مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۸۴۰۰
به مناسبت راهپیمایی روز قدس
نام‌گذاری آخرین جمعه ماه رمضان به عنوان «روز قدس» توسط امام خمینی در 26 مرداد 1358 یکی از ابتکارات مهم امام خمینی بود. از جمله بازخوردهای برگزاری اولین راهپیمایی روز قدس را می‌توان در اسناد لانه جاسوسی جستجو کرد. سفارت امریکا در تهران که در آن روزها هنوز به تسخیر دانشجویان در نیامده بود و فعالیت‌های خود را ادامه می‌داد گزارش‌های جالبی از سفارتخانه‌های ایالات متحده در سایر کشورها مخابره کرده است.
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۳ - ۲۲ فروردين ۱۴۰۲ - 2023April 11

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ نام‌گذاری آخرین جمعه ماه رمضان به عنوان «روز قدس» توسط امام خمینی در 26 مرداد 1358 یکی از ابتکارات مهم امام خمینی بود. از جمله بازخوردهای برگزاری اولین راهپیمایی روز قدس را می‌توان در اسناد لانه جاسوسی جستجو کرد. سفارت امریکا در تهران که در آن روزها هنوز به تسخیر دانشجویان در نیامده بود و فعالیت‌های خود را ادامه می‌داد گزارش‌های جالبی از سفارتخانه‌های ایالات متحده در سایر کشورها مخابره کرده است.

به عنوان نمونه سفارت امریکا در منامه در تاریخ 19 اوت 1979 (28 مرداد 1358) در گزارشی که به وزارت امور خارجه امریکا مخابره می‌کند. به برگزاری تظاهراتی در مرکز منامه اشاره می‌کند که به حمایت از روز جهانی قدس برگزار شده بود. در بخشی از این سند با اشاره به برگزاری این تظاهرات آمده است: «ملاهای شیعه ظاهرا می‌خواسته‌اند با استفاده از روز اورشلیم [روز قدس] [آیت‌الله] خمینی به اهداف سیاسی خود دست یابند. نکته جالب توجه این است که در آخرین روز جمعه ماه رمضان با وجود گرمای بیش از حد طوفان شن آن‌ها توانسته بودند این تعداد افراد را برای برگزاری تظاهرات از منازل خود بیرون بکشند»

 

گزارش اسناد لانه جاسوسی از اولین راهپیمایی روز قدس در سال 58 / حیرت سفارتخانه‌های امریکا از حضور گسترده مسلمانان جهان در حمایت از فلسطین

در سند دیگری که در تاریخ 29 مرداد 1358 مطابق با 20 اوت 1979 با عنوان «تظاهرات موگادیشو به حمایت از آرمان فلسطین» از سفارت امریکا در موگادیشو به وزارت امور خارجه در واشنگتن مخابره شده است در این مورد آمده است: «صبح روز 27 مرداد در موگادیشو تظاهراتی برپا شد. گرچه برخلاف ادعای رسانه‌های سومالی تعداد تظاهرکنندگان به صدها هزار نفر نمی‌رسید ولی با در نظر گرفتن معیارهای موگادیشو تعداد آنها زیاد و احتمال بیش از ده هزار نفر بود. بنابه اظهارات آژانس خبری مـلی سـومالی، تـظاهرکنندگان پلـاکارتهایی به همراه داشته و با شعارهای خود «سیاست توسعه‌طلبانه اسرائیل» را محکوم می‌کردند و اعلام می‌داشتند که اورشلیم باید از کنترل اسرائیل آزاد شود».

در ادامه این سند با اشاره به حمایت مردم از روزجهانی قدس آمده است: «قطعا سومالی نیز خواسته با دیگر کشورهای عربی همگام شود و به ندای آیت‌الله خمینی که خواسته است که تمام دولت‌های مسلمان آخرین جمعه ماه رمضان را روز قدس (اورشلیم) اعلام کنند، پاسخ داده باشد».

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر