مرکز اسناد انقلاب اسلامی

توسط دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور صورت گرفت:
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با ابراز امیدواری نسبت به اینکه هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار نقطه عطفی برای توجه عمیق، اثرگذار، اثربخش، پیش‌برنده و امیدآفرین حول محور کتاب در جامعه  باشد، سخنرانی خود را با معرفی کتاب «چراغ روشنی‌بخش» به پایان برد و گفت: این اثر مروری بر زندگانی حضرت علامه طباطبایی دارد...
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۳ - ۲۲ آبان ۱۴۰۱ - 2022November 13

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، روز ۲۰ آبان ماه ۱۴۰۱ پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران به مناسبت آغاز هفته کتاب سخنرانی کرد.

رمضانی ضمن گرامیداشت یاد و نام علامه طباطبایی و تبریک فرا رسیدن هفته کتاب گفت: در هفته کتاب به همت شورای برنامه‌ریزی هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و همه دستگاه‌های دخیل در حوزه کتاب و کتابخوانی، شاهد اتفاقات متعدد و متنوعی خواهیم بود.

وی افزود: البته موضوع کتاب و کتابخوانی منحصر به این هفته نیست و هفته کتاب بهانه‌ای است برای اینکه موضوع کتاب مطرح و به آن پرداخته شود. کتاب و کتابخوانی موضوعی است که می‌بایست در همه سطوح، همه شئون و همه بخش‌ها و در همه زمان‌ها به آن توجه کرد و اگر می‌خواهیم این موضوع در کشور به صورت بنیادین و اساسی حل شود لازم است که از دوره کودکی و نوجوانی به این مسئله پرداخته و موضوع را در فضای آموزش و پرورش پیگیری کنیم که بحمدالله پیگیری‌ها در این حوزه در حال انجام است.

رمضانی با اشاره به عبارت «ما همانیم که می‌خوانیم» به عنوان شعار هفته کتاب امسال گفت: دستگاه‌های فرهنگی فعال در این حوزه برنامه‌ها و اقدامات خودشان را در حوزه کتاب و کتابخوانی به مردم تقدیم خواهند کرد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور افزود: شبکه گسترده کتابخانه‌های عمومی در سراسر کشور وظیفه اصلی و اساسی توسعه کتاب و کتابخوانی را برعهده دارند و این شبکه گسترده با ۳۷۰۰ باب کتابخانه عمومی در حال خدمت‌رسانی است و همکاران کتابدارم در سراسر کشور وظیفه توزیع و خدمت‌رسانی فرهنگی در حوزه کتاب و کتابخوانی را بر عهده دارند. این شبکه فرهنگی بعد از مدارس و مساجد گسترده‌ترین شبکه فرهنگی کشور است که موضوعات متعددی در حوزه فرهنگ را پیگیری می‌کند. امروزه کتابخانه عمومی تنها فقط محل امانت کتاب نیست، بلکه خدمات متنوع فرهنگی با محوریت کتاب در آن صورت می‌گیرد. این اتفاق در راستای توسعه خدمات کتابخانه عمومی در دنیا است که کتابخانه تبدیل به یک مرکز خدمت‌رسان فرهنگی شده است. امروز کتاب، هسته اصلی کتابخانه است و اقمار آن حول محور کتاب شکل می‌گیرند و این اقمار خدمت‌دهی فرهنگی را بر عهده دارند.

 

معرفی کتاب «چراغ روشنی‌بخش» در نماز جمعه تهران

 

وی تاکید کرد: امروز ۲۷۰۰ کتابخانه به صورت مستقیم توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اداره می‌شود و ۱۰۰۰ کتابخانه خصوصی و مشارکتی نیز در کشور داریم که در کنار این شبکه به فعالیت مشغول هستند. این آمار غیر از کتابخانه دانشگاه‌ها، مساجد و مدارس است.

رمضانی افزود: به استثناء تهران که شرایط دیگری دارد، در سراسر کشور کتابخانه‌های عمومی مرکز اصلی مراجعه مردم برای خدمت فرهنگی است. به حمدالله با پیروزی انقلاب اسلامی رشد خوبی در این حوزه اتفاق افتاده است. با افتخار اعلام می‌کنیم شبکه کتابخانه‌های عمومی در کشور به نسبت توسعه سایر شبکه‌ها، شاهد توسعه‌ای موفق بوده و این از برکت انقلاب اسلامی است. امروز شبکه کتابخانه‌های عمومی ایران در منطقه و جهان اسلام مقام اول را دارد، در آسیا جزو ۵ کشور اول و در دنیا جزو ۱۵ کشور اول است. با چنین آماری می‌توانیم به خدمت‌رسانی بیشتر به مردم کشورمان افتخار کنیم و از آن برای پیشبرد اهداف اصلی‌مان و توسعه کتاب و کتابخوانی و فرهنگ مطالعه بهره ببریم.

دبیرکل نهاد با اشاره به ضرورت اهتمام و توجه به موضوع کتاب و کتابخوانی در همه شئون گفت: در اینکه می‌بایست مسئله کتاب و کتابخوانی از مسائل اول کشور باشد شکی نیست و ضروری است تلاش‌های انجام شده در این حوزه برای اینکه فرزندان ایران اسلامی اهتمام عملی به کتاب و کتابخوانی داشته باشند را ارج نهیم و آن را مقدس بدانیم. ما وقتی می توانیم مسئله کتاب و کتابخوانی را در کشور به سرمنزل مقصود و شرایط مطلوب و آنچه که مد نظر رهبر فرهیخته و فرزانه انقلاب اسلامی است برسانیم که در همه برنامه‌ریزی‌ها و نیازهایی که در جامعه مطرح می‌شود مسئله کتاب به عنوان مسئله اساسی مطرح باشد.

وی تصریح کرد: اگر کتاب و کتابخوانی در کشور رونق بگیرد ما امکان گفت‌وگوی بهتر با هم را خواهیم داشت و اگر کتاب و کتابخوانی در کشور فراگیر شود سواد اطلاعاتی‌مان بالا می‌رود و هر اطلاعاتی را نمی‌پذیریم. ریشه بسیاری از مشکلات و مسائلی که در کشور با آن دست به گریبان هستیم پایین بودن سواد و دانش در این سطوح به خصوص سواد مطالعاتی است. خیلی از مسائل و مشکلاتی که امروز تبدیل به بحران می‌شود با اهتمام به مطالعه و بالا بردن سواد رسانه‌ای، سواد سیاسی و سواد عمومی برطرف می‌شود.

 

معرفی کتاب «چراغ روشنی‌بخش» در نماز جمعه تهران

 

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با ابراز امیدواری نسبت به اینکه هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار نقطه عطفی برای توجه عمیق، اثرگذار، اثربخش، پیش‌برنده و امیدآفرین حول محور کتاب در جامعه  باشد، سخنرانی خود را با معرفی کتاب «چراغ روشنی‌بخش» به پایان برد و گفت: این اثر مروری بر زندگانی حضرت علامه طباطبایی دارد؛ البته رویکرد این کتاب بیشتر پیرامون موضوعات سیاسی است. خصوصیت متمایز این کتاب نسبت به سایر آثاری که درباره علامه تولید شده نیز همین است. این کتاب توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده و در آن، اسناد ساواک و اعلامیه‌هایی که با امضای علامه در ایام نهضت اسلامی منتشر می‌شد درج شده است.

گفتنی است کتاب «چراغ روشنی‌بخش (جستاری بر مشی سیاسی علامه طباطبایی» از تازه‌ترین منشورات مرکز اسناد انقلاب اسلامی است. علاقمندان می‌توانند برای تهیه این کتاب اینجا کلیک کنند.

 

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر