مرکز اسناد انقلاب اسلامی

برشی از خاطرات محسن رفیقدوست
محسن رفیقدوست در خاطرات خود می‌گوید: روزی که سران حزب توده دستگیر شدند و به زندان روانه شدند به زندان رفتم.احسان طبری هم آنجا بود. او مرتب می‌گفت: من متحیرم رژیم شاه با آن همه دستگاه‌های عریض و طویلش، نتوانست به حزب توده ضربه اساسی وارد آورد و تنها توانسته بود ظاهری از حزب توده را کشف کند، در حالی که قسمت اصلی‌اش دست‌نخورده مانده بود، ولی شما توانستید تمام تشکیلات حزب توده را کشف و ریشه‌کن کنید.
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۱ - ۰۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018February 26
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مقابله با توطئه‌های گروهک‌های معاند یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های حافظان امنیت به خصوص واحد اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود. اقدامات و فعالیت‌های نیروهای سپاه در این زمینه به اندازی مقتدرانه بود که حتی اعتراف سران حزب توده‌ را نیز در پی داشت.
محسن رفیقدوست در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره اعتراف سران حزب توده به اقتدار انقلاب اسلامی در این زمینه می‌گوید: بعد از انقلاب گروهک‌های مختلفی سر بلند کرده بودند و با استفاده از خلاء وجود مرکزی که متولی اطلاعات باشد، روزبه‌روز قوی‌تر هم می‌شند. آن زمان وزارت اطلاعات هنوز تشکیل نشده بود و اطلاعات سپاه هم چندان پویا نبود؛ بنابراین ما کوشیدیم اطلاعات سپاه را تقویت کنیم. از آن گروه‌ها می‌توان به منافقین، چریک‌های فدائی خلق، اکثریت و اقلیت و آرمان خلق اشاره کرد، ولی از همه زیرکانه‌تر و حساب شده‌تر حزب توده بود که  پرو بال باز کرده بود و فعالیت شدیدی می‌کردند.

اطلاعات سپاه، کار فشرده‌ای روی این‌ها انجام می‌داد. اعمال و رفتار آن‌ها را به دقت زیرنظر قرار داد و ارتباطات، جاسوسی‌ها و خیانت‌هایشان کشف شد؛ بنابراین وقتی آن‌ها را دستگیر کردند، آن‌ها هیچ راهی برای کتمان فعالیت‌هایشان نداشتند؛ چون هیچ عملکردی از آن‌ها نبود که از چشم اطلاعات سپاه دور مانده باشد.

روزی که سران حزب توده دستگیر شدند و به زندان روانه شدند به زندان رفتم. احسان طبری هم آنجا بود. او مرتب می‌گفت: من متحیرم رژیم شاه با آن همه دستگاه‌های عریض و طویلش، نتوانست به حزب توده ضربه اساسی وارد آورد و تنها توانسته بود ظاهری از حزب توده را کشف کند، در حالی که قسمت اصلی‌اش دست‌نخورده مانده بود، ولی شما توانستید تمام تشکیلات حزب توده را کشف و  ریشه‌کن کنید.
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر