کلاس تاریخ

نظر مهدی بازرگان درباره سلمان رشدی چه بود؟

حکم امام مبنی بر واجب التقل بودن سلمان رشدی مورد تائید و حمایت قاطع مردم ایران و کشورهای اسلامی جهان قرار گرفت اما مهندس مهدی بازرگان به بهانه «مخالفت با خشونت» به دفاع از دشمنان اسلام پرداخت. بازرگان فتوای امام را غیر فقهی دانست و مبانی روایی فتوای ایشان را زیر سوال برد. او پا را از بحث مصالح سیاسی فراتر گذاشت و اصل حکم قتل مرتد را انکار کرد.
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۲

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در سال 1367، یک نویسنده مسلمان هندیالاصل دارای تابعیت انگلستان به نام «سلمان رشدی» با نگارش کتاب «آیات شیطانی» اقدام به توهین به مقدسات اسلام نمود. این موضوع واکنش مسلمانان را در سرتاسر جهان برانگیخت. امام خمینی در بهمن‌ماه همان سال، نویسنده آن کتاب را «محکوم به اعدام» دانستند.

نظر مهندس بازرگان درباره سلمان رشدی چه بود؟

حکم امام مبنی بر واجب التقل بودن سلمان رشدی مورد تائید و حمایت قاطع مردم ایران و کشورهای اسلامی جهان قرار گرفت اما مهندس مهدی بازرگان به بهانه «مخالفت با خشونت» به دفاع از دشمنان اسلام پرداخت.

بازرگان فتوای امام را غیر فقهی دانست و مبانی روایی فتوای ایشان را زیر سوال برد. او پا را از بحث مصالح سیاسی فراتر گذاشت و اصل حکم قتل مرتد را انکار کرد. این درحالی بود که جدا از بحث ارتداد، واجب بودن قتل اهانت کننده در کتب فقهی کاملا مشخص شده است.

منبع: کتاب «دولت موقت»؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات