خلیج تا ابد فارس
۴

خلیج تا ابد فارس

ششمین نشست مجمع همکاری کشورهای عربی و روسیه روز ۲۹ آذرماه در مراکش برگزار شد. در بیانیه‌ی پایانی این نشست با اشاره به جزایر سه‌گانه‌ی ایرانی، ادعا شده که از راه‌حل‌ها و ابتکارات صلح‌آمیز با هدف حل آنچه مناقشه‌ی میان ایران و امارات خوانده شده از طریق مذاکرات دوجانبه یا دیوان بین‌المللی دادگستری، براساس قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل حمایت می‌شود. اما طرح دعوا در مورد جزایر تنب بزرگ و تنب کوچک و ابوموسی به عنوان یک ادعای ارضی، همواره زیر سایه‌ی سیاست‌ها و پویش‌های منطقه‌ای و جهانی بوده است و به سختی می‌توان آن را دعوایی میان ایران و شیوخ عرب دانست. بازیگران اصلی این دعوا، در طول تاریخ شیوخ شارجه، رأس‌الخیمه یا امارات نبوده‌اند؛ بلکه مدت‌های طولانی انگلیس و سپس در چند دهه‌ی اخیر امریکا و عربستان بوده‌اند. ایران نیز هرگز تا پیش از سال ۱۹۷۱، با شیوخ عرب مذاکرات مستقیمی نداشته و تنها با بریتانیا به عنوان قیم شیوخ منطقه مذاکره می‌شد و امارات متحده‌ی عربی دو روز پس از اعاده‌ی حق حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه در یازدهم آذر سال ۱۳۵۰ تأسیس شد. در دعوا بر سر جزایر سه‌گانه مسئله بیش از آن که منافع شیوخ عرب امارات باشد، پیشبرد سیاست‌های کلان قدرت‌های بزرگ است. در این پرونده، با مروری سندی بر مسئله‌ی حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه در پی پاسخ به این پرسش خواهیم بود که دعوا بر سر جزایر سه‌گانه از کجا آغاز شد و حالا چرا بار دیگر از سوی روس‌ها زنده می‌شود؟

حاکمیت ایرانی جزایر سه‌گانه در نقشه چاپ مسکو  + تصویر
نقشه‌ای که نقشه‌ها را نقش بر آب کرد؛

حاکمیت ایرانی جزایر سه‌گانه در نقشه چاپ مسکو + تصویر

ایران در شورای امنیت سال 1971، برای اثبات حق حاکمیت خویش بر جزایر، نقشه‌ای از خلیج فارس را که در سال 1967 به مناسبت پنجاهمین سال انقلاب اکتبر در شوروی چاپ شده است، انتشار داد. در این نقشه که به عنوان سند حقانیت ایران در سازمان ملل توزیع گردید، نقشه‌های جزایر تنگه هرمز به نام جزایر ایرانی ذکر گردیده و ذیل هر یک از جزایر نام ایران قید شده است. در اطلس یادبود پنجاهمین سالگرد انقلاب اکتبر که در سال 1967 از طرف شوروی انتشار یافته، جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک، به رنگ قلمرو ایران در نقشه خلیج فارس مشخص شده‌اند و زیر نام هر جزیره، تعلق آن به ایران در پرانتز ذکر شده است. این نقشه در روزنامه اطلاعات روز دوشنبه 22 آذر ماه 1350 منتشر شده است. 
چهار تن در روز بازپس‌گیری جزایر سه‌گانه به شهادت رسیدند
یادبودی برای شهدای جزایر سه‌گانه

چهار تن در روز بازپس‌گیری جزایر سه‌گانه به شهادت رسیدند

روز نهم آذر 1350، پس از سه سال مذاکرات فشرده و نفس‌گیر جهت اعاده حق حاکمیت ایران بر جزایر سه‌‎گانه خلیج فارس، ایران توانست این جزایر را از اشغالگران انگلیسی پس بگیرد و نیروی دریایی ارتش ایران وارد این جزایر شد و پرچم ایران را به اهتزاز درآورد. وقتی فرمانده نیرو‌ها به جزیره تنب بزرگ وارد شد، با بلندگو به شرطه‌ها و ساکنان جزیره، ابلاغ شد که آن‌ها در امنیت کامل هستند. تعدادی از شرطه‌ها با بلند کردن هر دو دست از پاسگاه خارج شدند و فرمانده رضا سوزنچی، به همراه سه نفر دیگر جلوتر حرکت کردند. اما با صدای رگبار مسلسل، فرمانده سوزنچی، مهناوی یکم حبیب کهریزی و ناوی آیت خانی همان‌جا به شهادت رسیدند. بعد از زدوخوردی که در ادامه بین نیرو‌های ایرانی و اشغالگران پیش آمد، پرچم ایران زمین بر بلندترین نقطه جزیره به اهتزاز درآمد.
حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه به روایت اردشیر زاهدی
به روایت اسناد سری منتشر نشده

حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه به روایت اردشیر زاهدی

جزایر تنب و ابوموسی در حدود 75 تا 80 سال پیش در دست ما بود. در تمام طول تاریخ این جزایر به ما تعلق داشته است. اسناد و مدارکی داریم که حکام این جزایر به پادشاه ایران و یا وزیر خارجه نامه نوشته و تعلق این جزایر را به سرزمین ایران متذکر شده‌اند. حکام این جزایر ایرانی بودند و از طرف حکومت ایران تعیین می‌شدند. حکام محلی به دولت ایران، مالیات و خراج می‌پرداختند.
روایت دیپلمات متعهد به ایران از ماجرای جدایی بحرین
به مناسبت در گذشت دکتر داود هرمیداس باوند

روایت دیپلمات متعهد به ایران از ماجرای جدایی بحرین

زاهدی در نیویورک در هتل والدوف آستودیا ضمن بحث راجع به بحرین گفت: اگر من به عنوان وزیر خارجه روزی در پای سندی امضا بکنم دائر به اینکه بحرین از ایران جدا بشود باید دست مرا قطع نمود. ولی بعد که این کار هم انجام گرفت ایشان هم وزیر خارجه بودند امضاء هم کردند؛ نه تنها دستشان قطع نشد بلکه کماکان پست را داشتند.