بازخوانی گفتگوی آیت‌الله لواسانی درباره امام خمینی:

مهمترین اقدام امام خمینی مبارزه بی‌امان و خستگی‌ناپذیر با امریکا بود

آیت‌الله لواسانی می‌گوید: مهمترین اقدام حضرت امام مبارزه بی‌امان و خستگی‌ناپذیر با امریکا بود که از بدو سال 1340 که مبارزه شروع شد صحبت ایشان همین بود. در نتیجه اقمار و دوستان امریکا را نیز در برگرفت.
دوشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۲

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله سید صادق لواسانی یک سال پس از رحلت امام خمینی(ره) چشم از جهان فروبست. روزنامه رسالت مورخ 20 تیر 1368 (حدودا یک ماه پس از رحلت امام) گفتگوی کوتاهی را با آیت‌الله لواسانی انجام داده است که در ادامه می‌خوانید.


به نظر حضرتعالی مهم‌ترین اقدام امام در طول نیم قرن مبارزه چیست؟

آیت‌الله لواسانی: مهمترین اقدام حضرت امام قدس سره مبارزه بی‌امان و خستگی‌ناپذیر با امریکا بود که از بدو سال 1340 که مبارزه شروع شد صحبت ایشان همین بود. در نتیجه اقمار و دوستان امریکا را نیز در برگرفت. 

یکی از صمیمی‌ترین دوستان امریکا رژیم سلطنتی 2500 ساله ایران بود و تصور نمی‌رفت که به سادگی ساقط شود و  سپس تغییر رژیم به یک نظام جمهوری اسلامی مستقل از غرب و شرق صورت گرفت و باز هم مبارزه با امریکای جهان‌خوار و تمام کفر جهان بیش از هشت سال به طول انجامید و نظامی پایه‌ریزی شد که تصور غرب و شرق بر این بود که پس از رحلت مشارالیه در مدت چند ساعتی از بین خواهد رفت.


مهمترین ویژگی اخلاقی امام کدام است؟

آیت‌الله لواسانی: در مورد ارتباط با خداوند متعال: 1. التزام به نوافل و نماز شب و شب زنده‌داری است 2. نهی افراد از غیبت حتی غیبت‌هایی که در اذهان بعضی افراد بلامانع است و خودشان ملتزم بودند که انجام ندهند 3. قانع به آنچه که داشتند، چشم‌داشتی به مال دیگران نداشته و با درآمد مختصری که از املاک موروثین به دست می‌آمد قناعت می‌نمودند و در یکی از محلات قدیمی و دور افتاده قم با کمترین اجاره منزل زندگی کرده و در همین حال از کمک به محرومان غافل نبودند. اکنون هم بعد از رحلت ایشان از وصیت‌نامه معلوم می‌شود که چیزی در بساط نبوده و در این مدت ده سال بعد از انقلاب هم از وجوهات تصرف نکرده‌اند.


به نظر جنابعالی مهمترین آرمان‌های حضرت امام چیست؟

آیت‌الله لواسانی: از مهمترین آرمان‌های حضرت امام قدس سره مبارزه با خاندان پهلوی و اخراج آنان و کوتاهی دست ایشان از این مملکت اسلامی و مبارزه با امریکا، آزادی سرزمین قدس و فلسطین از غاصبان و بالاخره تشکیل حکومت اسلامی بود.


زیباترین خاطره خودتان را که از دوستان صمیمی و نزدیک ایشان بودید بفرمایید؟

آیت‌الله لواسانی: خاطرات زیادی از ایشان به یاد دارم که همه در جای خود شیرین و نقل‌کردنی است. مسافرت‌های زیادی با هم به شهرهای اصفهان، خمین و اراک داشتیم. در اصفهان و مشهد و در همان مدت کوتاه هم از درس بعضی از آقایان استفاده می‌کردیم. در موقع مطالعه مقداری که می‌بایست برای فردا مطالعه می‌شد ایشان زودتر به پایان می‌رساندند. در ماه مبارک رمضان و بخصوص لیالی متبرکه که عبادت‌های دسته‌جمعی داشتیم از آن جمله مرحوم صدوقی، آقای بروجردی و مرحوم آل‌آقا نیز حضور داشتند که تا نزدیک سحر به طول می‌انجامید. در بعضی اوقات هم با هم وسایل چای را آماده می‌کردیم و صبح‌های زود در کنار رودخانه قم مشغول مباحثه می‌شدیم حتی روزهای سرد هم این کار انجام می‌شد و چقدر زیبا و با لطف و صفا صورت می‌گرفت.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات