مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۹۲۴
دهه شصت
برخورد با گروه‌هک‌های تروریستی در دهه 60 یکی از اقدامات مهم نیروهای امنیتی در حفظ و ثبات نظام جمهوری اسلامی ایران بود. در این میان گروهک منافقین با اعمال تروریستی خود دست به کشتار مردم زدند. برخی از جونان فریب‌خورده که با تبلیغات جذب سازمان شده بودند با کوچک‌ترین توبه‌نامه‌ای از زندان آزاد می‌شدند. یكی از این نمونه‌ها را می‌توان در آزادی‌‌های بی‌حساب و كتاب منافقین توسط هیئت‌های عفو زیر نظر آیت‌الله منتظری دانست كه منافقین در بسیاری از موارد با توبه‌های نمایشی آزاد شده و دوباره به مجاهدین خلق می‌پیوستند. مهناز صمدی یكی از صدها منافقی است كه توسط هیئت‌های عفو آیت‌الله منتظری از زندان آزاد شد و بلافاصله به سازمان منافقین پیوسته و باز هم علیه مردم ایران طرح‌ها و برنامه‌هایی را اجرا كرد.
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۶ - ۱۵ تير ۱۴۰۰ - 2021July 06

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ برخورد با گروه‌هک‌های تروریستی در دهه 60 یکی از اقدامات مهم نیروهای امنیتی در حفظ و ثبات نظام جمهوری اسلامی ایران بود. در این میان گروهک منافقین با اعمال تروریستی خود دست به کشتار مردم زدند. برخی از جونان فریب‌خورده که با تبلیغات جذب سازمان شده بودند با توبه‌نامه از زندان آزاد می‌شدند. یكی از این نمونه‌ها را می‌توان در آزادی‌‌های بی‌حساب و كتاب منافقین توسط هیئت‌های عفو زیر نظر آیت‌الله منتظری دانست كه منافقین در بسیاری از موارد با توبه‌های نمایشی آزاد شده و دوباره به مجاهدین خلق می‌پیوستند. مهناز صمدی یكی از صدها منافقی است كه توسط هیئت‌های عفو آیت‌الله منتظری از زندان آزاد شد و بلافاصله به سازمان منافقین پیوسته و باز هم علیه مردم ایران طرح‌ها و برنامه‌هایی را اجرا كرد.


بازداشت و محاكمه

مهناز صمدی در سن 16 سالگی توسط برادرش به مجاهدین پیوست. آنگونه كه وی در اعترافات خود می‌گوید؛ درس را با فشار سرتیم خود پس از 30 خرداد 60 رها می‌كند و فعالیت‌های خود را در سازمان افزایش می‌دهد. او در 7 خرداد 61 بازداشت شده و پس از محاكمه در دادگاه انقلاب به سبب جرم‌هایی همچون شنود و ثبت بی‌سیم‌های سپاه و كمیته انقلاب، تكثیر اعلامیه‌های سازمان و بولتن‌ها، جوابگویی به تلفن‌های افراد سازمان به عنوان سرپل، معدوم‌سازی مدارك در حین بازرسی از منزل و... به 6 سال زندان محكوم می‌شود.نتایج تاسف‌بار اعتماد منتظری به منافقین +اسناد


نتایج تاسف‌بار اعتماد منتظری به منافقین +اسنادهیئت‌های عفو و توبه نمایشی منافقین

با شكل‌گیری هیئت‌های عفو زیر نظر آیت‌الله منتظری، بسیاری از مجاهدین با توبه كه گاه به صورت نمایشی بود از زندان آزاد شده و به مقر اصلی سازمان در عراق پیوستند. مهناز صمدی نیز با نوشتن توبه‌نامه از گروهك منافقین ابراز انزجار كرده و پس از آزادی توسط هیئت‌های عفو دوباره به سازمان منافقین پیوست. 


نتایج تاسف‌بار اعتماد منتظری به منافقین +اسناد

بعدها یکی از اعضای مجاهدین خلق به نام علیرضا یعقوبی با اشاره به اقدامات صمدی علیه مردم ایران در صفحه فیس‌بوك خود با تكذیب توبه مهناز صمدی نوشت: مهناز صمدی در مقر منافقین در لیبرتی است. 

همچنین با مراجعه به سایت سازمان منافقین نام مهناز صمدی زیر اطلاعیه‌های شورای موسوم به مقاومت ملی مشاهده می‌شد. از این رو می‌توان گفت مهناز صمدی نه تنها توبه نكرد بلكه بعد از آزادی، برای مقابله با مردم ایران در ساختار تشكیلات گروهك تروریستی سازمان منافقین حضور فعال و مؤثری داشت.

نتایج تاسف‌بار اعتماد منتظری به منافقین +اسناد

                                                                         

                                                                             


                                                                                  همكاری با استخبارات عراق

مهناز صمدی پس از آنكه با حکم آیت‌الله منتظری از زندان آزاد شد، روابط خود را با استخبارات رژیم بعث علیه مردم ایران گسترش می‌دهد. روزنامه دیلی‌استار چاپ لبنان در تاریخ 6 سپتامبر 2003، هفده سال پس از آزادی مهناز صمدی با انتشار مطلبی پرده از رابطه اطلاعاتی استخبارات بعث و مجاهدین خلق برداشت. روزنامه دیلی‌استار در این گزارش از مهناز صمدی به عنوان رابط سازمان منافقین و استخبارات نام می‌برد.

دیلی استار در گزارش خود می‌نویسد: "اصولا دی 18، برای جمع آوری اطلاعات درباره ایران به سازمان مجاهدین خلق متكی بود. در واقع ارتش آزادیبخش سازمان مجاهدین توسط دی 18 اداره می‌شد. جی.آی.دی دفاتر رابطی در كمپ‌های اصلی ارتش آزادیبخش داشت و دستورات را بطور مستقیم به برنامه‌ریزان نظامی و امنیتی سازمان منتقل می‌كرد. رابطان سازمان با دی 18، عبارت بودند از مهناز صمدی، اكرم شهرابی و فرشته اسفندیاری. حزب‌الدعوه عراق اسفندیاری را در می 1995، در یك كمین نزدیك شهر بعقوبه (در استان دیاله) ترور كرد. صمدی و شهرابی از جنگ اخیر جان سالم به‌در بردند و اكنون در مجموعه اشرف در دیاله در قرنطینه هستند. بكارگیری مجدد هر دوی این‌ها توسط دی 18 بازسازی شده و فرماندهان امریكایی آن كاملا موجه به نظر میِ‌رسد."

دیلی استار همچنین در مورد مهناز صمدی می‌نویسد: "صمدی یك تروریست بین‌المللی معروف است." 


خرید اسلحه برای گروهك تروریستی منافقین توسط صمدی

مهناز صمدی در آلمان و دیگر كشورهای اروپایی تحت پوشش سازمان‌های خیریه به پولشویی و خرید اسلحه برای ترورها مورد نظر سازمان منافقین اقدام می‌كند كه با افشا شدن این مسئله مجبور به ترك خاك آلمان و فرار مخفیانه به عراق شد.

مریم سنجابی از اعضای سابق شورای مركزی سازمان مجاهدین در این باره می‌گوید: "از منابع مالی سازمان مجاهدین در خارج از كشور انجمن‌های خیریه پوششی بود كه به بهانه كمك به كودكان و آوارگان ایرانی در كشورهای غربی بودند. این انجمن‌ها در طول سال‌های 1371تا 73 در چند كشور غربی تأسیس شدند كه مهمترین آنها این چند انجمن هستند : ۱٫ انجمن خیریه حمایت از كودكان آواره ایرانی ( IFKH ) در آلمان ، كلن . ۲٫ انجمن خیریه حمایت از آوارگان ایرانی ( FHI ) در آلمان ، هامبورگ . ۳٫ انجمن خیریه ” IRAN AID ” در انگلستان . ۴٫ انجمن خیریه ” IRAN AID ” در فرانسه . ۵٫ انجمن خیریه ” M . S . S ” در دانمارك . ۶٫ انجمن خیریه ” M . S . F ” در نروژ ۷٫ انجمن خیریه ” IRAN AID ” در آمریكا . ۸٫ انجمن خیریه ” IRAN AID ” در ایتالیا . ۹٫ انجمن خیریه ” CIM ” در هلند .

یك سری از این انجمن‌ها و مؤسسات خیریه به كارهای پولشویی و خرید اقلام نظامی سازمان مبادرت می‌كرد. از جمله بنیاد خیریه "ایران اید Iran Aid” كه سال‌ها در كشور انگلستان و با پوشش جمع‌آوری پول برای كودكان بی‌سرپرست دایر بود… سرانه سالانه این انجمن ۱۵ میلیون پوند اعلام شده بود. (كه البته به احتمال زیاد دو سه برابر این مبلغ بود) كمیسیون خیریه بریتانیا بالاخره "ایران اید” را در سال ۱۹۹۷، به دنبال تحقیقی كه درباره سوء استفاده از پول به این شیوه می‌شد، تعطیل كرد انجمن‌های مشابه نیز در سایر كشورها مخصوصاً آلمان كه تعداد زیادی از كودكان مجاهدین در آنجا بودند نیز به همین شكل كار می‌كردند.

در آلمان نیز فعالیت‌های دوگانه سازمان افشا شد. از این مبالغ طبق اسناد فقط یك قلم حدود ده تا دوازده میلیون مارك توسط مجاهدین برای خرید سلاح استفاده شده بود. بعد از دو سال تحقیق، دادگاه عالی آلمان در ۲۱ دسامبر ۲۰۰۱، بعد از پیدا كردن شواهدی مبنی بر سوء استفاده از امنیت اجتماعی و تقلب، دفاتر مجاهدین و ۲۵ خانه و پایگاه را تعطیل كردند و تعدادی از نفرات دست‌اندركار و تحت تعقیب ازجمله سرپرست پانسیون به نام خانم اعظم رحمانی و رخساره زمانی ، روشنك و مهناز صمدی ... را مخفیانه به عراق منتقل نمودند."


اعتراف آمریكا به عملیات‌های تروریستی مهناز صمدی

فعالیت‌های تروریستی مهناز صمدی از نگاه ایالات متحده آمریكا نیز دور نماند و نیوزویك درباره برخورد آمریكا با تروریست سازمان منافقین نوشت: "مهناز صمدی" یكی از سخنگوهای گروه مجاهدین در اوایل سال 2000 به خاطر فاش نكردن روابط تروریستی گذشته‌اش ، از جمله اینكه وی در مجاهدین خلق یك "فرمانده" بوده است، توسط وزارت مهاجرت ایالات متحده دستگیر شد."

مهناز صمدی تنها یكی از تروریست‌های سازمان منافقین است كه علی‌رغم عفو از زندان‌های جمهوری اسلامی بعد از پیوستن دوباره به منافقین، به فرماندهی نظامی ارتش آزادیبخش رسید. وی بعدها سخنگوی شورای مقاومت ملی شد. مهناز صمدی سابقه سنگینی داشت، او در سازمان سمت فرماندهی داشته و مسئول امور نظامی زنان در پادگان اشرف بوده و در سال 72، با سفر به كانادا به رهبری عملیات غیرنظامی سازمان مجاهدین خلق در آمریكای شمالی میرسد. سرنوشت مهناز صمدی به جایی می‌رسد كه ایالات متحده آمریكا زندانی آزاد‌شده جمهوری اسلامی را به جرم اقدامات تروریستی بازداشت می‌كند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: