مرکز اسناد انقلاب اسلامی

پس از شكست نهضت ملی نفت، رژیم تصمیم داشت آیت الله كاشانی را محاكمه و اعدام كند كه آیت الله بروجردی به شدت به مخالفت پرداختند. حتی به آیت الله گفته بودند كه آیت الله كاشانی اقرار كرده‌اند كه به دستور ایشان رزم آرا به قتل رسیده است. آیت الله در جواب می‌گویند كه فقیه می‌تواند مطابق استنباط و اعتقادش حكم كند و نباید برای حكمش محاكمه شود.
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۵ - ۳۰ تير ۱۳۹۵ - 2016July 20
پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ روزی محمدرضا پهلوی به حضور آیت الله بروجردی در قم رسید و در این دیدار با اشاره و كنایه گفت كه ما باید به معنویات توجه داشته باشیم و حضرت آقا توجه دارند، اما برخی آقایان خلاف وظیفه عمل می‌كنند (منظور آیت الله كاشانی) و در مسائل سیاسی وارد می‌شوند. آیت الله بروجردی با تندی فرمودند: "من راضی نیستم در اینجا از آقایی بحث شود كه باید با احترام زیادی از ایشان یاد كرد."
 
 
* یكبار، آیت الله كاشانی 12 هزارتومان مقروض بودند و طرفداران مصدق آن را به اجرا گذاشتند و ایشان چون قدرت پرداخت نداشتند، فردای آن روز ماموران خواستند كه حكم تخلیه خانه را اجرا كنند، غروب بود كه در زدند و حاج احمد (خادم آیت الله بروجردی) آمد و پاكتی را به آیت الله كاشانی داد كه در آن مبلغ 12 هزار تومان موجود بود.
 
 
* همچنین پس از شكست نهضت ملی نفت، رژیم تصمیم داشت آیت الله كاشانی را محاكمه و اعدام كند كه آیت الله بروجردی به شدت به مخالفت پرداختند. حتی به آیت الله گفته بودند كه آیت الله كاشانی اقرار كرده‌اند كه به دستور ایشان رزم آرا به قتل رسیده است. آیت الله در جواب می‌گویند كه فقیه می‌تواند مطابق استنباط و اعتقادش حكم كند و نباید برای حكمش محاكمه شود.
 
 
*** برگرفته از كتاب "شكوه شیعه"

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر