مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۲۱
"اسناد درس‌آموز"/مركز اسناد انقلاب اسلامی منتشر كرد؛
روغنی مایل است كه با پرشت صحبت كند و ممكن است به گفت و گوهای محرمانه دیگران نیز تمایل كند. وی به علت رابطه‌اش با امام خمینی می تواند منبع اطلاعاتی مفیدی از اطرافیان خمینی باشد.
تاریخ انتشار: ۱۸:۲۳ - ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - 2015December 13
مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ «جوانهای عزیز! اسناد درس آموز لانه جاسوسی را بگیرید و بخوانید... دانشجویانی كه آنجا را گرفتند و فهمیدند كه لانه جاسوسی است با زحمت زیاد آن را استحصال كردند... این‌ها نشان می‌دهد كه امریكایی‌ها در هنگام اوج نهضت و پیروزی انقلاب دائم درحال توطئه علیه جمهوری اسلامی بوده‌اند؛ آمریكا این است.» این بخشی از توصیه رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان و دانش‌آموزان به مناسبت ۱۳ آبان سالروز تسخیر سفارت آمریكا (لانه جاسوسی) است.

بر همین اساس مركز اسناد انقلاب اسلامی از این پس به صورت روزانه، اقدام به انتشار اسناد استحصال شده از سفارت آمریكا می‌كند.مأموران سیا  سفارت به طرق گوناگون٬ من جمله تماس و دعوت به مهمانی ٬ ملاقات با  روشنفكران غربزده و  سرمایه داران وابسته ٬ سعی در جلب نظر این افراد جهت منابع اطلاعاتی و كسب اخبار داخلی ایران  می كرده اند. روشنفكران غربزده و سرمایه داران وابسته بنا به ماهیت غیر مردمیشان به سادگی خود را در  اختیار آمریكا قرار داده و در خیانت به امت مسلمان ایران هیچ گونه ابایی نداشتند.

در این  رابطه درصدد برآمدیم تا نمونه هایی از این اسناد را جهت آگاهی منتشر نماییم.طبقه بندی: سری به: وزارت امور خارجه ( فوری)جمع آوری شده توسط مأمور سیاسی به نام Stemple موضوع: كمیته واسط ( بینابینی) خلاصه: گروهی به رهبری آقای مهدی روغنی در نظر دارند كه كمیته بزرگی را به وجود بیاورند تا بتواند رابط  بین دولت موقت بازرگان و كمیته امام خمینی باشد. امید است كه تا تاریخ دهم مارس ( 19 اسفند) ترتیب  زمانی آن داده شود.

مهدی روغنی: معتمد روغنی به مأمور سیاسی (Stemple) در صبح پنجم مارس (14اسفند)سفارت  گفت كه وی ( مهدی روغنی)  تعطیلات آخر هفته گذشته را در قم سپری كرده و در آنجا مشغول تشكیل  كمیته هماهنگی رابط بین دولت بازرگان و كمیته امام بوده است. او اظهار داشت كه از تاریخ چهارم مارس  13) اسفند) رابطه بین دولت بازرگان و كمیته امام بسیار بد و خراب بوده است. همچنین اظهار داشت كه هم  اكنون در بسیاری از مكانها كمیته امام از دولت بازرگان اطاعت نمی كند.روغنی به دنبال تشكیل دادن گروهی است كه مشتمل بر 100 نفر در واحدهای 8 تا 10 نفره می باشند كه در مسایل مشخص مورد اختلاف٬ مسئول باشند. روغنی از این افراد اسمی نمی برد ولی گفت كه متشكل  از عناصر معتبر و با نفوذی از تمام جناحهای موجود در جنبش انقلابی می باشند. مركز این كمیته رابط در تهران است. همچنین اظهار داشت كه هدف اصلی كمیته این است كه كمیته امام را به خطی بكشاند تا قدری بیشتر با دولت بازرگان ارتباط و همكاری داشته باشند. وی امیدوار بود كه تا تاریخ 18  و 19 اسفند سفری به قم نماید تا ترتیب نهایی را بدهد. همچنین گفت كه امام این عقیده را پسندیده است و الان گفت و گو با دولت بازرگان ادامه دارد.

از وی پرسیده شد ( توسط مأمور سیاسی) كه آیا تشكیل یك كمیته دیگر جوابگوی مشكلات خواهد بود یا نه؟  روغنی كه به وضوح نسبت به مشكلات و عدم وجود قانونمندی در سه هفته بعد از انقلاب ناراضی بود جواب داد كه امیدوار است و باید كارهایی حتماً انجام پذیرد. نكته توضیحی از طرف مأمور سیاسی بعد از مذاكرات٬ در گزارش به واشنگتن: شاید تقاضای روغنی برای ویزای تجارتی به آمریكا نشانگر بهتری از ارزیابی شخصی وی برای دراز مدت باشد.روغنی صبح امروز تهران را برای یك سفر چهار تا شش هفته ای به مقصد آمریكا ترك كرد. به او اسم پرشت و شماره تلفن او را داد و به روغنی قویاً پیشنهاد كرد كه با پرشت تماس بگیرد. روغنی از ( Plof) پرسیده بود كه آیا كسی هست كه باید او را ملاقات كند؟روغنی مایل است كه با پرشت صحبت كند و ممكن است به گفت و گوهای محرمانه دیگران نیز  تمایل كند. 
وی به علت رابطه اش با امام خمینی می تواند منبع اطلاعاتی مفیدی از اطرافیان خمینی باشد.
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر