مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۱۹۶
به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه
در روز جاری یک برگ اعلامیه استنسیل شده از طرف دانشجویان خراسان تحت عنوان « محضر مبارک آیات و مراجع عظام و دیگر زعمای اسلام » در منزل آیت‌الله‌زاده اردبیلی انداخته شده که در اعلامیه مزبور ضمن توهین به مقدسات ملی و تجیلیل از [امام] خمینی و دیگر روحانیون مخالف به دستگیری شیخ[ سید] علی خامنه‌ای اعتراض و جهت آزادی نامبرده از علمای شیعه استمداد شده است. اقدامات لازم جهت جلوگیری از توزیع احتمالی اعلامیه مزبور و شناسایی عاملین انجام و نتیجه به عرض خواهد رسید.
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۶ - ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - 2020December 16
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ وحدت حوزه و دانشگاه در طول دوران مبارزه با رژیم پهلوی بارها و بارها به منصه ظهور رسید. این اقدامات در تظاهرات‌ها و فعالیت‌های انقلابی نمایان‌تر می‌شد و حمایت متقابل روحانیون و دانشجویان از یکدیگر بستر مناسبی را برای مبارزه فراهم کرده بود.

در همین راستا سندی از گزارشات ساواک مشهد وجود دارد که در آن به اعلامیه اعتراض دانشجویان به دستگیری آیت‌الله خامنه‌ای اشاره می‌کند. در این سند که به تاریخ بهمن 1353 گزارش شده آمده است: « در روز جاری یک برگ اعلامیه استنسیل شده از طرف دانشجویان خراسان تحت عنوان (محضر مبارک آیات و مراجع عظام و دیگر زعمای اسلام) در منزل آیت‌الله‌زاده اردبیلی انداخته شده که در اعلامیه مزبور ضمن توهین به مقدسات ملی و تجلیل از [امام] خمینی و دیگر روحانیون مخالف به دستگیری شیخ[سید] علی خامنه‌ای اعتراض و جهت آزادی نامبرده از علمای شیعه استمداد شده است. اقدامات لازم جهت جلوگیری از توزیع احتمالی اعلامیه مزبور و شناسایی عاملین انجام و نتیجه به عرض خواهد رسید.»


گزارش ساواک مشهد از انتشار اعلامیه دانشجویان در اعتراض به دستگیری آیت‌الله خامنه‌ای در سال 1353
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر