مرکز اسناد انقلاب اسلامی

"اسناد درس‌آموز"/مركز اسناد انقلاب اسلامی منتشر كرد؛
با افشاگری‌هایی كه درطی انقلاب اسلامی ایران ازساواك صورت گرفت٬ روشن شد كه ساواك اطلاعات و خبرهای خود را از شبكه منابع و خبرچین‌ها و افرادش كه در تمام قسمت‌های مختلف مملكتی حضور داشتند دریافت كرده است.
تاریخ انتشار: ۱۸:۱۹ - ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - 2015December 13

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ «جوان‌های عزیز! اسناد درس آموز لانه جاسوسی را بگیرید و بخوانید... دانشجویانی كه آنجا را گرفتند و فهمیدند كه لانه جاسوسی است با زحمت زیاد آن را استحصال كردند... این‌ها نشان می‌دهد كه امریكایی‌ها در هنگام اوج نهضت و پیروزی انقلاب دائم درحال توطئه علیه جمهوری اسلامی بوده‌اند؛ آمریكا این است.» این بخشی از توصیه رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان و دانش‌آموزان به مناسبت ۱۳ آبان سالروز تسخیر سفارت آمریكا (لانه جاسوسی) است. بر همین اساس مركز اسناد انقلاب اسلامی از این پس به صورت روزانه، اقدام به انتشار اسناد استحصال شده از سفارت آمریكا می‌كند.

از آنجایی كه ساواك دست پرورده CIA است٬ پیداست كه سفارت آمریكا این مركز جاسوسی سازمان سیا با همكاری ساواك دارای شبكه‌های  جاسوسی و افراد خودی و وابسته و خبرچین و انواع و اقسام منابع خبری است كه اطلاعات  جاسوسی و خبرهای دست اول را در اسرع وقت به سفارت می‌رساندند.

مزدوران خائنی كه به طرق  مختلف درخدمت بیگانه و بر علیه ملت مسلمان ایران فعالیت می‌كردند ولی پس از انقلاب در مقابل مشت  گره كرده و اراده آهنین خلق رزمنده و انقلابی ما عقب نشسته‌اند؛ اما هنوز از بین نرفته اند. سند ذیل  نشان دهنده سردی روابط بین شبكه ها و منابع جاسوسی با سفارت است.

 سند

 محرمانه

 از: سفارت آمریكا در تهران

 به: واشنگتن

 موضوع: از بین رفتن منابع اطلاعاتی سفارت

 -1  كل مطلب محرمانه است.

 -2 خلاصه از نتایج تیره شدن روابط میان ایران و آمریكامشكلات مربوط به تمایل ایرانیان به ملاقات  با كارمندان سفارت آمریكااست. این مشكلات همان طور كه در تلگرافهای قبلی گفته شده رو به افزایش  است. اصرار در مورد منصوب كردن ( كاتلر) به عنوان سفیر آمریكا و اتهامات مداومی كه به آمریكا و  سازمان سیا در مورد دخالت در امور ایران می زنند ترس ایرانیان را از دیده شدن یا صحبت كردن با  كارمندان سفارت به حد زیادی افزایش داده است تا جایی كه این موضوع به نابودی زحمات ما در  جمع آوری اطلاعات می انجامد.

3عواقب نامطلوب تیره شدن روابط ایران و آمریكا خیلی از منابع اطلاعاتی خوب ما را از بین برده  است و بی علاقه بودن عده ای از ایرانیان در برخورد و صحبت كردن با كارمندان سفارت آمریكا را افزایش  داده است. این عكس العملها از زمان تصمیم 17 ماه مه سنای آمریكا ( محكوم كردن اعدامهای دادگاه  انقلاب) شروع شد و سپس با تظاهرات در مقابل سفارت آمریكا در تاریخ 24 و 26 ماه مه و آنگاه نظرات  یزدی درباره كاتلر در مطبوعات و حمله شدید رسانه های گروهی اوج گرفت. این عمل موقعیت ما را به

 طور قابل ملاحظه ای متزلزل كرده است ٬ حتی بدتر از اوایل انقلاب.

 4 یكی از كارمندان قسمت اقتصادی كه چهار سال سابقه تجربه كاری داردمی گویدخیلی ازایرانیانی   كه قبلاً با او در اداره شان قرار ملاقات می گذاشتند و یا تلفنی به تقاضاهایش پاسخ می دادند حال حداكثر  می توانیم از ایشان تقاضای ملاقات خصوصی و یا مكالمه تلفنی در شب بكنیم.

 آنها عموماًازصحبت كردن درباره مسایلی كه شش یاهشت ماه پیش آزادانه با ما درمیان می گذاشتند  اكراه دارند. اگر چه تعدادی از آنها به واسطه روابط گرم با ما خجالت می كشند كه قرارملاقاتهای تجارتی و  معمولی را رد كنند بنابراین مدام آن را به عقب می اندازند. یك كارمند فارسی زبان شركت نفت كه سه سال  كارآموزی دیده عیناً مشكلات فوق را در مورد تماسهای زیادی كه داشته گزارش می دهد. بعضیها دیگر  دسترسی به منابع اطلاعاتی سابق را ندارند و تقریباً تمامی آنها از صحبت كردن با ما اكراه دارند.

 5  تمامی كارمندان قسمت سیاسی همین پدیده را مشاهده نموده اند. در خیلی از موارد منابع  اطلاعاتی ما كشور را ترك كرده اند. حتی كسانی كه مدت چهار سال دوستی نزدیك با كارمندان بخش  سیاسی سفارت داشته اند علاقه ای به ملاقات با این كارمندان نشان نمی دهند؛ گر چه تعدادی از آنان به  ملاقات خصوصی با كارمندان سفارت در منازل خود علاقه مندند. البته بعضی افراد هنوز مایل به ادامه  ملاقات با كارمندان بخش سیاسی هستند ولی آنها كافی نبوده مضافاً براینكه این افراد كسانی نیستند كه ما  علاقه مند به ملاقات آنان باشیم. كارمندانی هم كه مدت زیادتری در تهران بوده اند این واكنش را حتی از  دوستان قدیمی خود دیده اند.

 6  كاردار در موردتعدادی از سفرای قبلی ایران كه او سابقاً با آنها در تماس بوده و آنها را می شناخته ٬  می گوید هیچ كدام از آنها بعداز برگشتن به ایران با ما تماس نگرفته اند. یك سفیر بازنشسته خبره به كارمند  ما گفته است كه خیلی از همكارانش تماس باسفارت رایك كارخطرناك درجمهوری اسلامی ایران تلقی می كنند. باید دید به جای كسانی كه با ما همكاری داشته و در ماه آینده ایران را ترك خواهند كرد چه تعداد  از ایرانیان با ما همكاری خواهند كرد.

 7  تجربیات گذشته در به دست آوردن اطلاعات از مسایل یهودیهای ایران یكی از بهترین موارد بوده  است. ولی وقتی كه ما به دنبال پیدا كردن چند منبع اطلاعاتی بودیم تا به ما كمك كنند ٬ آنها همگی از  عواقب ناشی از تماس با آمریكا كه متوجه آنان خواهد بود نگران بودند.

 8  بعضی از منابع خبری در تهران اشاره كرده اند به اینكه سوءظن همكاران و دوستانشان نسبت به  آنان رو به افزایش است. این حالت مخصوصاً در دانشگاهها به شكل حادّش بروز كرده است. جایی كه  افراطیون ٬ روشنفكران را از مواضع ضد آمریكایی مورد حمله قرار می دهند. آن طور كه یكی از منابع خبری گزارش می دهد حتی كسانی كه بیشتر در جریان كار قرار دارند با این موج از بین می روند.

 9 شك نیست زمینه ای كه درجریان این وقایع شكل می گیرد به دست آوردن اطلاعات موردنیاز مارا  بسیار مشكل می كند؛ گر چه هنوز شرایط به سطح بعضی از كشورهای جهان سوم كه آنها روابط كاركنان  سفارت و مردم محلی را شدیداً تحت كنترل دارند نرسیده است ولی فشارهای چند هفته اخیر ٬ ایران را  بسوی چنان موقعیتی سوق می دهد. ناس  با توجه به سند بالا كه گوشه ای از روابط شبكه های جاسوسی و اطلاعاتی آمریكا را در ایران مورد  تأیید قرار می دهد آیا واشنگتن نشینان ٬ خصوصاً آقای كارتر ٬ هنوز نمی خواهند باور كنند كه اینجا جاسوسخانه بوده است؟


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر