مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۸۳۳۸
بازخوانی مطبوعات
19 بهمن 1367 در آستانه دهمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ملت ایران، امام خمینی بنیانگذار انقلاب اسلامی با عفو عمومی زندانیان گروهکی که برخی از آن‌ها به اعدام و حبس ابد هم محکوم شده بودند موافقت کردند.
تاریخ انتشار: ۱۷:۲۲ - ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - 2023February 08

پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ عفو عمومی 19 بهمن 1367 از آن دست خبرهایی است که در تاریخ کمتر به آن پرداخته شده است. هوچی‌گری‌های تبلیغاتی ضد انقلاب درباره اعدام‌های دهه شصت و بازی‌های رسانه‌ای ‌آن‌ها در چند سال اخیر با آمارسازی‌های دروغینی همراه بود که حتی اعضای جدا شده از گروهک‌هایی چون منافقین درباره جزئیات این آمارسازی‌ها و فهرست‌نویسی‌ها افشاگری‌های متعددی کردند. از وارد کردن اسامی کشته‌شدگان منافقین در فروغ جاویدان (عملیات مرصاد) به فهرست اعدامی‌ها گرفته تا افزودن نام کسانی که در اردوگاه اشرف منافقین تحت شکنجه‌های جسمی و ایدئولوژیک مسعود رجوی از دنیا رفتند.

19 بهمن 1367 در آستانه دهمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ملت ایران، امام خمینی بنیانگذار انقلاب اسلامی با عفو عمومی زندانیان گروهکی که برخی از آن‌ها به اعدام و حبس ابد هم محکوم شده بودند موافقت کردند.

‏متن موافقت امام خمینی با عفو عمومی زندانیان گروهکی بدین شرح است:

بسمه‌تعالی‏

‏‏جناب حجت‌الاسلام، آقای ری‌شهری، وزیر محترم اطلاعات ـ دامت افاضاته‏

‏‏با پیشنهاد شما مبنی بر عفو عمومی زندانیان گروهکی‏ موافقت می‌شود.‏ و‏‎ ‎‏امیدوارم خانواده‌های محترم زندانیان گروهکی فرزندان خود را نصیحت کنند تا دست‏‎ ‎‏به کارهایی نزنند که موجب ناراحتی مجدد خود و خانواده‌هایشان گردد. انشاءالله ‎‏مسئولین نظام اسلامی با مهربانی و برادری با آن‌ها برخورد نموده، و با ایجاد تسهیلات‏‎ ‎‏شغلی موجب دلگرمی آنان گردند. از خداوند متعال می‌خواهم راه هدایت و درستی را‏‎ ‎‏نصیب همه بفرماید. والسلام علیکم.‏‏‏19 / 11 / 67‏ ‏‏روح الله الموسوی الخمینی‏

 

عفو عمومی زندانیان گروهکی در 19 بهمن 1367 با موافقت امام خمینی/ روایت مطبوعات از آزادی گسترده زندانیان سیاسی در ده‌سالگی انقلاب

 

به گزارش روزنامه جمهوری اسلامی متن نامه آقای ری‌شهری وزیر اطلاعات به محضر امام امت بدین شرح می‌باشد:

بسمه‌تعالی

محضر مبارک رهبر عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی امام خمینی مدظله‌العالی

پس از تقدیم عرض سلام به استحضار می‌رساند با عنایت به اینکه در آستانه دهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شاهد تثبیت کامل و روزافزون جمهوری اسلامی هستیم و بن‌بست فکری و روانی گروهک‌های ضدانقلاب را در آستانه نابودی کامل قرار داده است لذا به خواست خدواند متعال از این ناحیه خطری انقلاب را تهدید نمی‌نماید.

بدین‌وسیله وزارت اطلاعات پیشنهاد می‌کند کلیه زندانیان گروهکی از هر مرحله‌ای از مراحل رسیدگی قضائی می‌باشند مشمول عفو حضرت عالی قرار گیرند تا در سایه رحمت و تفضل الهی و با بهره‌گیری از مواهب جمهوری اسلامی و فرصتی که به آن‌ها داده می‌شود به بازسازی فکری و عملی خود بپردازند.

قابل ذکر است که تعداد 900 از آنان که بنحوی مستقیماً در ارتکاب جنایت‌ها و شرارت‌ها شرکت داشته‌اند از این امر مستثنی هستند. از خداوند متعال اعتلا و عظمت انقلاب اسلامی و طول عمر مبارک را خواستارم.

 

 

عفو عمومی زندانیان گروهکی در 19 بهمن 1367 با موافقت امام خمینی/ روایت مطبوعات از آزادی گسترده زندانیان سیاسی در ده‌سالگی انقلاب

 

همچنین روزنامه جمهوری اسلامی در شماره 23 بهمن 1367 خود در گزارش دیگری با اشاره به آزادی نخستین گروه از زندانیان سیاسی در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی می‌نویسد: نخستین گروه از زندانیان گروهک‌های سیاسی که مشمول عفو امام امت قرار گرفته‌اند صبح دیروز در خجسته سالروز پیروزی انقلاب اسلامی آزاد شدند و به خانواده‌های خود پیوستند.

طبق این گزارش: در مراسمی بسیار عاطفی و در میان اشک شوق زندانیان و اعضای خانواده‌هایشان 230 زندانی که فریب گروهک‌های محارب را خورده و به آنان پیوسته بودند صبح دیروز شنبه از زندان اوین آزاد شدند و همراه اعضای خانواده‌هایشان به صفوف گسترده راهپیمایان سالگرد پیروزی انقلاب ملحق شدند. 34 نفر از این عده را زنان تشکل می‌دادند.

یک مقام مسئول در وزارت اطلاعات به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: آزادشدگان کسانی هستند که در مدت کوتاه اعلام عفو حضرت امام تا آزاد شدن از زندان تشریفات اداری و قانونی آزادی‌شان طی شده است و گروه‌های دیگر از زندانیان مشمول عفو طی روزهای آینده پس از انجام مراحل قانونی آزاد خواهند شد. تعداد قابل توجهی از زندانیان که دیروز از زندان اوین آزاد شدند زندانیانی بودند که به دلیل ارتکاب جرایمی سنگین به اعدام و بعضا به حبس سنگین چون حبس ابد محکوم شده بودند.

افرادی که دیروز از زندان آزاد شدند شامل تمامی گروهک‌های سیاسی و نیز تمامی رده‌های سنی می‌شدند.

 

عفو عمومی زندانیان گروهکی در 19 بهمن 1367 با موافقت امام خمینی/ روایت مطبوعات از آزادی گسترده زندانیان سیاسی در ده‌سالگی انقلاب

 

این عفو عمومی فقط شامل زندانیان مرکز نبود و سراسر کشور را در بر می‌گرفت. بطوری که روزنامه رسالت در گزارش 23 بهمن 67 خود می‌نویسد: به میمنت یوم‌الله 22 بهمن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و در اجرای فرمان حضرت امام خمینی مبنی بر عفو عمومی زندانیان گروهکی یک صد تن از این زندانیان در تبریز پیش از ظهر دیروز از زندان آزاد شدند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر