مرکز اسناد انقلاب اسلامی

"اسناد درس‌آموز"/مركز اسناد انقلاب اسلامی منتشر كرد
اسناد پیدا شده از لانه جاسوس حاوی پیام های درس آموز و عجیبی ست كه یكی از این هزاران سند پرده از تمایل شدید دولت موقت به ارتباط مخفیانه با آمریكا و تبادل اطلاعات محرمانه بر می دارد كه متن كامل و دقیق سند بصورت ذیل است:
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۱ - ۱۷ آبان ۱۳۹۴ - 2015November 08

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛«جوانهای عزیز! اسناد درس آموز لانه جاسوسی را بگیرید و بخوانید...دانشجویانی كه آنجا را گرفتند و فهمیدند كه لانه جاسوسی است با زحمت زیاد آن را استحصال كردند...اینها نشان می‌دهد كه امریكایی‌ها در هنگام اوج نهضت و پیروزی انقلاب دائم درحال توطئه علیه جمهوری اسلامی بوده اند؛ آمریكا این است.» این بخشی از توصیه رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان و دانش‌آموزان به مناسبت 13 آبان سالروز تسخیر سفارت آمریكا(لانه جاسوسی) است. بر همین اساس مركز اسناد انقلاب اسلامی از این پس به صورت روزانه، اقدام به انتشار اسناد استحصال شده از سفارت آمریكا می‌كند.

سند سری زیر پرده از تمایل شدید دولت موقت به ارتباط مخفیانه با آمریكا و تبادل اطلاعات محرمانه بر می دارد كه متن كامل و دقیق سند بصورت ذیل است:

8 آگوست 79 مطابق با 17 مرداد 58

سرّی

از: واشنگتن وزیر امور خارجه

به:سفارت در تهران  فوری 

                                                                               شماره:106729

 

 گزارشگر: ونس

موضوع: مبادله اطلاعات با دولت موقت

 خلاصه گزارش: تقاضا و تمایل زیاد دولت موقت برای مبادله اطلاعات در موردتهدیداتی كه در قبال  دولت موقت صورت می گیرد. محل مبادلات تهران خواهد بود. تاریخها بعداً تعیین خواهد شد. ( پایان  خلاصه(

 1-  تمام موضوع سرّی است.

 

 2-  در اثنای گفتگوهایی كه بین سفیر ایران در سوئد ( انتظام) و افسر خدمات خارجی ( استمپل) در  مورخه پنجم اوت در استكهلم انجام گرفت. انتظام قویاً تمایل دولت موقت را برای مبادله اطلاعاتی كه  مربوط به حمایت دولتهای خارجی از تهدیدات داخلی ایران است ٬ خواستار شد. این پیشنهاد را در اول  لیست كارهایی كه آمریكا باید برای بهبود روابط انجام دهد ٬٬ گذاشته و افزود كه تصمیم شركت در این  ملاقاتها به وسیله  مینی شخصاً تأیید شده است.

3

-در روز بعد استمپل افسر سیا در  تهران آقای جرج كیو را به انتظام معرفی كرد. تا اهداف این تبادل اطلاعات و زمینه ها را برای او توضیح دهد. كیو ماهیت حساس این موضوعات را شرح  داده و اقدامات حفاظتی مربوط به آن را بیش از حد لازم می دانست. انتظام گفت كه دولت موقت می خواهد  این اطلاعات در تهران مبادله شود، چرا كه به صحنه عملیات نزدیكتر است. كیو گفت كه دولت آمریكا  مأمور ارشد اطلاعاتی خود را به تهران خواهد فرستاد. و كاردار در تهران هماهنگی‌های لازم را به عمل خواهد آورد. انتظام در پاسخ گفت كه امیدوار است كه این برنامه مداوم باشد و كیو گفت: دولت آمریكا این برنامه را هر 3 یا 6 ماه انجام خواهد داد و اگر مواقعی تبادل اطلاعات فوری خارج از برنامه لازم باشد، انجام خواهد گرفت. انتظام پرسید آیا آمریكا می تواند یك رابط دائم در تهران داشته باشد و كیو گفت كه  این موضوع برای آینده است و الاۤن كسی در تهران نیست.

( تبصره: كیو به عنوان افسر ارشد اطلاعاتی معرفی شد و واژه سیا هركز به كار نرفت)

 

 4-در این گفتگو سؤالاتی درباره تاریخ مبادله اطلاعات نیز به میان آمد. انتظام تاریخ 27 آگوست را رد كرد. چرا كه او باید استوار نامه خود را در 28 آگوست به مقامات سوئدی در استكهلم بدهد. سپس قرار شد كه دولت آمریكا توسط كاردار خود در استكهلم با انتظام تماس بگیرد و تاریخ 30 آگوست یا اوایل سپتامبر را به او بدهد. انتظام پاسخ داد كه او برای دوره اول ملاقاتها در تهران خواهد بود ولی در دوره‌های بعد او الزاماً در تهران نخواهد بود. در جواب به نگرانی آمریكا از لحاظ امنیتی جریان، انتظام توضیح داد كه  گیرندگان این اطلاعات به بازرگان ٬ یزدی و یك افسر ارشد اطلاعات كه نامش بعداً مشخص خواهد شد و خودش محدود خواهد شد. كیو به این حقیقت اشاره كرد كه مطالب بسیار محرمانه نمی‌تواند به صورت  نوشته عرضه شوند و به صورت شفاهی انجام می‌گیرند. این مسئله‌ای برای انتظام نبود.

 

 5- ما از عكس العمل شما در جهت انجام این مبادلات قدردانی می كنیم و پیشنهادات شما در مورد  اجرای این كار مفید خواهد بود. آیا می‌خواهید كه برنامه ملاقاتها و زمینه‌های مربوط به آن را در ملاقات  خود با بازرگان در 11 آگوست مطرح كنید؟

 تذكر: این گزارش برای كاردار  آهرن و تامست هم فرستاده شده است.

ونس


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر