مرکز اسناد انقلاب اسلامی

امیرسرتیپ عبدالله نجفی می‌گوید: «در آن شرایط (آغاز جنگ) اولین کسی که در رادیو تلویزیون حاضر شد و برای ملت عزیزمان پیامی داد امام جمعه‌ [وقت] تهران، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بود. ایشان در پیام جالب و به یادماندنی خود، ضمن بیان تجاوز نیروهای مزدور عراق به ایران، اعلام داشتند که ارتش جمهوری اسلامی ایران به این تجاوزات پاسخ قاطع خواهد داد.»
تاریخ انتشار: ۱۳:۵۰ - ۰۱ مهر ۱۳۹۸ - 2019September 23

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در 31 شهریور 1359، رژیم بعث عراق با کمک‌ کشورهای غربی و عربی، یک جنگ همه‌جانبه علیه مردم ایران آغاز کرد. در شرایطی که آغاز جنگ تحمیلی در 31 شهریور، جو جامعه را دگرگون کرده بود، صدور پیام‌هایی از سوی آیت‌الله خامنه‌ای، امام جمعه وقت تهران و امام خمینی، آرامش را در دل‌های مردم تزریق کرد. امیرسرتیپ عبدالله نجفی در بخشی از کتاب خاطرات خود که با عنوان «پا به پای آزادگان» توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است با اشاره به پیام آیت‌الله خامنه‌ای در پی تهاجم رژیم بعث عراق به خاک ایران در آخرین روز تابستان 1359 می‌گوید: در آن شرایط اولین کسی که در رادیو تلویزیون حاضر شد و برای ملت عزیزمان پیامی داد امام جمعه‌ [وقت] تهران، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بود. ایشان در پیام جالب و به یادماندنی خود، ضمن بیان تجاوز نیروهای مزدور عراق به ایران، اعلام داشتند که ارتش جمهوری اسلامی ایران به این تجاوزات پاسخ قاطع خواهد داد. این اولین پیامی بود که در مورد جنگ، از رادیو تلویزیون ایران پخش شد. من وقتی این پیام را شنیدم احساس آرامش کردم. هر کس که این پیام را می‌شنید چنین احساسی پیدا می‌کرد.

در همان شب، تلویزیون پیام امام خمینی(ره) را نیز پخش کرد. ایشان معمولا در ۳۱ شهریور در رابطه با بازگشایی مدارس، صحبتی می‌کردند که در آن اشاره‌ای هم به شروع جنگ داشتند. منتهی روح بزرگ ایشان باعث شده بود که اصلا تهاجم عراق را اول مطرح نکردند؛ اول همان بحث آغاز کار مدرسه‌ها را مطرح کردند. در حاشیه بحث، حمله‌ عراق به ایران را هم مطرح نمودند که آن پیام هم آرامش بخش و هم تهییج کننده بود.

در پیام حضرت امام، پنج نکته وجود داشت که خیلی با اهمیت بود؛

[1] نکته‌ اول اینکه صدام و آمریکا را به عنوان اینکه اصلا قابل اعتنا نیستند، مطرح کردند؛

[2] نکته‌ دوم اینکه دشمن را خرد کرده و کوچک معرفی کردند

[3] نکته‌ سوم اینکه بحث صدام را از همان ابتدای جنگ از ملت عراق جدا کردند و این نشان دهنده‌ آینده نگری ایشان بود؛

[4] نکته‌ چهارم، قوای مسلح ایران را برای پاسخگویی به حملات عراق قدرتمند معرفی کردند. این از نکات بسیار مهم استراتژیکی است و از بُعد نظامی برای فرماندهان رده‌بالای نظامی، معنی‌دار است؛

[5] و نکته‌ پنجم اینکه ما دست و پایمان را گم نمی‌کنیم و مردم هم نباید دست‌ و پایشان را گم کنند. بایستی آرامش خود را کاملاً حفظ نمایند.

از طرف دیگر به دشمنان داخلی و آن گروهک‌ها و احزابی که می‌خواستند کودتا را مطرح کنند، تذکر دادند که ما حواسمان به داخل هم هست و کودتایی در کار نیست.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر