کد خبر: ۸۳۹

سی و یکم فروردین ماه در گذار تاریخ

31 فروردین 1384
بر اثر سانحه سقوط يك فروند بوئينگ 707 هواپيماي جمهوري اسلامي ايران در فرودگاه مهرآباد 2 نفر كشته، يك نفر مفقود و 48 نفر مجروح شدند. هواپيما با 157 مسافر از كيش عازم تهران بود كه هنگام فرود دماغه هواپيما با چاله اي در قسمت انتهايي باند برخورد كرد و آتش گرفت.

31 فروردین 1376
حجت الاسلام فلاحيان وزير اطلاعات گفت اينكه آلمانيها يك تبعه ايراني به نام كاظم دارابي را به بهانه دست داشتن در حادثه ميكونوس به گروگان مي گيرند و سپس سراغ «ران آراد» خلبان مفقود شده اسرائيلي را از ما مي گيرند، نشان مي دهد كه آلمانيها تا چه حد در پروژه ميكونوس تحت فشار صهيونيستها عمل مي كنند.

31 فروردین 1366
استاد محمد تقي شريعتي در سن ۸۰ سالگي درگذشت.

31 فروردین 1364
خاوير پرز دكوئه يار دبيركل سازمان ملل در مصاحبه با روزنامه لوموند حقانيت موضعگيريهاي ايران در برابر شوراي امنيت را تأييد كرد.

31 فروردین 1361
جامعه مدرسين حوزه علميه قم طي اطلاعيه اي سقوط آقاي سيدكاظم شريعتمداري از شايستگي مرجعيت را بالصراحه اعلام كرد.

31 فروردین 1361
اساسنامه بنياد شهيد در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد.

31 فروردین 1361
دبيركل سازمان كنفرانس اسلامي به مواضع اشتباه اين سازمان در خصوص جنگ تحميلي اعتراف كرد.

31 فروردین 1358
درگيري مسلحانه ميان كردها و تركهاي شهرستان نقده تعداد زيادي از مردم را به كام مرگ فرستاد.

31 فروردین 1357
«سايروس ونس» وزير خارجه آمريكا و «ديويد اوئن» وزير خارجه انگليس در جريان اجلاس وزيران امور خارجه كشورهاي عضو پيمان سنتو در لندن، رژيم شاه را عامل ثبات در خليج فارس و خاورميانه خواندند و از آن تمجيد كردند.

31 فروردین 1356
اردشير زاهدي سفير ايران در امريكا گفت: اعزام نيروهاي ايران به ظفار به درخواست دولت عمان صورت گرفته است‌.

31 فروردین 1354
در پي اعدام دسته جمعي 9 تن از اعضاي قديمي سازمان مجاهدين خلق در تپه هاي اوين كه ديروز به وقوع پيوست روزنامه ها از قول ساواك نوشتند كه اين عده در حال فرار از زندان هدف گلوله قرار گرفته و كشته شده اند!

31 فروردین 1349
كنفرانس سفيران آمريكا در كشورهاي خاورميانه و جنوب آسيا به رياست «اليوت ريچاردسون» معاون وزارت خارجه آمريكا و به طور محرمانه در تهران گشايش يافت. گفته شد اين كنفرانس اصول سياست خارجي آمريكا در خاورميانه را تعيين خواهد كرد.

31 فروردین 1348
پيرو اعلام بي‌اعتباري عهدنامه 1937 توسط وزارت امور خارجه ايران، نيروهاي نظامي ايران در مرزهاي آبي و خاكي خود با عراق، به حال آماده‌باش درآمدند.

31 فروردین 1342
از سوي طلاب و مدرسين حوزه علميه قم تلگرافي در تشريح حادثه حمله به مدرسه فيضيه براي سران ملل اسلامي ارسال شد.

31 فروردین 1342
در جريان نبرد خونين مبارزان و عشاير بويراحمد و ممسني با ارتش رژيم شاه، دهها افسر، سرباز، ژاندارم و درجه دار كشته شدند.

31 فروردین 1341
مراسم اربعين رحلت آيت الله سيدابوالقاسم كاشاني امروز در مسجد جامع حضرت عبدالعظيم(ع) با حضور صدها هزار نفر از مردم برگزار شد.

31 فروردین 1308
حاج ميرزاكاشف السلطنه اولين واردكننده چاي و انتقال دهنده تكنيك و روش چايكاري در ايران بر اثر يك سانحه رانندگي در بوشهر جان خود را از دست داد.

31 فروردین 1300
قوام السلطنه والي دستگير شده خراسان در حالي كه به بيماري حادي مبتلا بود، تحت الحفظ به تهران انتقال داده شد. فرمان بازداشت وي روز 11 فروردين از سوي سيد ضياءالدين طباطبايي، رئيس الوزراء، به كلنل محمدتقي خان پسيان فرمانده ژاندارمري خراسان ابلاغ شد.

31 فروردین 1287
اولين شعبه رسمي ماسوني در ايران تحت نام «لژ بيداري» زير نظر «گرانداويان» فرانسه در تهران بنيان نهاده شد. محمدعلي ذكاءالملك فروغي و سيدحسن تقي زاده از گردانندگان اين لژ بودند.

31 فروردین 1286
كشتي حامل ميرزاعلي اصغرخان اتابك (امين السلطان) كه به دستور محمدعلي شاه قاجار براي تصدي رئيس الوزرايي از اروپا به تهران احضار شده است با حمايت روسها در بندر انزلي پهلو گرفت.

31 فروردین 1286
آیت الله شیخ فضل الله نوری خواستار تعیین هیاتی از سوی فقها و مجتهدین طراز اول کشور برای نظارت بر مشروعیت قوانین مصوب مجلس شورای ملی شد.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات