بازخوانی اسناد لانه جاسوسی امریکا

سندی از همکاری شریعتمداری با رژیم پهلوی

در بخشی از گزارش کنسول سیاسی سفارت امریکا آمده است:« ملاقات‌های شریعتمداری با فرستاده شاه بدون تبلیغات انجام شود. اگر شریعتمداری ببیند که شاه درخواست‌های مختلف او را قبول می‌کند، وی سپس راجع به آن به مردم خواهد گفت. اسلامی‌نیا گفت خود وی از شریعتمداری پرسید که آیا وی با گفته‌هایی که از طرف خمینی در مصاحبه با لوموند ابراز شده است موافقت دارد. شریعتمداری گفته بود که موافق نیست.»
سه‌شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۱
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ طبق اسناد منتشر شده لانه جاسوسی امریکا در تاریخ 25 اردیبهشت 57 ، بعد از اولین مصاحبه امام خمینی با رورنامه لوموند در پاریس در اردیبهشت 1357 مبنی بر سرنگونی رژیم پهلوی، شریعتمداری با حمایت از رژیم طاغوتی با امام خمینی مخالفت کرد. در بخشی از گزارش کنسول سیاسی سفارت امریکا آمده است:« ملاقات‌های شریعتمداری با فرستاده شاه بدون تبلیغات انجام شود. اگر شریعتمداری ببیند که شاه درخواست‌های مختلف او را قبول می‌کند، وی سپس راجع به آن به مردم خواهد گفت. اسلامی‌نیا گفت خود وی از شریعتمداری پرسید که آیا وی با گفته‌هایی که از طرف خمینی در مصاحبه با لوموند ابراز شده است موافقت دارد. شریعتمداری گفته بود که موافق نیست.»


متن سند به شرح زیر است:

خیلی محرمانه یادداشت مذاکرات

شرکت کنندگان: هدایت اسلامی نیا نماینده سابق مجلس٬ سیمین هدایت ٬
مترجم ٬ جورج بی. لامبراکیس٬ کنسول سیاسی ٬ جان دی استمپل ٬ دبیر اول

زمان و مکان : 15 می 1978 ، 25 اردیبهشت 57 خانه اسلامی‌نیا

موضوع: وضعیت مذهبی

آقای اسلامی‌نیا فاش ساخت که یک فرستاده سرّی دو بار در چند روز گذشته با آیت‌الله شریعتمداری ملاقات کرده است. او بهبهانیان قائم مقام وزیر دربار است که مسئول دارایی‌های شاه می‌باشد و پس از 30سال خدمت، به او خیلی نزدیک است و با سیاست هیچ میانه‌ای ندارد. از این حقیقت که چنین ملاقات‌هایی صورت گرفته فقط شریعتمداری، هویدا و اسلامی‌نیا مطلع می‌باشند. سرّی نگاه داشتن آنها در حال حاضر مهم می‌باشد. اسلامی‌نیا در این سفرها با بهبهانیان همراه بوده است.

درخواست‌های شریعتمداری

در اولین ملاقات در جمعه 12 می بهبهانیان در مدت 2 ساعتی که شریعتمداری صحبت کرد، عمدتاً به او گوش داد. بهبهانیان در عصر دوشنبه به تهران رفت و بعد به قم بازگشت. موضوع اصلی پیام
شریعتمداری این بود که دولت بایستی مسائل مذهبی را به حال خود بگذارد و مداخله مداوم در آنها را متوقف سازد. او با افرادی از دولت که راجع به قرآن صحبت می‌کنند و راجع به آن چیزی نمی‌دانند، مخالفت کرد. این موضوع شامل پرنسس اشرف نیز می‌شد. درخواست دوم شریعتمداری این بود که دولت 4 رهبر عالی‌مقام مذهبی را که برای حدود 2 ماه گذشته در زندان هستند آزاد سازد. موضوع سوم این بود که ملاقات‌های شریعتمداری با فرستاده شاه بدون تبلیغات انجام شود. اگر شریعتمداری ببیند که شاه درخواستهای مختلف او را قبول می‌کند، وی سپس راجع به آن به مردم خواهد گفت.

اسلامی‌نیا گفت خود وی از شریعتمداری پرسید که آیا وی با گفته‌هایی که از طرف خمینی در مصاحبه با لوموند ابراز شده است موافقت دارد. شریعتمداری گفته بود که موافق نیست. به او گفته شد که شریعتمداری انتظار ندارد شاه با 100 درصد تقاضاهای او موافقت نماید ولی خوشحال خواهد شد که با علایم کافی، شاه نشان دهد، همکاری می نماید. اسلامی‌نیا با خوشحالی ابراز امیدواری نمود که برخی افراد اطراف شاه از قبیل ژنرال نصیری ممکن است کنار گذاشته شوند.این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات