مرکز اسناد انقلاب اسلامی

برشی از خاطرات حسن روحانی
حجت‌الاسلام روحانی می‌گوید: در روز 21 ماه‌ رمضان‌ تظاهراتی‌ از طرف‌ دانشجویان‌ در مقابل‌ سفارت‌ ایران‌ در لندن‌ برگزار شد. عده‌ای‌ از دانشجویان‌ هنوز احتیاط‌ می‌كردند و به‌ اصطلاح‌ با نقاب‌ در تظاهرات‌ شركت‌ می‌كردند. برنامه‌ریزی‌ برای‌ این‌ تظاهرات‌ و آماده‌ شدن‌ پلاكاردها در منزل‌ آقای‌ محمودزاده‌ انجام‌ می‌شد. یكی‌ دو روز قبل‌، عده‌ای‌ از دانشجویان‌ از شهرهای‌ مختلف‌ انگلستان‌ آمده‌ بودند و همه‌ در تهیه‌‌ وسایل‌ و نوشتن‌ پلاكاردها كمك‌ می‌كردند.
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۷ - ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - 2018December 05

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ مبارزات دانشجویان علیه رژیم پهلوی در داخل و خارج از کشور در سال 1357 ابعاد گسترده‌تری پیدا می‌کرد. حجت‌الاسلام حسن روحانی که در سال 1357 در انگلیس به سر می‌برد در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است روایت‌های متعددی از فعالیت‌ها و مبارزات انجمن اسلامی دانشجویان در لندن دارد.


اولین سخنرانی حسن روحانی در انجمن اسلامی دانشجویان در لندن

 حسن روحانی در خاطراتش درباره اولین سخنرانی سیاسی خود در جمع دانشجویان در لندن می گوید: در آن‌ ایام‌ در انجمن‌ اسلامی‌ لندن‌، ایراد سخنرانی‌ تند كه‌ در آن‌ مستقیماً به‌ شاه‌ حمله‌ شود بی‌سابقه‌ بود، اما من‌ در اولین‌ جلسه‌‌ سخنرانی‌ در ماه‌ شعبان‌ شروع‌ كردم‌ به‌ طرح‌ مطالب‌ انتقادی‌ و تند و حملاتی‌ نسبت‌ به‌ شخص‌ شاه‌ و رژیم‌، به‌ طوری‌ كه‌ برخی‌ از دوستان‌ اعتراض‌ كردند و گفتند: این‌گونه‌ سخنرانی‌ برای‌ ما مشكل‌آفرین‌ خواهد شد. من‌ به‌ آن‌ها گفتم‌ كه‌ جای‌ هیچ‌ نگرانی‌ نیست‌، در اینجا كه‌ خبری‌ نیست‌ و كسی‌ كاری‌ با شما ندارد. در ایران‌ هم‌ تحولات‌ به‌ گونه‌ای‌ است‌ كه‌ رژیم‌ نمی‌تواند به‌ این‌گونه‌ مسائل‌ توجهی‌ داشته‌ باشد.

در میان‌ اعضای‌ انجمن‌ اسلامی‌ شخصی‌ بود به‌ نام‌ اصغر كه‌ از مجاهدین‌ خلق‌ بود و ظاهراً با خواهر مسعود رجوی‌ ازدواج‌ كرده‌ بود. فكر می‌كنم‌ در ایران‌ تحت‌ تعقیب‌ بود و فرار كرده‌ و به‌نحوی‌ به‌ خارج‌ از كشور آمده‌ بود. این‌ آقا كه‌ به‌ ظاهر خیلی‌ انقلابی‌ بود، پس‌ از اولین‌ سخنرانی‌ تند من‌، خیلی‌ با من‌ صمیمی‌ شد و گفت‌: اعضای‌ انجمن‌ همه‌ ترسو و محافظه‌كارند، اما بحمدالله امروز شما این‌ سد محافظه‌كاری‌ را شكستید و حركت‌ انجمن‌ را در مسیر درستی‌ قرار دادید. بعد هم‌ روزی‌ من‌ را به‌ خانه‌اش‌ دعوت‌ كرد، وقتی‌ به‌ خانه‌اش‌ رفتم‌، نوار سخنرانی‌ مسجد ارك‌ خودم‌ را در آنجا دیدم‌ و از او پرسیدم‌: صاحب‌ نوار را می‌شناسید؟ پاسخ‌ داد: فردی‌ است‌ به‌ نام‌ دكتر روحانی‌ كه‌ از سخنرانان‌ انقلابی‌ تهران‌ است‌. دوستان‌ در لندن‌ من‌ را با نام‌ «استاد حسنی‌» می‌شناختند و فقط‌ تنی‌ چند از خواص‌ از هویت‌ من‌ آگاه‌ بودند.

 

تظاهرات دانشجویان علیه رژیم پهلوی در مقابل سفارت ایران در لندن

 روحانی در ادامه خاطرات خود درباره تظاهرات دانشجویان در لندن می‌گوید: در آستانه‌‌ ماه‌ مبارك‌ رمضان‌، امام‌ خمینی‌ پیام‌ مهمی‌ را صادر كردند كه‌ ضمن‌ تشویق‌ مردم‌ به‌ تحرك‌ ویژه‌ در ماه‌ مبارك‌ رمضان‌، توطئه‌‌ انتخابات‌ آزاد را هم‌ برملا و اعلام‌ كردند كه‌ این‌ مسئله‌، حیله‌ای‌ برای‌ حفظ‌ شاه‌ است‌ و می‌خواهند افرادی‌ را كه‌ تا دیروز دستبوس‌ شاه‌ بودند، ملی‌ جلوه‌ دهند.

در اولین‌ جلسه‌ انجمن‌ اسلامی‌ در ماه‌ رمضان‌ كه‌ حدود دو ساعت‌ قبل‌ از افطار تشكیل‌ می‌شد، در بحث‌ اخبار و تحلیل‌، عمده‌‌ مباحث‌ پیرامون‌ حوادث‌ اصفهان‌ و شیراز و كشتار مردم‌ در این‌ شهرها و همچنین‌ گسترش‌ تظاهرات‌ در شب‌های‌ ماه‌ رمضان‌ تقریباً در سراسر كشور بود. ایام‌ نوزدهم‌ و 21 ماه‌ رمضان‌ سراسر ایران‌ تبدیل‌ به‌ تظاهرات‌ علیه‌ رژیم‌ شد كه‌ این‌ تظاهرات‌ در روزنامه‌های‌ اروپا منعكس‌ بود.

در روز 21 ماه‌ رمضان‌ تظاهراتی‌ از طرف‌ دانشجویان‌ در مقابل‌ سفارت‌ ایران‌ در لندن‌ برگزار شد. عده‌ای‌ از دانشجویان‌ هنوز احتیاط‌ می‌كردند و به‌ اصطلاح‌ با نقاب‌ در تظاهرات‌ شركت‌ می‌كردند. برنامه‌ریزی‌ برای‌ این‌ تظاهرات‌ و آماده‌ شدن‌ پلاكاردها در منزل‌ آقای‌ محمودزاده‌ انجام‌ می‌شد. یكی‌ دو روز قبل‌، عده‌ای‌ از دانشجویان‌ از شهرهای‌ مختلف‌ انگلستان‌ آمده‌ بودند و همه‌ در تهیه‌‌ وسایل‌ و نوشتن‌ پلاكاردها كمك‌ می‌كردند. عده‌ای‌ از دوستان‌ هم‌ برای‌ این‌ تظاهرات‌ به‌ دنبال‌ گرفتن‌ مجوز از پلیس‌ بودند. تظاهرات‌ روز 21 بسیار باشكوه‌ برگزار شد و در رسانه‌های‌ جمعی‌ آنجا هم‌ انعكاس‌ خوبی‌ داشت‌.

 در سخنرانی‌ ایام‌ 21 ماه‌ رمضان‌ در جمع‌ دانشجویان‌ انجمن‌ اسلامی‌، برای‌ اولین‌ بار خیلی‌ صریح‌ به‌ شخص‌ شاه‌ حمله‌ كردم‌ و او را به‌ عنوان‌ مسئول‌ همه‌‌ جنایات‌ مطرح‌ نمودم‌ كه‌ برای‌ همه‌‌ اعضا، قدری‌ عجیب‌ بود.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر