واکنش آیت‌الله حکیم به جنایت رژیم پهلوی در 15 خرداد

به دنبال بازداشت امام خمینی که متعاقب سخنرانی ایشان در ظهر عاشورای سال 42 به وقوع پیوست، سراسر ایران را قیام همگانی فراگرفت. در 15 خرداد همان سال، مردمی که در اعتراض به بازداشت امام خمینی دست به تظاهرات زده بودند با آتش عمال رژیم پهلوی مواجه شدند که در نتیجه آن صدها نفر از مردم ایران شهید و عده بسیاری بازداشت شدند. این وقایع باعث شد تا بسیاری از علما و مراجع چه در ایران و چه در خارج از مرزهای کشور به این موضوع واکنش نشان دهند. آیت‌الله سید محسن حکیم در واکنش به جنایت رژیم پهلوی در 15 خرداد در پیامی نوشت: یقین دارم اصرار مسئولین امور در پیروی از سیاست کوبیدن و ارعاب مردم در فاصله‌های پی در پی کاشف از عجز آنها در اداره امور مملکت است. باید از اینگونه سیاست بازی‌ها بهراسند که به طور قطع آنها را به پرتگاه سقوط مبتلا خواهد ساخت و اندیشه بد دامنگیر صاحبش خواهد شد.
جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۲

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ به دنبال بازداشت امام خمینی که متعاقب سخنرانی ایشان در ظهر عاشورای سال 42 به وقوع پیوست، سراسر ایران را قیام همگانی فراگرفت. در 15 خرداد همان سال، مردمی که در اعتراض به بازداشت امام خمینی دست به تظاهرات زده بودند با آتش عمال رژیم پهلوی مواجه شدند که در نتیجه آن صدها نفر از مردم ایران شهید و عده بسیاری بازداشت شدند. این وقایع باعث شد تا بسیاری از علما و مراجع چه در ایران و چه در خارج از مرزهای کشور به این موضوع واکنش نشان دهند که در این بین نام آیت‌الله سید محسن حکیم نیز دیده می‌شود.


در کتاب "احیاگر حوزه نجف" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره واکنش آیت‌الله حکیم به بازداشت حضرت امام و وقایع 15 خرداد آمده است: سید حکیم با شنیدن وقایع ایران و آنچه با شیعیان در ایام محرم انجام گرفته بود، حالش دگرگون شد و در پیامی که به آیت‌الله احمد آشتیانی نوشت، به اتفاقاتی که رخ داده بود واکنش نشان داد. در این پیام آمده بود:


«بسم‌الله الرحمن الرحیم

تهران: آیت‌الله آشتیانی دامت برکاته

خبر حوادث خونین ایران را که همواره موجب شد ت یافتن زخم‌های حوادث گذشته بسیار نزدیک می‌باشد دریافت داشتم. یقین دارم اصرار مسئولین امور در پیروی از سیاست کوبیدن و ارعاب مردم در فاصله‌های پی در پی کاشف از عجز آنها در اداره امور مملکت است. باید از اینگونه سیاست بازی‌ها بهراسند که به طور قطع آنها را به پرتگاه سقوط مبتلا خواهد ساخت و اندیشه بد دامنگیر صاحبش خواهد شد. نفرت و استنکار شدید ما را به مسئولین امور از این نحو رفتار ناهنجار به عموم مومنین به خصوص طبقه روحانیون ابلاغ نمایید.

و لا تحسبن الله غافلا عما یعمل الظالمون

محسن طباطبایی حکیم»

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات