مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۸
آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی كه در دوران نهضت اسلامی از مبارزین علیه طاغوت محسوب می شد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی از اعضای مجلس خبرگان قانون اساسی و مجلس خبرگان رهبری بود. آیت‌الله خزعلی در دوران حیات خود در مركز اسناد انقلاب اسلامی به بیان خاطرات خود پرداخت. یكی از مهمترین خاطرات آیت‌الله خزعلی مربوط به انتخاب آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای به رهبری انقلاب است.
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۴ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۴ - 2015September 16

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی، آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی كه در دوران نهضت اسلامی از مبارزین علیه طاغوت محسوب می شد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی از اعضای مجلس خبرگان قانون اساسی و مجلس خبرگان رهبری بود. آیت‌الله خزعلی در دوران حیات خود در مركز اسناد انقلاب اسلامی به بیان خاطرات خود پرداخت. یكی از مهمترین خاطرات آیت‌الله خزعلی مربوط به انتخاب آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای به رهبری انقلاب است كه مشروح آن را در زیر می‌خوانید:

 

خبرگان رهبرى پس از رحلت امام(ره) اقدام سریع و مفیدى انجام داد كه براى خارجى‌ها اعجاب‌آور بود؛ یعنى هم‌زمان با برگزارى مراسم بزرگداشت و تجلیل از امام، رهبر انقلاب انتخاب شد تا خللى پیدا نیاید كه موجب سوءاستفاده‌ى دشمنان شود. این‌جانب در قضیه‌ى انتخاب رهبرى چون عضو خبرگان بودم بنابراین در متن قضیه قرار داشتم.

 

قبل از انتخاب آقاى خامنه‌اى به رهبرى، این‌جانب با ایشان در این باره صحبت كرده بودم. در جلسه‌ى خبرگان رهبرى، ابتدا بحث بر سر این بود كه آیا یك نفر باید رهبر شود یا این كار شورایى شود؟ همه‌ى اعضاى خبرگان رهبرى از تیزهوشى آقاى خامنه‌اى آگاه بودند، هم‌چنین بینش سیاسى ایشان بر همه روشن بود.

   

زمانى كه آقاى خامنه‌اى براى بازدید رسمى به كره‌ى شمالى رفته بود در مقابل سیاستمداران و خبرنگاران جواب‌هاى سؤالات را بسیار ماهرانه پاسخ داد. امام(ره) كه از تلویزیون جریان بازدید و سؤال و جواب‌ها را مى‌دید از آقاى خامنه‌اى بسیار خرسند گشت و گفت ایشان لیاقت رهبرى را دارد؛ این سخن امام بهترین وسیله‌اى گردید تا از آن طریق ایشان براى رهبرى انقلاب مطرح گردد.

 

در ابتداى انتخاب ایشان به رهبرى من همیشه كنار ایشان مى‌ایستادم یعنى حتى از دبیر شوراى نگهبان هم سبقت گرفتم تا پهلوى ایشان قرار بگیرم هدف من این بود كه ثابت گردد همه‌ى ما به ایشان اعتماد كامل داریم.

 

شبى كه امام رحلت كرد یعنى ده دقیقه پس از آن، به جماران رفتم همین كه در را برایم باز كردند دیدم در حیاط همه در حال گریه‌اند آقاى خامنه‌اى كنار درختى با حالت غمبارى نشسته بود، آمدم و پیش ایشان نشستم یكى از آقایان آمد و به ایشان گفت قرار است تا 24 ساعت دیگر خبر فوت امام(ره) را اعلام نكنیم تا كار انتخاب نایب و جانشین ایشان روشن شود و این دو خبر را با هم اعلام كنیم؛ آقاى خامنه‌اى جواب داد چیزى كه شما مى‌گویید من نیز با آن موافقم، ولى موضوع این است كه اگر شما 24 ساعت معطل كردید ممكن است مردم از رادیوهاى خارجى آن را بفهمند. آن‌گاه آبروى همه خواهد رفت و مردم خواهند گفت خبر رحلت امام را، از ما پنهان مى‌كنند فرمود فردا صبح رادیوهاى خارج را باز كنید اگر خبر به گوش آن‌ها نرسیده بود آن را تا 24 ساعت كتمان و گرنه رحلت امام را اعلان كنید. در نتیجه‌ى راهنمایى و توصیه‌ى هوشمندانه‌ى ایشان اخبار 7 بامداد این خبر مهم را اعلام كرد. آیت‌الله خامنه‌اى ابتدا رهبرى را قبول نكرد و فقط در نتیجه‌ى اصرار دوستان آن را پذیرفت.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر