واکاوی شکست‌های ائتلاف غرب دربرابر محور مقاومت

همزمان با شکل‌گیر محور مقاومت و مبارزه علیه اسبتداد و استعمار در ایران، کشورهای غربی در اتحادی منسجم برای انزوای این مقاومت همگانی مردم ایران دست به کار شدند. اما ائتلاف غــرب علیه انقـــلاب اسلامــی در زمان جنـگ تحمیـلی و قبل و بعد از آن، نتیجه‌ای جز شکست برای غــربی‌ها نداشت. با صدور انقــلاب اســلامی به کشورهای دیگر و شکل‌گیری محــور مقاومت در منطقه، این‌بار غرب به سرکردگی امریکا با هــراس از پدیده‌ انقلاب اسلامی، با همه توان تشکیلاتی، نظامی، اطلاعــاتی و سیــاسی علیه محور مقاومت وارد میدان شد. اما بررسی ائتلاف‌های غربی علیه مقاومت در طول تاریخ نشان از شکست‌های پی در پی غرب دارد؛ شکست در جنگ 33 روزه، ناکامی ائتلاف غربی در جنگ 22 روزه، شکست گروهک تروریستی داعش و ناکامی حقارت‌بار ائتلاف غربی – عربی در یمن از جمله نمونه‌های تاریخی است که نشان داده ائتلاف کشورهای غربی علیه محور مقاومت نتیجه‌ای جز شکست و حقارت برای غرب به ارمغان نداشته است.
يکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ همزمان با شکل‌گیر محور مقاومت و مبارزه علیه اسبتداد و استعمار در ایران، کشورهای غربی در اتحادی منسجم برای انزوای این مقاومت همگانی مردم ایران دست به کار شدند. اتحاد و ائتلاف غربی در سال‌های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی، شدت بیشتری گرفت به طوری که یک ماه قبل از پیروزی انقلاب سران 4 كشور اروپايي يعني فرانسه، انگلستان، آمريكا و آلمان در كنفرانس گوادلوپ، دور هم جمع شدند تا برای مسائل منطقه که در راس آن مهار انقلاب ایران بود به مشورت بپردازند. چندی بعد از این کنفرانس ژنرال هایزر امریکایی برای انجام کودتا راهی تهران شد که در همان روزهای اولیه با شکست مفتضحانه‌ای روبه‌رو گردید.

ائتلاف غرب علیه انقلاب اسلامی در زمان جنگ تحمیلی و بعد از آن به کرات تکرار شد که نتیجه‌ای جز شکست برای غربی‌ها نداشت. با صدور انقلاب اسلامی به کشورهای دیگر و شکل‌گیری محور مقاومت در منطقه این‌بار غرب به سرکردگی امریکا با هراس از پدیده انقلاب اسلامی با همه توان تشکیلاتی، نظامی، اطلاعاتی و سیاسی علیه محور مقاومت وارد میدان شد. اما بررسی ائتلاف‌های غربی علیه مقاومت در طول تاریخ نشان از شکست‌های پی در پی غرب است. این نوشتار به واکاوی شکست‌های غرب دربرابر محور مقاومت می‌پردازد.


شکست در جنگ 33 روزه

یکی از مهم‌ترین شکست‌های ائتلاف‌های غربی علیه محور مقاومت در لبنان صورت گرفت. به عنوان نمونه می‌توان به شکست محور ائتلافی غرب در جنگ 33 روزه اشاره کرد که علی‌رغم تجهیز همه جانبه رژیم صهیونیستی این جنگ بعد از 33 روز با پیروزی محور مقاومت پایان یافت.

اسناد و اطلاعات به دست آمده نشان از دخالت امریکا در طرح حمله به لبنان دارد. بر اساس این اسناد، قبل از حمله رژیم صهیونیستی، بسیاری از افسران عالی‌رتبه این رژیم به منظور تشریح تاکتیک‌های مدیریت عملیاتی به امریکا رفته و زیر نظر مقامات پنتاگون، آموزش و تعلیم دیده بودند. علاوه بر این گزارش واین مادسن، یکی از مسئولان سابق نیروی دریایی امریکا و گزارش سیمور هرش نویسنده مطرح امریکایی در مجله نیویورکز حاکی از نقش بارز امریکا در این جنگ است به طوری که در هر دو گزارش بر همدستی امریکا با رژیم صهیونیستی در تهیه مقدمات این جنگ تأکید شده است.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه وقت آمریکا نیز اعلام کرد که حمله اسرائیل به لبنان مقدمه تولد خاورمیانه جدید است و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در برهه‌ای از جنگ به صراحت گفت: این وظیفه تاریخی آلمان است که به طور جدی از حق اسرائیل برای موجودیت خود دفاع کند. انگلیس نیز که همواره به دنبال تضعیف حزب‌الله لبنان بود در طول جنگ 33 روزه از تصویب قوانین علیه رژیم صهیونیستی جلوگیری کرد. علاوه بر این مایکل اوهنلن، کارشناس امور بین‌الملل در مؤسسه بروکینگز در واشنگتن می‌گوید: تونی بلر ضمن پشتیبانی از مواضع امریکا خواستار اعزام نیروهای امنیتی بین‌المللی به جنوب لنبان شده است. زیرا به این ترتیب توانایی حزب‌الله در حمله به شهرهای اسرائیل کاهش می‌یافت.

اما علی‌رغم ائتلاف غرب علیه محور مقاومت، نتیجه جنگ 33 روزه شکستی سخت و خفت‌بار برای غرب بود. جرج بوش، رئیس‌جمهور وقت آمریکا در خاطرات خود که در سال ۲۰۱۰ منتشر کرد، اگرچه سعی در انکار شکست رژیم صهیونیستی دارد و مدعی «تضعیف حزب‌الله» شده، اما اذعان دارد که عملکرد اسرائیل متزلزل بوده و «اعتبار» این رژیم را از بین برده است. جان بولتون نیز در مورد ناکامی امریکا در این زمینه اعتراف کرد: «فکر نمی‌کنم به آنچه که می‌خواستیم دست یافته باشیم و اوضاع منطقه را به سمت کاملا متفاوتی سوق داده باشیم.» رابرت فیسک هم بیان کرد که آنچه در لبنان شاهدیم، افول روزافزون قدرت امریکا در منطقه است.

«الیوت آبرامز» که از مقامات ارشد امنیت ملی آمریکا در دوران ریاست جمهوری «جرج بوش» بود نیز در اعترافی یادآورد شد: «آمریکا ناکام اصلی شکست رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه تابستان 2006 مقابل حزب‌الله بود».


جنگ 22 روزه

در 27 دسامبر 2008 حمله رژیم صهیونیستی به غزه با هجوم 100 جنگنده رژیم صهیونیستی آغاز شد. در این جنگ که22 روز ادامه یافت برای اولین بار رژیم صهیونیستی با تمام توان و نیروهای خود و با حمایت قدرت‌های بیرونی مثل آمریکا در صدد حذف کامل حماس بود اما حماس نشان داد که توان ایستادن و مقاومت در مقابل رژیم تا دندان مسلح صهیونیستی را دارد.

در این دوره، امریکا توانست یک بلوک و یا ائتلاف عربی و غربی در همراهی با رژیم صهیونیستی علیه حماس در این جنگ تشکیل دهد. سکوت و همسویی سه دولت مهم عربی یعنی مصر، اردن و عربستان در رابطه با حمله رژیم صهیونیستی به غزه نشان از این ائتلاف دارد. برای شکل‌گیری این ائتلاف رایزنی‌های بسیاری شکل گرفته بود. به عنوان نمونه می‌توان به اجلاس آناپولیس تا نشست‌های شرم‌الشیخ و تلاش رایس و همکارانش برای ایجاد این جبهه ضد حماس اشاره کرد.

در میان دولت‌های اروپایی، دولت فرانسه تلاش کرد تا نقش پیشتازی را ایفا کند. به عنوان مثال طرح مصر- فرانسه و سفر منطقه‌ای سارکوزی به خاورمیانه در ایام جنگ به موازات اقدامات این کشور در سازمان ملل انجام گرفت. همچنین پيش از جنگ 22 روزه، منابع نظامي صهيونيستي اعلام كرده بودند كه يك رادار پيشرفته در نوار غزه مستقر كرده‌اند كه مدلي از نائوتيلوس ـ پيشرفته‌ترين سيستم دفاع موشكي آمريكا ـ است كه آمريكا و اسراييل طي يك دوره ده ساله آن را ساخته‌اند. بازیگران بین‌المللی از جمله آمریکا، اتحادیۀ اروپا و سازمان ملل متحد نیز به دنبال تأمین منافع خود و امنیت رژیم صهیونیستی و تثبیت جایگاه منطقه‌ای آن بودند. اما مهمترین پیامد این جنگ، شکست رژیم صهیونیستی در یک نبرد نامتقارن و نابرابر از یک گروه کوچک چریکی بود. و طی 22 روز جنگ نشان داد که رژیم صهیونیستی نمی‌تواند به هیچ هدفی از اهداف از پیش تعیین شده خود در حمله به غزه برسد. بنابراین آنچه در نوار غزه اتفاق افتاد یک پیروزی تاریخی برای مقاومت اسلامی فلسطین در برابر ائتلاف غربی بود.

شکست رژیم صهیونیستی در این جنگ آنچنان هویداست که توصیف روزنـامۀ تـایمز از نـتایج جنگ به خوبی بر آن صحّه می‌گذارد: «حماس همچنان بر غزّه حاکم است؛ به اندازۀ کافی نـیرو و مـوشک در اختیار دارد؛ موقعیت محمودعباس تضعیف شده؛ فاصلۀ میان اعراب و اشغالگران بیشتر شده؛ نسل دیـگری از جـوانان انـقلابی در غزّه پدید آمده و این جنگ اعتبار جهانی صهیونیست‌ها را زیر سؤال برده است».

بـا شکست صهیونیست‌ها در جنگ با حماس و عدم دستیابی به اهداف پیش گفته از طریق جنگ غزّه، مشخص شد کـه قـدرت ائتلاف غرب در منطقه رو به افول نهاده اسـت. ایـن امر آنچنان واضح است که برژینسکی (مـشاور امـنیت مـلی دولت کارتر) با توجه به آن، سیاست خـاورمیانه‌ای آمـریکا را کاملاً شکست خورده دانست.


شکست داعش

غرب به سرکردگی امریکا برای تحقق اهداف خود در سوریه سعی کرد با ایجاد و تقویت یک گروهک افراطی و تروریستی علیه محور مقاومت وارد عمل شود. اما این بار هم این ائتلاف نتیجه‌ای جز شکست نداشت. دانیل مک‌آدامز، رئیس مؤسسه‌ صلح ران پال آمریکا، در گفت‌وگویی اعلام کرده بود: «ایالات‌متحده برای بی‌ثبات کردن سوریه، داعش را تقویت کرده است، زیرا ایالات‌متحده‌ آمریکا خواهان برکناری اسد بود». وبگاه اینسورج اینتلیجنس هم در گزارشی با اشاره به درز یکی از اسناد دولتی آمریکا و دستیابی شرکت حقوقی «جیودیسال واتچ» به آن‌ها، نوشت که این اسناد بیانگر ائتلاف آگاهانه‌ دولت‌های غربی با القاعده و دیگر گروه‌های افراطی برای سرنگونی بشار اسد است.

در مورد ائتلاف کشورهای غربی برای تضعیف محور مقاومت و سرنگونی بشار اسد در افشاگری‌های ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا، علیه دستگاه‌های اطلاعاتی این کشور، آمده است: «سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی در شکل‌گیری داعش نقش داشتند و در عملیاتی با نام لانه‌ زنبور، گروه داعش را تشکیل دادند.» وی طبق اسناد فاش‌شده معتقد است داعش برای حمایت از رژیم صهیونیستی تشکیل شده است و هدف عملیات «لانه‌ زنبور» تشکیل گروهی با شعارهای اسلامی است که تندروها را از سراسر جهان جذب کند و براساس اندیشه‌های تکفیری، سلاح خود را به‌سوی کشورهای مخالف موجودیت رژیم صهیونیستی نشانه بگیرد.

راند پاول، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا، یکی از دلایل تقویت داعش را ارسال سلاح‌های آمریکایی برای متحدان این گروه در سوریه عنوان می‌کند و می‌گوید: داعش در سوریه متحد ما بود. ما برای عقب راندن نیروهای وفادار به دولت دمشق، به شبه‌نظامیان سلاح دادیم و مکانی امن برای این افراد در سوریه درست کردیم. به نظر من، دخالت ما در سوریه منجر به اوضاع جاری عراق شد.

ائتلاف غرب در سوریه نه تنها به مقصود نرسید بلکه با نابودی داعش، قدرت محور مقاومت بار دیگر خواب غربی‌ها را آشفته کرد. شکست داعش چنان برای امریکا سنگین بود که «لیندسی گراهام» سناتور جمهوری خواه امریکایی در اظهار نظری اعلام کرد: شکست داعشدر سوریه برای امریکا یک فاجعه است.


شکست ائتلاف سعودی در یمن

در یمن عربستان و امارات در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک آمریکا و با همکاری کشورهای عضو پیمان ناتو، حملات گسترده‌ای را علیه این کشور آغاز کردند. به گفته «بروس ریدل» تحلیلگر موسسه «بروکینگز» : عربستان در دوران ریاست جمهوری «باراک اوباما» بیش از ۱۱۰ میلیارد دلار تسلیحات آمریکایی شامل هواپیما، جنگنده، بالگرد و موشک خرید. این معامله بزرگ‌ترین معاملات تاریخ آمریکا بوده است.

در سال 2017 و به دنبال سفر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به عربستان، ریاض قرارداد خرید 110 میلیارد دلار سلاح از واشنگتن را امضا کرد. آمریکا 61 درصد از نیازهای نظامی سعودی را تامین می‌کند و 39 درصد باقیمانده نیز از انگلیس، فرانسه، اسپانیا، روسیه و برخی دیگر از کشورهای غربی تامین می‌شود.

به گزارش رویترز به نقل از سازمان ملل، آمریکا، انگلیس و فرانسه به دلیل مسلح کردن، ارائه حمایتهای اطلاعاتی و لجستیکی ائتلاف تحت هدایت عربستان سعودی که از هدف قرار دادن غیرنظامیان به عنوان تاکتیکی جنگی در یمن بهره می برد، در جنایات جنگی همدستی داشتهاند.

اتحاد کشورهای عربی-غربی علیه محور مقاومت یمن، نه تنها به نتیجه دلخواه آنان نرسید، بلکه با حملات محور مقاومت یمن علیه ائتلاف عربی-غربی این ائتلاف رسما به شکست انجامید. به طوری که انقلابیون یمنی برای نخستین بار با استفاده از پهپاد به آسمان ریاض نفوذ کرده و یکی از شرکت‌های پالایشگاه نفتی را هدف قرار داد. در ادامه انقلابیون یمن توانستند ضربات جبران‌ناپذیری به پیکره این ائتلاف وارد کند. به دنبال موفقیت‌های یمن، عبدالعزیز کیلانی تحلیلگر مسائل غرب آسیا در یادداشتی ضمن بررسی تحولات جنگ یمن نوشت: «با در نظر داشتن این مخارج هنگفت و عدم موفقیت عربستان در یمن، ریاض به جای پذیرش واقعیت شکست در تلاش است جنگ را طولانی‌تر کند».

با ظهور نشانه‌های شکست این ائتلاف، «لیندرکینگ»، دستیار معاون وزیر خارجه آمریکا در امور کشورهای حاشیه خلیج فارس در گفت وگو با شبکه خبری الجزیره اعلام کرد: ائتلاف سعودی اماراتی در تحقق اهداف خود در یمن شکست خورده است.

همچنین در مهرماه 98 انقلابیون یمن اعلام کردند که بزرگترین عملیات زمینی را در ۵۴ ماه گذشته علیه ائتلاف سعودی و در استان جنوبی نجران اجرا کرده‌اند که در نتیجه آن هزاران نفر به اسارت درآمده و سه تیپ ارتش عربستان منهدم شدند. به دنبال عملیات بزرگ «نصر من الله» گزارشگر شبکه الجزیره، در حالی که تصاویر به اسارت درآمدن مزدوران سعودی پخش می‌شد، اعلام کرد: «این تصاویر برای هر ارتشی شرم‌آور و سخت است».

روزنامه لبنانیالاخبار نیزدر یادداشتی نوشت: در عمل، میانجیگری امارات عربی متحده شکست خورد، اولین تلاش آمریکا هم شکست خورد و تلاش‌های عربستان سعودی برای انجام نبردهای بزرگ هم پیروز نشد. محمد عیاش قحیم استاندار الحدیده نیز اعلام کرد: «زمانی که دشمن سعودی-آمریکایی می آمد، جولان می‌داد، عربده می‌کشید، می‌کشت و تخریب می‌کرد، تمام شد و دیگر باز نخواهد گشت. اکنون زمان پاسخگویی و عزت و کرامت فرا رسیده است».

تاریخ نشان داده ائتلاف کشورهای غربی علیه محور مقاومت نتیجه‌ای جز شکست و حقارت برای غرب به ارمغان نداشته؛ مسئله‌ای که اکنون نیز در یمن به وقوع پیوسته است.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات