مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۳۶۲۱
برگی از اعترافات فتنه 88
عناصر بهائي در روز عاشورا به چند گروه 2، 3 و 4 نفره تقسيم شده و هر گروه به‌صورت سواره يا پياده در مسيرهاي مورد نظر موج فتنه قرار گرفته و اوضاع اغتشاشات را به يكديگر گزارش مي‌دادند.
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۲ - ۲۷ شهريور ۱۳۹۷ - 2018September 18

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ وقایع عاشورای سال 1388 و فعالیت‌ها و آشوبگری‌های عناصر مخرب در این روز، یکی از ننگین‌ترین صفحات پرونده فتنه‌گران است.

در روز عاشورا و در حالی که مردم ایران مشغول عزادارای برای اباعبدالله الحسین(ع) و یارانش بودند، فتنه‌گران با برنامه‌ریزی قبلی و در راستای پروژه از پیش طراحی شده، دست به آشوب زدند. در این میان، یکی از گروه‌های فعال در آشوب‌های عاشورای 88، فرقه بهائیت بود. اعضای این فرقه ضاله، با ورود به جريان اغتشاشات و با حضور در بيشتر تجمعات غيرقانوني در روز عاشورا به ايفاي نقش پرداختند که این موضوع در اعترافات اعضای این فرقه کاملا نمایان است.

عناصر بهائي در روز عاشورا به چند گروه 2، 3 و 4 نفره تقسيم شده و هر گروه به‌صورت سواره يا پياده در مسيرهاي مورد نظر موج فتنه قرار گرفته و اوضاع اغتشاشات را به يكديگر گزارش مي‌دادند.

آنچه در ادامه می‌آید، بخشی از اعترافات دو نفر از اعضای فرقه بهائیت به نام‌های پیام فنائیان و آرتین غضنفری درباره فعالیت‌ها و تحرکات بهائیان در عاشورای سال 88 است.


اعترافات پيام فنائيان، عضو فرقه‌ بهائيت

س: چگونگي و نحوه‌ مشاركت خود را در اغتشاشات روز عاشورا با ذكر جزئيات و نفرات شرح دهيد.

ج: در روز 88/10/5 از طريق sms آرتين غضنفري مطلبي درباره‌ دعوت تجمع در روز عاشورا دريافت نمودم. من از طريق راديو فردا مطلبي درباره‌ تجمع روز عاشورا دريافت نمودم كه بعد از خبر با بابك مبشر تماس تلفني گرفتم و قرار شد با هم قرار بگذاريم كه اين تماس ساعت 9/5 صبح بود.

بعد از تماس ساعت 9/5 من با خانم خود با هم رفتيم و ميدان فاطمي كه با بابك قرار گذاشتيم سوار ماشين او شديم. بعد از ميدان فاطمي به سمت پايين حركت كرديم و بعد از بلوار كشاورز و ميدان وليعصر، از خيابان كريم‌خان به سمت پايين رفتيم. بعد از تقاطع حافظ و انقلاب به سمت پايين رفتيم.

در خيابان خارك به‌دليل ترافيك سنگين لحظه‌اي از ماشين پياده شديم و بعد دوباره سوار ماشين شديم و قرار گذاشتيم كه از خيابان وليعصر برگرديم كه بعد از رفتن از خیابان وليعصر به سمت بالا برگشتيم كه هنگام برگشتن صحنه‌هايي از تجمع و درگيري‌هايي در تقاطع طالقاني ديدم و بعد با ماشين به سمت بلوار و خیابان وصال شيرازي و از آنجا به سمت بالا و اميرآباد شمالي حركت كرديم.

خيابان‌هايي كه در آنها در روز عاشورا حضور داشتيم، شامل خیابان فاطمي، زرتشت، كريم‌خان، حافظ، وليعصر، چهارراه ولعيصر، انقلاب و در نهايت بلوار كشاورز.

س: با توجه به اينكه قريب به هشت ماه از اعلام نتايج انتخابات گذشته و قطعاً ضد امنيتي‌بودن حضور در اغتشاشات و تجمعات غيرقانوني براي همگان مشخص شده، به نظر شما هدف بيت‌العدل از دعوت اعضايش جهت حضور فعال در تجمعات روز عاشورا چه مي‌باشد؟

ج: به‌دنبال اهداف جامعه‌ بهائيت و كسب آزادي براي آنها بوده است.

س: آيا قبول داريد كه عملكرد شما موجب برهم خوردن امنيت كشور شده است؟

ج: بله قبول دارم.

س: آيا قبول داريد كه با دوستان بهائي خود و پيرو دستور بيت‌العدل بهائيت، اجتماع و تباني جهت حضور غيرقانوني در روز عاشورا داشته‌ايد؟

ج: بله قبول دارم.


اعترافات آرتین غضنفری، از اعضای فرقه ضاله بهائیت

س: از محل‌هاي تجمع و اغتشاش چگونه باخبر مي‌شديد؟

ج: از طريق sms كه براي موبايل من آمد، نوشته شده بود كه در روز عاشورا تجمعي قرار هست برگزار شود. بعضي خبرها هم كه از طريق ماهواره پخش مي‌شود و هر وقت جايي بوديم كه در آنجا ماهواره داشتند، از آن طريق مي‌شنيديم.

...شب تاسوعا نيكاو هويدايي براي شام ما را به منزلشان دعوت كرده بود... در آن شب ماهواره برنامه‌اي پخش مي‌كرد در ارتباط با تجمع روز عاشورا و قسمت‌هايي از تجمعات قبلي را پخش مي‌كرد و تماس تلفني پخش مي‌كرد كه مردم زنگ مي‌زدند و مي‌گفتند كه تجمع قرار است فردا برگزار شود.

منبع: کتاب "مجموعه اعترافات فتنه 88- جلد اول (نقش بهائیت در فتنه 88)"؛ تهران: موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر