مشروح کامل آئین رونمایی از کتاب خاطرات محسن رفیق‌دوست

آئین رونمایی از «کتاب خاطرات محسن رفیق‌دوست» با حضور سردار سرلشگر سید یحیی رحیم صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا، حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی، محسن رفیق‌دوست از فرماندهان دوران دفاع مقدس، امیر سرتیپ ابراهیم گلفام جانشین معاونت فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیرو‌های مسلح، سردار سرتیپ پاسدار داوود عامری رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس، سردار علیرضا تمیزی معاون هماهنگ‌کننده وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سردار محمد تقی عصار رییس سازمان پیشکسوتان جهاد و مقاومت و جمعی دیگر برگزار شد.
دوشنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۶

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، آئین رونمایی از «کتاب خاطرات محسن رفیق‌دوست» روز گذشته (یکشنبه 6 بهمن) در مجموعه باغ کتاب تهران برگزار شد.

در این مراسم سردار سرلشگر سید یحیی رحیم صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا، حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی، محسن رفیق‌دوست از فرماندهان دوران دفاع مقدس، امیر سرتیپ ابراهیم گلفام جانشین معاونت فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیرو‌های مسلح، سردار سرتیپ پاسدار داوود عامری رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس، سردار علیرضا تمیزی، سردار محمد تقی عصار رییس سازمان پیشکسوتان جهاد و مقاومت، سردار حسین علایی اولین فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و پژوهشگر دفاع مقدس، سردار میری، سردار غمخوار، سردار خدابخشی، سردار اخوان، سردار رضوانی، سردار عساکره، امیر قنبری، سردار قیامتیون از فرماندهان اسبق سپاه، لولاچیان رئیس جامعه تعلیمات اسلامی، محمد خدادی معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد، جلال فراهانی مدیرعامل مجموعه باغ کتاب تهران و جمعی دیگر از مسئولین لشگری و کشوری حضور داشتند.

مشروح آئین رونمایی از کتاب خاطرات محسن رفیق‌دوست

در ابتدای این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی با اشاره به آیات قران کریم ابراز داشت: قرآن مجید جهان‌بینی خداوند را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در دو آیه از سوره محمد(ص) بیان می‌کند و اینکه حرکت تاریخ کجا و به چه سمت و سویی ختم می‌شود.

وی افزود: در این آیه آمده است کسانی که کفر ورزیدند و موجب انحراف از راه خدا شدند، اینان اعمالشان گم می‌شود؛ اما آنهایی که ایمان آوردند و به دنبال آن، عمل نیکویی انجام دادند و به قرآن ایمان آوردند، خداوند بدی‌های آنها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از بین می‌برد و مشکلاتشان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سامان می‌بخشد. قرآن علت آن بی‌اثری و این نتیجه را این می‌داند که آنها که کفر ورزیدند از باطل پیروی کردند و آنها که ایمان آوردند از حق تبعیت نمودند. قرآن می‌فرماید دو جریان حق و باطل در عالم وجود دارد و هرکه با باطل همراهی کند، خداوند اعمالش را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بی‌نتیجه قرار می‌دهد و آنها که ایمان آوردند چون از حق تبعیت کرده‌اند، خداوند آنها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به پیروزی می‌رساند.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی پیروزی سپاه را یکی از نمونه‌های این حرکت تاریخی در تفوق حق علیه باطل می‌داند. سپس آقای حسینیان برای نمونه دو خاطره نقل کرد و گفت: سپاه از چه عدد و رقمی آغاز به کار کرد و اکنون به کجا رسیده است؟ واقعا از صفر شروع کرد. یادم هست در آغاز عملیات فتح‌المبین در پادگان دوکوهه دوره می‌دیدیم، سردار محسن رضایی برای رزمندگان صحبت می‌کرد. او به آنها تأکید کرد مراقب آر‌پی‌جی‌ها باشید و تا مطمئن نشدید به هدف اصابت می‌کند، نزنید. چون هر یک آرپی‌جی ۲۴ هزار تومان برای ما تمام شده است. فرمانده سپاه نکته مهمی در سخنرانی‌اش برای رزمندگان داشت و آن دقت در زدن به هدف بود تا تجهیزات به هدر نرود.

مشروح آئین رونمایی از کتاب خاطرات محسن رفیق‌دوست

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی تصریح کرد: روزی که قرار بود فتح‌المبین انجام شود، گردان ما دو آرپی‌‌جی ‌زن داشت، هر کدام ۳ گلوله دریافت کرده بودند، ۲ ماشین نیز از ارتش برای یاری آنها آمده بود و یک موشک‌انداز تاو، مجموعاً ۴ گلوله داشتند و تقریباً همه امکانات همین بود؛ اما تکیه و توکل همه به خدا بود.

حجت‌الاسلام حسینیان با مقایسه دوران دفاع مقدس و امروز، با اشاره به توان کنونی دفاعی کشور عنوان کرد: امروز که با آن روزها قیاس می‌شود، می‌بینیم که موشک‌های سپاه قلب ابرقدرت‌ترین کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در خاورمیانه یعنی پایگاه عین‌الاسد به لرزه انداخته است و قدرت‌هایی که روزی با اشاره آنها جنگ علیه ملت‌ها شروع می‌‌شد، امروز تسلیم قدرت جمهوری اسلامی ایران شده‌اند. وقتی کاری برای خدا و در جهت حق باشد، خداوند افراد را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از کجا به کجا می‌رساند.

دادستان وقت انقلاب اسلامی سیستان و بلوچستان در بخش دیگری از سخنانش به خاطره‌ای از نحوه خریداری موشک استینگر در دوران جنگ تحمیلی اشاره کرد و گفت: زمانی که دادستان سیستان و بلوچستان بودم، روزی به آقای رفیق‌دوست زنگ زدم و گفتم موشک استینگر نیاز دارید؟ او گفت یعنی چه؟ گفتم چند فروند داریم، چند نفر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بفرستید تا اصالت موشک را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تصدیق کند. پس از آن گروهی اعزام شدند و بر درستی آن صحه گذاشتند. ما این موشک‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از یک گروه افغانی خریده بودیم. وقتی آقای رفیق‌دوست به تهران رفت باز هم به او زنگ زدم و گفتم باز هم موشک نیاز دارید؟ گفت چگونه؟ گفتم من تهیه می‌کنم و تهیه هم کردم.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی اضافه کرد: پس از آن یک سوخو را در جزیره مینو با این موشک‌ها زدیم و پس از مدتی یک هلی‌کوپتر آمریکایی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با همین موشک‌ها سرنگون کردیم. بلافاصله وزیر دفاع آمریکا در رادیوی آمریکایی اعلام کرد این فاجعه است. موشکی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ که ما به مجاهدین دادیم از سپاه ایران سر درآورده است. منظورم این است که خداوند این‌گونه سپاه انقلاب اسلامی را تجهیز می‌کرد و امروز به این درجه از آمادگی رسیده است که موازنه قدرت را به هم زده است.

مشروح آئین رونمایی از کتاب خاطرات محسن رفیق‌دوست

حجت‌الاسلام حسینیان تجهیزات کنونی و پیشرفته نظامی امروزی جمهوری اسلامی را چشمگیر دانست و عنوان کرد: باید قدر افرادی که در این پیشرفت تاثیرگذار بودند را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بدانیم. یکی از افرادی که در صنایع موشکی ایران نقش اولیه داشت، همین آقای رفیق‌دوست است. جا دارد امروز به خاطر عظمتی که سپاه آفرید و توانست پوزه آمریکا را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به خاک بمالد ما به احترام سردار شهید طهرانی‌مقدم‌، رفیق‌دوست‌ و حاجی‌زاده‌ بایستیم و بر زندگان و شهدای آنان درود بفرستیم. [ایستادن حضار]

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی بیان داشت: اگر امروز سوال کنند قدرتمند‌ترین فرد جهان کیست؟ ما خواهیم گفت: «رهبر انقلاب»؛ چراکه ما رهبری داریم که با فتوا و عشق او دنیایی به حرکت درمی‌آید و بپا می‌خیزد. در امریکای لاتین، لبنان، فلسطین، سوریه، عراق، بحرین، عربستان، یمن، پاکستان، هند و ترکیه وادار به عکس‌العمل در مقابله‌ی قدرت می‌کند و این کم قدرتی نیست. در مقابل ترامپ منفورترین فرد روی زمین است. جا دارد در این جلسات از بنیانگذار چنین تفکری یاد کنیم. معمار انقلاب که ولایت فقیه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ایجاد کرد و می‌بینیم با حرف رهبر انقلاب، امروز دنیا و جوامع به حرکت واداشته می‌شوند.

حجت‌الاسلام حسینیان با بیان اینکه یکی از نشانه‌های عظمت جمهوری اسلامی، شهادت حاج قاسم سلیمانی بود گفت: سپهبد حاج قاسم سلیمانی مردی بود که نماد قدرت فرامنطقه‌ای و بین‌المللی ایران اسلامی بود. ببینید در دنیا در مقابل ترور او چه عکس‌العملی نشان دادند. وقتی که امام فرمودند به زودی پرچم اسلام بر سر کاخ‌های سرخ و سفید به اهتزاز درمی‌آید عده‌ای مسخره می‌کردند اما امروز مطمئن باشید پوزه ابرقدرت‌ها بیشتر به خاک مالیده خواهد شد و پرچم اسلام بر سر کاخ‌های سرخ و سفید به اهتزاز در می‌آید.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در پایان با اشاره به خاطرات محسن رفیق‌دوست که به تازگی از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، تصریح کرد: رزمندگان،‌ سرداران و امیران نباید از بیان و روایت خاطرات خود ابا کنند. این خاطرات آینده‌ساز و الهام‌بخش است و می‌تواند انعکاس جهانی داشته باشد. این خاطرات می‌تواند برای انسانی که در یک کشور بیگانه از همه جا ناامید شده و فقط قدرت‌های داخلی و خارجی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌بیند راهگشا باشد. این خاطرات تأثیرگذار است،‌ بنابراین از همه دوستانی که در دفاع مقدس نقش داشته‌اند خواهش می‌کنم خاطرات جنگ را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ فراموش نکنند و این خاطرات را برای نسل آینده باقی بگذارند زیرا یکی از ویژگی‌های خاطرات آقای رفیق‌دوست شفافیت خاطرات است. هر شبهه‌ای که مطرح شد ایشان به خوبی پاسخ گفت و شبهه‌زدایی کرد. خاطرات ایشان طرحی است از آغاز از صفر و حمایت خداوند از حق.

در ادامه، سردار سرلشگر سید یحیی رحیم صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا، سخنرانی کرد و اظهار داشت: بنده آثار ارزشمند مرکز اسناد انقلاب اسلامی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بسیار مطالعه می‌کنم و می‌پسندم.

وی تصریح کرد: کسانی که تاریخ را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نخوانده باشند مجبور به تکرار تاریخ خواهند شد.

سرلشگر صفوی با بیان اینکه ما باید تاریخ جهان،‌ منطقه و کشورمان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مطالعه کنیم گفت: ۵ انقلاب بزرگ در قرن بیستم رخ داد. انقلاب ۱۹۱۷ روسیه؛ انقلاب کمونیستی چین در سال ۱۹۴۹؛ انقلاب مردم هند در سال ۱۹۴۷؛ انقلاب مردم کوبا در ۱۹۵۹ و انقلاب کبیر اسلامی در ۱۹۷۹.

مشروح آئین رونمایی از کتاب خاطرات محسن رفیق‌دوست

وی با بیان اینکه انقلاب‌ها با چند شاخصه سنجیده می‌شوند گفت: اولین شاخصه انقلاب‌ها شخصیت کاریزماتیک رهبر آن انقلاب‌هاست. اینکه رهبر انقلاب چه کسی بوده و اندیشه و تفکرش چه بوده است.

سرلشگر صفوی دومین شاخصه انقلاب را اهداف،‌ آرمان و چارچوب آن انقلاب دانست و تصریح کرد: چارچوب اصلی انقلاب اسلامی قرآن، سیره حضرت رسول(ص) و ائمه اطهار(ع) است.

وی درباره شاخصه‌های دیگر انقلاب‌ها بیان داشت: سومین شاخص نفوذ و تاثیرگذاری، گسترش و بازتاب آن انقلاب‌هاست، زیرا برخی انقلاب‌ها حوزه نفوذ جهانی دارند و چهارمین شاخص یاران و همراهان و تربیت‌شدگان آن انقلاب است. اینکه چه کسانی همراهان آن انقلاب بوده‌اند. مثلا حاج مثل قاسم سلیمانی محصول انقلاب و مکتب امام و محصول ۸ سال دفاع مقدس است.

سرلشگر صفوی با اشاره به کتاب خاطرات محسن رفیق‌دوست و بیان اینکه بنده ۴۰ سال است که آقای رفیق‌ دوست را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌شناسم تصریح کرد: او در کتابش چیزهایی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به صراحت گفته که تاکنون مردم ما نشنیده‌اند.

مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا با بیان اینکه اگر امروز موشک‌های ایران پایگاه عین‌الاسدرا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هدف قرار می‌دهند، بنیانگذار این موشک‌ها آقای رفیق‌ دوست و شهید طهرانی‌مقدم هستند توضیح داد: او توانست سه نیروی زمینی، هوایی و دریایی سپاه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تجهیز کند و برای آنها تدارکات جنگی بیاورد.

مشروح آئین رونمایی از کتاب خاطرات محسن رفیق‌دوست

وی تصریح کرد: با فرمان امام خمینی ۲ میلیون بسیجی وارد جنگ شدند. اینها اسلحه، پوتین و مهمات می‌خواستند و در یک عملیات فاو ۷۰ شبانه روز جنگیدیم و جنگ به طول انجامید. هفته دوم واقعا نگران مهمات شدیم، اما آقای رفیق‌دوست گفت شما با همان شتاب به ادامه زدن گلوله بپردازید و من مهمات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ جور می‌کنم و بلافاصله با یک تلفن از سوریه، یک هزار تن مهمات وارد جبهه کرد، هر چند ۳۵ هزار تن مهمات از چین خریداری شده بود، ‌اما به دلیل قطع ارتباط وصول کمی با تاخیر همراه بود.

سرلشکر رحیم صفوی با بیان اینکه برای عملیات فاو لباس غواصی و موتور قایق نیاز داشتیم که بلافاصله ۳ هزار قایق و لباس غواصی باید به نحوی خریداری می‌شد که بعثی‌ها بویی از این خرید نبرند، گفت: آقای رفیق‌ دوست با تدابیری موتور قایق و لباس غواصی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تهیه کرد که کشورهای خارجی نتوانستند به عراق اطلاعات بدهند. او وزیر سپاه بود اما در عملیات‌ها وارد جبهه می‌شد،‌ حتی تا مرز شهادت هم پیش رفت و از مرگ نمی‌هراسید.

وی ادامه داد: اگر می‌خواهید شخصیت یک فرد را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بشناسید سه شاخص را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در او بسنجید؛ اول اندیشه و تفکر، دوم اخلاق و رفتار با گروه‌های سنی مختلف و سوم عملکرد او را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در ترازوی سنجش قرار دهید. اندیشه رفیق‌دوست اسلامی است. خودش را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با امام همراه کرد و آنچه مراجع گفتند عمل کرد.

وی اضافه کرد: آقای رفیق‌دوست حافظه بسیار عالی‌ای دارد، ‌اخلاق و رفتارش بازاری است و همه بسیجی‌ها او را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دوست دارند، حتی حاج قاسم. آقای رفیق‌دوست با مردم عادی و فرزندان شهدا رفتار محمدی داشت. او از ۱۱ سالگی در فعالیت‌های انقلابی در مسجد لرزاده دستگیر شد. در منزل آیت‌الله کاشانی فعال بود. او از خط امام و رهبری تخطی نکرد. اینکه کسی از صراط ولایت خارج نشود عاقبت بخیر می‌شود. اما اگر کسی از صراط خارج شد عاقبت بخیری ندارد. خصوصا سیاسیون. هر که از خط ولایت جدا شد، خوراک و طعمه گرگ‌های سیاسی خواهد شد.

در بخش دیگری از این مراسم، محسن رفیق‌دوست ضمن گرامی‌داشت یاد و نام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: با سپهبد شهید قاسم سلیمانی خیلی دوست بودیم. ایشان به من سر می‌زد و مرا می‌پذیرفت.

وی درباره آثار شهادت سپهبد سلیمانی گفت: چه کسی می‌دانست وقتی ایشان به شهادت برسد جهان اینگونه تکان می‌خورد؟ صحنه‌ای که چند روز پیش در عراق اتفاق افتاد و خروش و تظاهرات میلیونی مردم عراق به هیچ وجه امکانپذیر نبود مگر با شهادت این سردار بزرگ؛ چراکه امکان نداشت ۷ گروه با یک اعلامیه در راهپیمایی عراق حضور یابند یا در ونزوئلا ۵۱ کشور به یاد سردار ما گرد هم آیند.

مشروح آئین رونمایی از کتاب خاطرات محسن رفیق‌دوست

رفیق‌دوست با گریز به خاطرات دوران دفاع مقدسابراز داشت: وقتی به کارهای زمان جنگ فکر می‌کنم، کاملا "و ما رمیت واذرمیت" را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ لمس می‌کنم. وقتی فکر می‌کنم که چگونه ظرف ۱۶ روز ۱۴ کیلومتر پل ساخته و نصب شد، متعجب می‌شوم.

این فرمانده دوران دفاع مقدس ادامه داد: یک زمان افسرانی از لیبی به ایران آمده بودند. آنها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به جبهه بردم. در برخورد با سرلشگر شهید حسین خرازی که پشت وانت تویوتا در حال آمدن بود، با آنها برخورد کردیم. تا او را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دیدم خبردار مقابلش ایستادم. افسران لیبیایی متعجب می‌گفتند او کیست؟ به آنها گفتم او از بزرگترین فرماندهان ماست.

وی با اشاره به کمبودهای دوران جنگ گفت: روزی به سنگر فرماندهی رفتم. مرحوم شفیع‌زاده گفت فقط تا ۴۸ ساعت آینده مهمات داریم. من به او گفتم فقط برو و شلیک کن. او گفت «چطور؟ ما که مهمات نداریم.» گفتم آیا تا به حال فهمیده‌ای تجهیزات از کجا آمده است؟ پس از آن بلافاصله به سنگر مخابرات رفتم و هزار تن مهمات ظرف ۳۶ ساعت وارد کشور کردم. الحمدلله برای ۱۰ روز خوراک رزمندگان جور شده بود و پس از آن کشتی تجهیزات که خریداری کرده بودیم، ‌رسید. وقتی به آن روزها فکر می‌کنم غیر از اراده خدا چیزی نمی‌بینم.

مشروح آئین رونمایی از کتاب خاطرات محسن رفیق‌دوست

رفیق‌دوست با روایت خاطره‌ای از دیدار با امام خمینی گفت: روزی خدمت حضرت امام رسیدم. به ایشان گفتم همه به یک خاطر می‌گویند «خدایا! خدایا!‌ تا انقلاب مهدی خمینی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نگه دار»، و آن دلیل این است که شما اسلام را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ زنده کردید و من به دو خاطر می‌گویم؛ اول به همان دلیل و دوم اینکه پس از شما ما را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به تیر چراغ برق بسته و اعدام می‌کنند. امام فرمودند: «شما انقلاب کردید؟ اراده خدا در آن زمان تعلق گرفت و این انقلاب به دست مردم و مشارکت شما انجام شد. تا زمانی که قدر انقلاب را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بدانید، اتفاقی رخ نمی‌دهد و روز به روز پیش می‌روید.»

وی با نقل خاطره‌ای دیگر از دوران دفاع مقدس بیان داشت: پس از عملیات والفجر مقدماتی و والفجر یک که ما شکست خورده بودیم،‌ نزد امام رفتیم و گزارش ارائه کردیم. ایشان فرمودند: «شما شکست نداشتید، بروید خدا را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شکر کنید در زمانه‌ای هستید که باب شهادت باز است و پناه به خدا ببرید از روزی که باب شهادت بسته شود.» امروز شهدای مدافع حرم باب شهادت جدیدی باز کردند و امیدوارم خدا پایان امثال حقیر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ عاقبت‌بخیری با شهادت قرار دهد.

در انتهای این مراسم نیز با حضور مسئولین لشگری و کشوری از «کتاب خاطرات محسن رفیق‌دوست» که به همت موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی جمع‌آوری و تدوین شده است رونمایی شد.

مشروح آئین رونمایی از کتاب خاطرات محسن رفیق‌دوست
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات