مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۸۲۰۱
ازجمله اقداماتی که از جانب فعالان قومی ایران در چند سال اخیر روندی روبه رشد داشته و یکی از اصلی‌ترین شاخص‌های گسترش تمایلات تجزیه‌طلبانه قومیتهای ایرانی در چندسال اخیر شناخته می‌شود فعالیتهای خشونت‌آمیز این گروه‌هاست. نقش و تاثیر سیاست خاورمیانه‌ای دولت ایالات متحده در گسترش این اقدامات در سالهای گذشته به وضوح قابل مشاهده است. خبرگزاری رویترز با اعلام اینکه مقامات آمریکایی در ترغیب یک گروهک به نام جندالله به رهبری عبدالمالک ریگی برای انجام اقدام علیه جمهوری اسلامی در داخل خاک ایران دست دارند، می‌نویسد: آمریکا با رایزنی و تشویق گروهی از افراد مسلح پاکستانی، آنها را ترغیب به انجام یک سری عملیات چریکی در ایران کرده است.
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۰ - ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - 2022November 23

پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ ازجمله اقداماتی که از جانب فعالان قومی ایران در چند سال اخیر روندی روبه رشد داشته و یکی از اصلی‌­ترین شاخص‌های گسترش تمایلات تجزیه‌­طلبانه قومیتهای ایرانی در چندسال اخیر شناخته می­‌شود فعالیتهای خشونت آمیز این گروه­هاست. عملیات تروریستی، آدم ربایی، بمب‌گذاری و . . . ازجمله اصلی­‌ترین اقدامات این گروه­هاست که در قالب فعالیت‌های سخت تعریف می‌­شوند. نقش و تاثیر سیاست خاورمیانه‌­ای دولت ایالات متحده در گسترش این اقدامات در سالهای گذشته به وضوح قابل مشاهده است.

تلاش‌هایی که دولت ایالات متحده برای فعال کردن گسل‌های اجتماعی صورت می‌دهد تنها محدود به کشور ایران نیست و اساساً از دوران پس از 11 سپتامبر این رویکرد یکی از اساسی­ترین ابزارهای این دولت علیه دولتهایی نظیر ایران بوده است. این دولت با اقدامات مختلف امنیتی و اطلاعاتی سرمایه­‌گذاریهای فراوانی را در سوء استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود در جریانات قومی در ایران و کشورهایی نظیر سوریه انجام داده است.

از نمونه­‌های اینگونه حمایتها در ایران همکاری سرویس‌های اطلاعاتی و ارتش دولت آمریکا با گروهک تروریستی فرقان به عنوان خاستگاه اصلی جندالله بوده است. در مورخه 29 /9 /81 ملاجلیل شه بخش به همراه سه نفر از اشرار فراری ایرانی ساکن کویته پاکستان با یک ژنرال آمریکایی بنام مپکو در قندهار افغانستان جنب فرودگاه جلسه‌ای برگزار کردند. در این جلسه رهبر گروه فرقان اعلام کرد همگی فراریان جمهوری اسلامی ایران هستیم و نیروهای زیادی در اختیار داریم و هر زمان که لازم باشد قادریم کلیه شهرهای ایران را ناامن کنیم. ژنرال مذکور قول داد در کلیه زمینه‌ها از جمله تسلیحانی و مالی با گروه فوق همکاری گسترده داشته باشد. بعد از این دیدارها، جسارت گروه فرقان برای اقدامات تروریستی بیشتر شد.

عبدالحمید ریگی برادر عبدالمالک ریگی در مصاحبه ای با پرس تی وی با  اشاره به ملاقات‌های چندین باره برادرش با ماموران آمریکایی، از اسلام آباد و کراچی به عنوان اصلی‌­ترین مکانهایی که طرفین یکدیگر را ملاقات می­کرده‌اند نام برده است. این تروریست همچنین گفت که برادرش در سال 2006 از طریق یکی از ارتباط‌هایش در نیوجرسی با آمریکائی‌ها ملاقات داشته است و پول‌های کلانی را از آنها گرفته است. عبدالحمید همچنین درادامه اضافه کرد که خود او یکبار در سال 2005 با آمریکائها در اسلام آباد دیدار کرده و از او درباره فعالیت‌ها و تعداد حملات آنها به ایرانی‌ها پرسش شده است اما به گفته وی عبدالمالک پس از این دیدار از آنها خواست تا تنها با خود او در ارتباط باشند.

وی گفت: از سال 2005 به این­طرف مالک چندین نشست محرمانه با اف. بی. آی. و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در کراچی و اسلام آباد برگزار کرده بود. طی یکی از دیدارها در اسلام آباد دو مامور زن آمریکایی از وی درباره اینکه این گروه چند نفر می تواند برای آموزش جمع آوری کند صحبت کرده بودند. همچنین آمریکائیها گفته بودند که تسلیحات، پایگاه­های امن، و آموزش دهنده­های حرفه­ای می­توانند در اختیار گروه قرار بدهند. ریگی ادامه داد:  از سال 2002 ، اعضای جندالله 50 تا 60 مورد اقدامات تروریستی از جمله قتل جمعی، گروگان گیری، بمب‌گذاری، حملات زمینی، سرقت خودرو و دیگر اقدامات خرابکارانه ضد غیرنظامیان و دولت ایران مرتکب شده­اند و من هم بر اساس دستورات در بیشتر این اقدامات شرکت داشتم و تنها در یکی از این حملات دست­کم 4 غیرنظامی را با دستهای خود کشتم.

وی گفت: «آمریکایی‌ها در سفارت آمریکا در اسلام‌آباد پاکستان به ما قول دادند که به ما سلاح، پول، اطلاعات محرمانه و تجهیزات بدهند و از ما حمایت کنند. سال 85 هم 150 هزار دلار به همراه یک تلفن ماهواره‌ای و یک لپ‌تاپ به عبدالمالک دادند. او ملاقات با آمریکایی‌ها را خیلی محرمانه انجام می‌داد و نمی‌خواست هیچ‌کس از این ماجرا بویی ببرد.»

حمایت آمریکا از عملیات‌های تروریستی در ایران؛ بخش چهارم: گروه تروریستی جندالله

شبکه خبری ای بی سی آمریکا در گزارشی فاش کرد که مقامات آمریکایی با وجود انکار رابطه مستقیم با جندالله اعتراف کرده‌اند، افسران این کشور به سران این گروه مشاوره داده و با آنها ملاقات می کنند. ساندی تلگراف نیز در سال 2007 فاش کرد که سازمان سیا تلاش می کند با تامین سلاح و کمک مالی به تروریست های جندالله، ایران را بی ثبات کند. درهمین رابطه شبکه ان.بی.سی در ماه می 2007 اعلام کرد که این گروه مستقر در پاکستان به تشویق سیا در نواحی مرزی ایران اقدام به خرابکاری می کنند.

عبدالمالک ریگی پس از دستگیری در بخشی از صحبتهایش به ملاقات خود با افرادی آمریکایی و اسرائیلی که در پوشش ناتو ظاهر شده بوده­اند اعتراف کرده است. وی در ادامه به لیستی اشاره کرده است که توسط این افراد برای ترور به آنها داده شده بود. ریگی در اعترافات خود به جزئیات رابطه خود با دولت ایالات متحده اشاره کرده است:

«ما در کازابلانکا در مراکش با افرادی که خود را نمایندگان ناتو معرفی می‌کردند دیدار کردیم. بعد از ملاقات وقتی قضایا را جمع بندی کردیم دو شبهه در ذهن ما ایجاد شد. یکی این که اگر این افراد عضو ناتو هستند چرا در افغانستان با ما ملاقات نکردند، در حالی که در افغانستان پایگاه دارند و خیلی راحت‎تر و با ضریب امنیتی بالاتری می‌توانند با ما ملاقات کنند. شبهه دومی که برای ما ایجاد شد این بود که بار اولی که به ما اطلاع داده شد، نیروهای ناتو قصد مذاکره با ما را دارند گمان کردیم که آنها می‌خواهند درباره شرق ایران با ما گفت‌وگو کنند چون نیروهای ناتو در افغانستان مستقر هستند و ممکن است در رابطه با موضوع شرق کشور نظرهایی داشته باشند. اما همه اصرار مذاکره کنندگان بر این بود که جندالله عملیات را از منطقه مرزی و بلوچستان به پایتخت کشور یعنی تهران منتقل کند. این نکته برای ما جای سوال داشت و ما را به این جمع بندی رساند که آنها آمریکایی و یا اسرائیلی هستند که در پوشش ناتو با ما مذاکره می کنند یا اینکه این افراد از نیروهای ناتو هستند ولی برای آمریکا و اسرائیل کار می‌کنند. در هر دو صورت ما به این نتیجه رسیدیم که این افراد با جاهایی غیر از ناتو ارتباط دارند. مذاکره‌کنندگان می‌گفتند که اسم گروهی از افراد، آدرس خانه‌های آنها و عکسهایشان را به شما می‌دهیم و حتی ابزار عملیاتی از جمله مواد منفجره و دیگر تجهیزاتی را که از آن در عملیات تروریستی استفاده می‌شود، در همان شهرهای محل عملیات در اختیار شما قرار می‌دهیم. شما فقط عملیات را اجرا کنید و در قبال انجام این عملیات ما جدا از پولی که برای دیگر همکاری‌ها به شما می‌دهیم، مبلغ هنگفت و بزرگی به شما پرداخت خواهیم کرد. آنها گفتند برای هر هدف مبلغی خاص تعیین شده و پس از انجام کار این پول به شما پرداخت خواهد شد. در مجموع، طرفین به این نتیجه و اتفاق نظر رسیدیم که عملیات به مرکز انتقال پیدا کند. همچنین باید در رسانه‌ها فعالیت گسترده‌ای داشته باشیم و سوم هم این که اهداف و افراد خاصی باید هدف قرار گیرند. این سه نکته را آن‌ها مشخص کردند و از طرف ما نیز تایید شد و از آنها خواستیم تجهیزات را در اختیارمان قرار دهند تا خود را آماده کنیم».

ریچارد واکر  روزنامه نگار باسابقه آمریکایی طی مقاله‌ای برای هفته نامه "امریکن فری پرس" در تشریح روابط آمریکا و رژیم صهیونیستی با سازمان های تروریستی ضد ایرانی می نویسد؛ موساد و سازمان سیا روابط قوی و شناخته شده ای نیز با سازمان مجاهدین خلق (منافقین) دارند که یک گروه شبه نظامی ضد ایران است. این در حالی است که مجاهدین خلق از سوی اتحادیه اروپا و وزارت خارجه آمریکا به عنوان یک گروه تروریستی شناخته شده است. ناظران سیاسی معتقدند که آمریکا و اسرائیل از گروه های مثل جندالله به عنوان ابزاری برای انجام جنگ های نیابتی استفاده می کنند. این دو طی سال های اخیر نشان داده اند که در بکارگیری گروه های تروریستی حاضر در خاورمیانه مهارت زیادی دارند. حال چه این گروه ها در عراق باشند، چه در ایران و افغانستان. از این منظرسازمان سیا و به خصوص موساد، اقدام به حمایت و آموزش شبه نظامیان کرد به منظور انجام حملات علیه ایران از طریق مرزهای شمالی عراق نموده اند. بطوریکه حمایت اسرائیل از شورشیان کرد موجب شد تا دولت عراق به سران کرد این کشور در مورد عواقب استفاده شورشیان از خاک عراق برای حمله به ایران هشدار دهند.

حمایت آمریکا از عملیات‌های تروریستی در ایران؛ بخش چهارم: گروه تروریستی جندالله

عبدالمالک ریگی رهبر گروهک تروریسی جندالله در بخش دیگری از اعترافات خود پیرامون رابطه گروهک خود با دولت ایالات متحده در دوران پس از روی کار آمدن دموکراتها نیز به مواردی اشاره کرده است:

«بعد از این که اوباما در انتخابات برنده شد، آمریکا با ما در پاکستان تماس گرفت و در خواست یک ملاقات کرد. من گفتم ما وقت برای ملاقات نداریم و اگر قرار باشد به آمریکا کمک کنیم، آنها هم باید قول بدهند که با ما همکاری کنند . آنها گفتند که با ما همکاری می کنند و قول یک تسلیحات و ماشین های نظامی دادند . همچنین آمریکایی ها قول یک پادگان نظامی در نزدیکی مرز ایران با افغانستان را دادند.... گفتند سیا روی شما حساب می کند و برای هرگونه کمک خودش را آماده کرده است. یکی از افسران سیا گفت که حمله نظامی به ایران برای آمریکا دشوار است اما ما تصمیم داریم به تمام گروه های ضد ایرانی که می توانند در ایران بی ثباتی و سختی برای ایران درست کنند کمک کنیم. ما به این نتیجه رسیده ایم که گروه شما قدرت اینکه برای جمهوری اسلامی دردسر درست کند را دارد و آمریکا آماده است شما را آموزش دهد ویا هرکمکی که احتیاج داشته باشید مثل امنیت مخابراتی و... به شما در سطح وسیعی برساند.»

در همین رابطه یکی از مقامات سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ای.بی.سی صریحاً به کمکهای گسترده این کشور به این گروهک برای انجام عملیات تروریستی در ایران اشاره کرد. رادیو صدای آمریکا(VOA) نیز در سال 1385 با رهبر گروهک تروریستی جنداله، عبدالمالک ریگی مصاحبه تلفنی کرده و وی را قهرمان آزادیبخش نامید.

خبرگزاری رویترز با اعلام اینکه مقامات آمریکایی در ترغیب یک گروهک به نام جندالله به رهبری عبدالمالک ریگی برای انجام اقدام علیه جمهوری اسلامی در داخل خاک ایران دست دارند، می‌نویسد: آمریکا با رایزنی و تشویق گروهی از افراد مسلح پاکستانی، آنها را ترغیب به انجام یک سری عملیات چریکی در ایران کرده است. رویترز که خبر خود را به گزارش شبکه «ای‌بی‌سی نیوز» به نقل از منابع آمریکایی و سرویس‌های جاسوسی پاکستانی مستند کرده، در گزارش خود تاکید می‌کند موضوع عملیات پنهانی بر ضد ایران در گفت‌وگوهایدیک چنی، معاون وقت رییس جمهوری آمریکا و پرویز مشرف، رییس‌جمهوری وقت پاکستان مطرح شده و مورد بررسی قرار گرفته است.

یک مقام آگاه به نقل از فرمانده سابق ارتش پاکستان گفت؛ گروهک تروریستی موسوم به جندالله با شرکت امنیتی "بلک واتر" آمریکا که اسناد جنایات و قتل عام غیرنظامیان عراقی به دست کارکنان آن منتشر شده است ارتباطات گسترده­ای برقرار کرده است.

منبع: آمریکا و تجزیه‌طلبی قومی در ایران، مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر