بازنشر به مناسبت هفته وحدت

سندی از دستور امام خمینی مبنی بر وحدت شیعه و سنّی در سال 43

گزارشگر ساواک در سال 1343 نوشت: از طرف آيت‌الله خمینی دستورات مکرری به آخوندها صادر شده تا موجبات نزدیکی آخوندهای سنی و شیعه را فراهم کنند.
چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۹

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ انقلاب اسلامی پرچمدار وحدت اسلامی در تاریخ معاصر است. این راهبرد در دنیای اسلام با اندیشه و عمل امام خمینی گسترش یافت؛ چه اینکه مقوله وحدت اسلامی یکی از خط مشی‌های امام در دوران نهضت و مبارزه علیه طاغوت نیز بوده است.

در همین زمینه سندی از سال 1343 مبنی بر دستور امام خمینی به وحدت شیعه و سنّی وجود دارد. گزارشگر ساواک در این سند که به تاریخ 23 شهریور 1343 وصول شده آورده است: «وحیدی یکی از معلمین [معممین] میاندوآب به قم دعوت شده و پیغام بزرگی به او داده‌اند. گفته می‌شود که آخوندهای آذرشهر، میاندوآب، رضائیه، شاهپور زیر فرمان او می‌باشند و به او مقام آیت‌الله داده شده و قصد دارد که با ملاهای کُرد تماس بگیرد و آخوندهای کُرد و غیر کُرد را با یکدیگر متحد و متقن نماید.

منظور آن‌ها ایجاد اغتشاش و اختلال امنیت می‌باشد.

ضمناً از طرف آيت‌الله خمینی دستورات مکرری به آخوندها صادر شده تا موجبات نزدیکی آخوندهای سنی و شیعه را فراهم و با [به] شیعیان هم تذکر بدهند از توهین به مقدسات اهل تسنن خودداری نمایند.»


دستور امام خمینی به وحدت شیعه و سنّی در سال 1343
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات