کد خبر: ۳۳۳۷
ویژه‌نامه "فاجعه عظیم"| انقلاب اسلامی در جهرم

بازتاب جنایت رژیم پهلوی در سینما رکس آبادان در جهرم

با انتشار خبر فاجعه سینما رکس آبادان در جهرم، مردم این شهر با اجتماع در خیابان‌ها، اقدام به برگزاری تظاهرات کردند. آنها بعد از پايان را هپيمايي در مسجد جامع اين شهر تجمع کردند و يکي از روحانيون جهرم راجع به اين جنایت رژیم پهلوی سخنراني کرد.آيت الله سيدحسين آيت‌اللهي از جمله روحانيوني بود که اين جنایت را به شدت محکوم کرد و در سخنراني‌هاي خود به مردم جهرم اعلام کرد که خود مأموران رژيم پهلوی اين جنايت را مرتکب شده‌اند.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در آخرین روزهای مرداد 1357، خبر فاجعه سینما رکس آبادان به سرعت در سراسر کشور پیچید و واکنش‌های مردم ایران را در پی داشت. مردم جهرم هم بعد از شنيدن اين خبر به خيابان‌ها ريختند و دست به تظاهرات گسترده‌اي عليه اين اقدام فجيع رژیم پهلوی زدند.

در کتاب "انقلاب اسلامی در جهرم" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، درباره واکنش مردم جهرم به فاجعه سینما رکس آبادان آمده است: با انتشار خبر فاجعه سینما رکس آبادان در جهرم، مردم این شهر با اجتماع در خیابان‌ها، اقدام به برگزاری تظاهرات کردند. آنها بعد از پايان را هپيمايي در مسجد جامع اين شهر تجمع کردند و يکي از روحانيون جهرم راجع به اين جنایت رژیم پهلوی سخنراني کرد.

آيت الله سيدحسين آيت‌اللهي از جمله روحانيوني بود که اين جنایت را به شدت محکوم کرد و در سخنراني‌هاي خود به مردم جهرم اعلام کرد که خود مأموران رژيم پهلوی اين جنايت را مرتکب شده‌اند.

بعد از وقوع اين حادثه ناگوار در آبادان، سازمان مقاومت اسلامي جهرم که توسط شهيد عبدالرضا مصلي‌نژاد و دوستانش به‌طور مخفيانه در جهرم دست به فعاليت مي‌زد، اعلاميه‌اي در تاريخ 7/ 6/ 1357 تکثير و در شهر جهرم پخش کردند و مردم را در جريان چگونگي رخ دادن اين حادثه قرار دادند.

در قسمتي از اين اعلاميه آمده است: «...اين غريق بدبخت [محمدرضا پهلوی] که براي رهايي خويش به هر دستاويز سستي چنگ مي زد تا خود را از خشم و نفرت ملت برهاند، روزي با يورش مسلسل به دستان، مردم را کشتار مي‌کند، روز ديگر چماق‌ به دستان و کلاه‌خود بر سران را به نام پليس ضد شورش به جان مردم مي‌اندازد. روزي براي توجيه جنايت خود و اعاده حيثيت، جنايات خويش را وارونه جلوه مي‌دهد و مي‌خواهد وانمود کند که شهيدان با تير جفا بر اثر اصابت سنگ کشته شده‌اند. ديگر روز به دست کميته انتقام زيرزميني اقدام به انفجار در منزل يا دفتر کار سرشناسان ملت مي‌کند. زماني بي‌شرمانه دستور حمله و تجاوز به حريم مقدس خانه‌هاي مراجع عظام تقليد مي دهد. يک‌بار هم به خيال خود و به‌منظور لکه دار کردن نهضت مسلمانانِ بزرگ، اين جنايت تاريخ را مرتکب مي‌شود و درحالي که [تعداد زيادي] در سينما رکس آبادان فيلم گوزن‌ها را که نکته‌هايي انتقادي در آن تعبيه شده بود تماشا مي‌کردند، همه را به آتش کشيده و به ذغال و خاکستر تبديل شان ساخت... »

این‌گونه اعلامیه‌ها و نیز روشنگری‌های روحانیون جهرم، باعث شد مردم این شهر بیشتر در جریان جنایت رژیم پهلوی قرار بگیردند و به طور گسترده در تظاهرات ضد سلطنتی حضور داشته باشند.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات