روایت اسناد از مبارزات آیت‌الله سیدصادق لواسانی در سال 1346،

گزارش ساواک از اقدامات آیت‌الله لواسانی علیه مراسم تاجگذاری محمدرضا پهلوی

در گزارشی از ساواک در سال 1346 درباره واکنش آیت‌الله لواسانی به مراسم تاجگذاری محمدرضا پهلوی آمده است:سیدمحمدصادق لواسانی تصمیم گرفته ]به[ وسیله‌ شیخ فضل‌الله محلاتی به اطلاع کلیه امام‌جما‌عت‌هایی که طرفدار ]امام[ خمینی هستند برساند که در روز تاج‌گذاری مساجد را تعطیل نمایند. چون‌ این کار به‌ وسیله‌ پیغام و تلفن انجام‌پذیر نبوده و امکان دارد دستگاه از آن اطلاع یابد، از‌ این جهت محلاتی را مأمور‌ این‌ کار کرده‌اند که با یك به یك‌ این‌‌گونه اشخاص تماس حاصل و از آن‌ها در‌ این مورد قول بگیرد.
دوشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۱

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله سید محمدصادق لواسانی از جمله یاران دیرین امام خمینی بود که در دوران نهضت اسلامی به نمایندگی از امام در تهران جمع‌آوری وجوهات شرعیه، پرداخت شهریه طلاب، کمک به خانواده زندانیان سیاسی را به عهده داشت و در این زمینه روابط بسیار گسترده‌ای با مبارزان انقلابی داشت. علاوه بر این؛ اقدامات آیت‌الله لواسانی علیه رژیم پهلوی بخش دیگری از فعالیت‌های سیاسی وی در دهه چهل بود. 

در همین رابطه در گزارشی از ساواک در سال 1346 درباره واکنش آیت‌الله لواسانی به مراسم تاجگذاری محمدرضا پهلوی آمده است: «...بطوری که در رادیو و جراید اعلام شده در نظر است هنگام تاجگذاری شاهنشاه در مساجد اذان گفته شود و ناقوس کلیساها به صدا در آید. لذا سیدمحمدصادق لواسانی تصمیم گرفته ]به[ وسیله‌ شیخ فضل‌الله محلاتی به اطلاع کلیه امام‌جما‌عت‌هایی که طرفدار ]امام[ خمینی هستند برساند که در روز تاج‌گذاری مساجد را تعطیل نمایند. چون‌ این کار به‌ وسیله‌ پیغام و تلفن انجام‌پذیر نبوده و امکان دارد دستگاه از آن اطلاع یابد، از‌ این جهت محلاتی را مأمور‌ این‌ کار کرده‌اند که با یك به یك‌ این‌‌گونه اشخاص تماس حاصل و از آن‌ها در‌ این مورد قول بگیرد.

البته اگر افرادی که‌ این‌ کار را می‌‌کنند، هر چقدر قلیل باشند، باز هم انعکاس در خارج بسیار مؤثر بوده و لطمه بزرگی به دستگاه می‌‌زند و دستگاه هم نمی‌‌تواند آن‌ها را تعقیب نماید. به مسجد نرفتن و اذان نگفتن جرم نیست.»


گزارش ساواک از اقدام آیت‌الله لواسانی علیه تاجگذاری محمدرضا پهلوی
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات