مرکز اسناد انقلاب اسلامی

«... یک جمله‌ای که ایشان بر آن تأکید داشتند این بود که تضعیف نظام را حرام می‌دانستند و می‌گفتند که این مملکت، مملکت امام زمان (عج) است و تضعیف آن جایز نیست.»
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۹ - ۳۰ آبان ۱۴۰۱ - 2022November 21

پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله حاج شیخ جواد تبریزی از بزرگان عصر ماست؛ ایشان علاوه بر مباحث فقهی، در عرصه حیات سیاسی و اجتماعی نیز الگوست. حجت‌الاسلام و المسلمین جعفر تبریزی فرزند مرحوم آیت‌الله میرزا جواد تبریزی با اشاره به سیره پدر گرانقدرش می‌گوید: مرحوم تبریزی در یاری به فقرا از هیچ کمکی دریغ نمی‌کردند و برای افراد فقیر و افراد نیازمند مایحتاج زندگی تهیه می‌کردند. ایشان پس از زیارت حرم حضرت معصومه(س) که صبح زود می‌رفتند، خودشان نان می‌خریدند و سعی می‌کردند که کارهای خود را به کسی واگذار نکند و در حد امکان خودشان کارهای شخصی خویش را انجام بدهند.


فرزند میرزا جواد تبریزی با اشاره به وقت شناسی پدر خویش عنوان می‌کند: وقت شناسی و استفاده از وقت یکی از خصلت‌های پدرم  بود و می‌توانستی از حرکات ایشان ساعت خود را تنظیم کنی؛ چون واقعاً در انجام کارهای خود دقیق بودند و همه امور خود را با برنامه و منظم انجام می‌دادند. ایشان یک الی دو ساعت پیش از نماز صبح  از خواب بر می‌خواستند و به سمت حرم حضرت معصومه(س) می‌رفتند و نماز شب خویش را آنجا می‌خواندند.

 


وی با اشاره به ارادت و توجه مرحوم تبریزی به آل الله(ع) ادامه می‌دهد: مرحوم تبریزی دو عدد دستمال در جیب خود داشتند که با دستمال سفید بینی خود را پاک می‌کردند و با دستمال مشکی اشک‌هایی را که برای اهل بیت (ع) می‌ریختند تمیز می‌کردند و به من گفتند که ای پسرم اگر در قیامت چیزی به درد من بخورد این دستمالی است که با آن اشک‌هایی که برای اهل بیت(ع) ریختم را پاک کردم.


وی می‌گوید: مسئله دیگری که در زندگی ایشان ملموس بود و همه شاگردان به آن اذعان داشتند ساده زیستی بود و در منزل خود همه وسایل ساده بود و چیزی که توجه انسان  را به خود جلب کند وجود نداشت و واقعاً ساده زندگی می‌کردند و در اتاق خود غیر از کتاب و لباس‌های خود و مسائلی که مربوط به علم بود چیزی وجود نداشت و لوازم تزئینی وجود نداشت.

 

 

این استاد حوزه ادامه می‌دهد: ایشان در عراق که بودند توسط دولت بعث دستگیر شدند و به ایران تبعید گردیدند. یک مرجع تقلید همیشه خدا را مدنظر دارد چون فردای قیامت باید پاسخگو باشد و مرحوم پدر ما هم همیشه خداوند را در نظر داشتند و یک جمله‌ای که ایشان بر آن تأکید داشتند این بود که تضعیف نظام را حرام می‌دانستند و می‌گفتند که این مملکت، مملکت امام زمان (عج) است و تضعیف آن جایز نیست.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم (با تلخیص)

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر