مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۰۶
"اسناد درس‌آموز"/مركز اسناد انقلاب اسلامی منتشر كرد
توصیه برای صدور ویزا تنها برای افرادی پذیرفته می‌شود كه اطلاعات جاسوسی مفیدی برای آمریكا داشته باشند
تاریخ انتشار: ۱۴:۴۵ - ۱۸ آبان ۱۳۹۴ - 2015November 09

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ «جوانهای عزیز! اسناد درس آموز لانه جاسوسی را بگیرید و بخوانید... دانشجویانی كه آنجا را گرفتند و فهمیدند كه لانه جاسوسی است با زحمت زیاد آن را استحصال كردند... این‌ها نشان می‌دهد كه امریكایی‌ها در هنگام اوج نهضت و پیروزی انقلاب دائم درحال توطئه علیه جمهوری اسلامی بوده‌اند؛ آمریكا این است.» این بخشی از توصیه رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان و دانش‌آموزان به مناسبت ۱۳ آبان سالروز تسخیر سفارت آمریكا (لانه جاسوسی) است. بر همین اساس مركز اسناد انقلاب اسلامی از این پس به صورت روزانه، اقدام به انتشار اسناد استحصال شده از سفارت آمریكا می‌كند.

در سند ذیل، مشخص شده كه بخش كنسولگری سفارت كه مسئولیت ویزا دادن به ایرانیان را داشته است، جهت مسافرت به آمریكا جهت اجیر كردن تعدادی از افراد فعال٬ آن‌ها را به مهره‌های جاسوسی به نفع آمریكا تبدیل كرده است. معمولاً كنسولگری‌ها بعد از بررسی مقدماتی مبادرت به صدور ویزا می‌كنند ولی كنسولگری آمریكا در ایران پس ازانقلاب از این حربه استفاده كرده و درصدد گرفتن امتیاز در قبال صدور ویزا برآمده است.

یعنی بعضی از افرادی را كه می‌توانند اطلاعات مفیدی به سفارت بدهند اجباراً منبع خبری نموده و به جمع آوری اطلاعات دست اول از ایران واداشته است. به عبارت دیگر ویزا به شخص مورد نظر با كسب اطلاعات دست اول و مفید معامله می‌شد.

محرمانه ۱۸ سپتامبر ۱۹۷۹ مطابق با ۵۸. ۶. ۲۷

از: سرهنگ شیفر وابسته امور نظامی دفاعی در نیروی هوایی آمریكا

 به: تمامی وابسته‌های دفاعی آمریكا در تهران

 موضوع: شرایط قبول توصیه برای صدور ویزا

 عطف به: نامه سركنسول مورفیلد درباره همین موضوع مورخه ۱۹ آگوست ۱۹۷۹

1- این نامه شامل راهنمایی‌هایی به وابسته‌های نظامی آمریكا می‌باشد تا در توصیه‌هایی كه برای

 صدور ویزا می‌نماید آن را رعایت كنند.

2- وابسته‌های نظامی آمریكا درباره فامیل درجه یك افراد زیر می‌توانند رأی صدور ویزا توصیه نمایند:

 الف: افراد ارتش٬ ژاندارمری و شهربانی ایران كه از سرگرد به بالا باشند.

 ب: افراد هواپیمایی كشوری.

 ج: افراد دیپلمات درجه یك ایرانی یا خارجی كه با دفتر وابستگان نظامی آمریكا همكاری مستقیم داشته باشند.

 دوستان افراد فوق الذكر از این قاعده مستثنی هستند.

 توصیه برای صدور ویزا تنها برای افرادی پذیرفته می‌شود كه اطلاعات جاسوسی مفیدی برای آمریكا داشته باشند. متقاضیانی كه مشخصات بالا را نداشته باشند اما دارای موقعیتهای فوق العاده‌ای باشند (مانند همافرهایی كه اطلاعات با ارزشی برای ما تهیه نموده‌اند) باید توسط سرهنگ شیفر تأیید شوند.

 متقاضیانی كه دارای شرایط ذكر شده در قسمت الف و ب و ج باشند باید قبل از مراجعه به اداره

 كنسولگری توسط وابسته دفاعی یا معاون او مورد تأیید قرار گیرند.

3- بخش صدور ویزا می‌تواند به عنوان وسیله‌ای برای جمع آوری اطلاعات جاسوسی مورد استفاده قرار گیرد؛ اطلاعاتی كه معمولاً  دسترسی به آن از راههای دیگر امكان پذیر نیست و باید توجه داشت كه صدور ویزا مورد استفاده شخصی افراد قرار نگیرد. افراد تنها وقتی برای ما مهم هستند كه اطلاعات جاسوسی باارزشی فراهم نمایند و یا راهی برای رسیدن به این اطلاعات ارائه دهند.

من در این معامله پایاپای (گرفتن اطلاعات در مقابل صدور ویزا) انتظار دارم گزارشهای مفیدی به دست آید.

4- دفتر وابسته نظامی می‌باید توجه داشته باشد كه در هفته بیش از ۵ توصیه برای صدور ویزا نداشته باشد. به افرادی كه دارای  شرایط مذكور در قسمت الف و ب و ج نبوده ولی از دوستان نزدیك وابسته دفاعی آمریكا هستند می‌توان كارت مصاحبه با كنسول را به آنان داد. در هر حال نباید بیش از یك كارت در روز از طرف دفتر وابسته دفاعی برای مصاحبه صادر شود.

توماس شیفر


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر