مرکز اسناد انقلاب اسلامی

شیخ علی تهرانی با شدت و حدت گفت: والله، بالله، تالله، در غیبت كبرای آقا امام زمان(ع) هیچ‌كس مثل آقای خمینی نیامده ‌است. آقا مصطفی خمینی به او گفت: من قسم می‌خورم اولین كسی كه با آقای خمینی دشمن شود، شما هستی.
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۹ - ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - 2022October 22

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ شیخ علی مرادخانی ارنگه مشهور به شیخ علی تهرانی در روزهای اخیر درگذشت. وی از جمله روحانیونی بود که سرگذشت عبرت‌آموزی در تاریخ سیاسی معاصر دارد.

مرحوم محمد جواد صاحبی مدیرمسئول کیهان اندیشه به واسطه فعالیت‌های فرهنگی خود با اندیشمندان متعددی ارتباط داشت و از همین رهگذر در کتاب خاطرات خود ناگفته‌های قابل تأملی از آن‌ها نقل کرده است. یکی از این بزرگان علامه سید جلال آشتیانی است.

به گفته مرحوم صاحبی: « سید جلال آشتیانی، سید مصطفی خمینی، شیخ علی تهرانی و شهید مطهری با هم رفیق و همدرس و هم‌مباحثه بوده‌اند. آقای آشتیانی در تصحیح کتاب «مشارق‌الداری» و در پانوشت آن از سید مصطفی خمینی یاد كرده است. او گاهی از گعده‌هایی كه با هم داشتند، خاطراتی را هم نقل می‌كرد.

***پیش‌بینی عجیب حاج آقا مصطفی خمینی درباره شیخ علی تهرانی***

او شیخ علی تهرانی را احساساتی و افراطی می‌دانست و نقل می‌كرد: در جلسه‌ای كه من و شیخ علی تهرانی و حاج سید مصطفی خمینی با هم بودیم، شیخ علی تهرانی با شدت و حدت گفت: والله، بالله، تالله، در غیبت كبرای آقا امام زمان(ع) هیچ‌كس مثل آقای خمینی نیامده ‌است. آقا مصطفی خمینی به او گفت: من قسم می‌خورم اولین كسی كه با آقای خمینی دشمن شود، شما هستی. شیخ علی تهرانی خیلی ناراحت شد و گفت: شما روی چه حسابی این حرف را می‌زنی؟ گفت: افرادی كه خیلی احساساتی پیش می‌روند عاقبت ندارند و به همان شدت كه پیش می‌روند به همان شدت هم برمی‌گردند.

 

پیش‌بینی عجیب حاج آقا مصطفی خمینی درباره شیخ علی تهرانی

 

در سال 1366 كه بیماری پروستات آقای آشتیانی اوج گرفت و به‌جهت نیاز به عمل‌های جراحی مكرر به تهران می‌آمد روزی با من تماس گرفت و گفت: زمانی‌كه امام باخبر شد من به تهران آمده‌ام و در بیمارستان بستری هستم، حاج احمد آقا را به عیادت فرستاد و او گفت امام دستور داده‌اند كه از شما مراقبت و هزینه‌هایتان پرداخت گردد و هرگونه كار دیگری هم اگر باشد در انجام آن آماده‌ایم. همچنین امام فرمودند به آقا جلال بگویید من در حق آن رفیق سابق شما شیخ علی تهرانی دعا می‌كنم، شما هم دعا كنید.»

 

منبع: "در کشاکش سیاست و فرهنگ" خاطرات محمدجواد صاحبی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر