به روایت اسناد

سخنرانی آیت‌الله قاضی طباطبایی درباره اعدام طیب و حاج اسماعیل در آبان ماه 1342

طیب حاج رضائی و حاج اسماعیل رضائی که به اتهام فعالیت در قیام 15 خرداد توسط ساواک دستگیر شده بودند در 11 آبان 1342 تیرباران و به درجه شهادت نائل آمدند. آیت‌‎الله سید محمدعلی قاضی طباطبایی یکی از کسانی بود که در تبریز به این شهادت واکنش نشان داد. بعد از اقامه نماز در مسجد شعبان نطقی درباره این دو شهید ایراد کرد. در این رابطه در بخشی از گزارش ساواک به نقل از آیت‌الله قاضی: «... کافرین دو نفر جوان رشید مسلمان چطور تیرباران کردند آنها در راه دین شربت شهادت نوشیدند در موقع تیرباران خنده از لبشان دور نمی‌شد و می‌گفتند ما در راه دین کشته می‌شویم و علاوه ... من و تمام روحانیون تبریز بروح دو نفر مذکور درود می‌فرستیم و به خانواده آنها تسلیت می‌گوئیم.»
يکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۰

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی: طیب حاج رضائی و حاج اسماعیل رضائی که به اتهام فعالیت در قیام 15 خرداد توسط ساواک دستگیر شده بودند در 11 آبان 1342 تیرباران و به درجه شهادت نائل آمدند. آیت‌‎الله سید محمدعلی قاضی طباطبایی یکی از کسانی بود که در تبریز به این شهادت واکنش نشان داد. بعد از اقامه نماز در مسجد شعبان نطقی درباره این دو شهید ایراد کرد. 

گزارش ساواک از این سخنرانی به شرح زیر است:

طبق اطلاع واصله از تبریز ساعت 19:00 روز 42/8/15 آقای سید محمدعلی قاضی طباطبایی _ پس از انجام مراسم نماز در مسجد شعبان اظهار داشته مسلمانان باید جهاد نمایند البته جهاد نه تنها با شمشیر و سرنیزه است با مال و پول هم می‌توان جهاد نمود مسلمانان باید در مقابل ظلم و ستم ایستادگی نمایند چرا از دیدن مامور سازمان امنیت می‌ترسید چنانچه مشاهده گردید کافرین دو نفر جوان رشید مسلمان چطور تیرباران کردند آنها در راه دین شربت شهادت نوشیدند در موقع تیرباران خنده از لبشان دور نمی‌شد و می‌گفتند ما در راه دین کشته می‌شویم و علاوه ... من و تمام روحانیون تبریز بروح دو نفر مذکور درود می‌فرستیم  و به خانواده آنها  تسلیت می‌گوئیم.

سخنرانی آیت‌الله قاضی طباطبایی درباره طیب و حاج اسماعیل + سند

ای مسلمانان بدانید آن‌ها ولگرد نبودند مسلمان با شهامت و ثروتمند بودند چرا آنها نترسیدند اضافه کرد ای طیب و حاج اسماعیل رضائی روح شماها زنده است ما هم پشت سر شما خواهیم آمد. با این وضع مسلمانی نمی‌شود و نمیتوان در مقابل دستگاه پلید ایستادگی نمائیم. ما نیز باید مثل طیب و رضائی مقاومت بخرج داده و از آن‌ها مسلمانی را سرمشق بگیریم. چرا روحانیون شهرستان‌ها را دستگیر کرده به سازمان می‌برند و می‌گوئید چرا طومار بر علیه دولت امضاء کرده‌اید؟ پس چرا به ما نمی‌توانید بگوئید؟ ما که با امضاء چند نفر از روحانیون تبریز اعلامیه داده‌ایم یک نفر روحانی از تهران به من نوشته است شماها با دستگاه حکومت مبارزه نکنید این جریانات به ما مربوط نیست. ای بی‌دین! چرا جلو ما را می‌گیری؟ ما باید مبارزه کنیم چرا ایران در زیر پای خارجی‌ها مانده است.

سخنرانی آیت‌الله قاضی طباطبایی درباره طیب و حاج اسماعیل + سند

پس چرا به کشور شوروی که به آن بزرگی است کسی نمی‌تواند قدم بگذارد؟ ای حکومت چرا همیشه از قرآن دم می‌زنید؟ مگر مسلمان دو نفر جوان بی‌گناه را تیرباران می‌کند؟ مگر از دین پشتیبانی کردن قدغن است؟ چرا آنهائی که از زیر زمین‌ها آمده به ما حکمرانی می‌کنند؟ ساعت 20:20 بیانات نامبرده خاتمه یافته و مراتب جهت طرح هر کمیته اطلاعاتی باستانداری و ساواک اعلام گردیده است.

سخنرانی آیت‌الله قاضی طباطبایی درباره طیب و حاج اسماعیل + سند


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات