این موقع حساس که شاه زلزله را بهانه قرار داده و دست به بهره‌برداری زده است وظیفه الهی و سنگین خود را عمل فرمایند و به مردم هشدار دهند سیاسیون و روشنفکران آنان و دانشگاهی‌ها وظیفه اسلامی و ملی خود را به جا آورند و نگذراند نهضت را به وسیله تبلیغات پر سر و صدا منحرف کنند دولت به پشتیبانی شاه با اینکه صریحاً اعلام می‌کنند که عهده دار کشتار بی‌رحمانه سراسر ایران است امروز دست به تبلیغات مضری زده است ولی ملت ایران گول این تبلیغات را نخورده و از او انتقام خواهد کشید ملت بزرگ مسلمان ایران باید از اعلام پشتیبانی غارتگران تاریخ ترس و سُستی به خود راه ندهند که نمی‌دهند و با اتکا به خدای بزرگ و حقانیت خود مطمئن باشند که پیروزاند.

 

اعلامیه امام خمینی بعد از وقوع زلزله در طبس +عکس


اکنون که برادران ما در کشتار سراسر ایران و مناطق زلزله‌زدگان بی‌خانمان و بی‌سرپرست شده‌اند اکنون که شهر از گل ساخته شده طبس بر سر برادران ما خراب شده است اکنون که مجروحین تظاهرات سراسر ایران از بی‌داروئی و بی‌غذائی در رنجند بر برادران ایمانی لازم است هر چه بیشتر[برای] سرپرستی بازماندگان و تهیه وسائل آسایش برای آنان بشتابند و به جار و جنجال دولت اکتفا نکنند و به صندوق اعانه کمک نکنند که جز زراندوزی برای مجریان امور هیچ حاصلی نمی‌تواند داشته باشد.
و پیام تأثر‌بار اینجانب را در تسلیت مصیبت بزرگ به بازماندگان آنان برسانید از خداوند تعالی آزادی و استقلال کشور و صلاح حال مسلمین را خواستارم.


روح‌الله الموسوی الخمینی

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر