مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۹۱۱
ویژه‌نامه انتخابات ریاست‌جمهوری| دوره دوم
واحد مرکزی خبر نیز از اهواز و دزفول گزارش داد: «در روز انتخابات با اینکه دشمن مزدور 20 گلوله توپ به شهر اهواز شلیک کرد اما مردم مشتاقانه به پای صندوق‌های رای رفتند و در انتخابات شرکت کردند.»
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۷ - ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - 2021June 14
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ دومین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در مردادماه 1360 در شرایطی برگزار شد که کشور درگیر جنگ تحمیلی بود و از سوی دیگر عملیات تروریستی سازمان منافقین نیز جوی از رعب و وحشت در کشور حکمفرما کرده بود. در چنین شرایطی، مردم با حضور حداکثری در انتخابات شرکت کردند. اما زیباترین صحنه‌ها در شهرها و مناطق جنگی کشور رقم خورد؛ جایی که مردم زیر آتش بمباران دشمن، شناسنامه در دست خود را به شعبه‌های اخذ رای رساندند.

کیهان در 3 مرداد 1360 نوشت: «اخذ رای در شهرهای جنگی ازجمله آبادان، اهواز و دزفول زیر باران گلوله‌های توپ دشمن برگزار شد و 51 صندوق سیار رای در جبهه‌های جنوب و غرب کشور درون سنگرها دایر شد. در آبادان مردم مسلمان و متعهد روز گذشته علیرغم جنگ و شلیک توپخانه دورزن عراق به پای صندوق‌های رای حاضر شدند و آراء خود را به صندوق‌ها ریختند. گزارش‌ها از آبادان حاکیست که به سبب استقبال فوق‌العاده مردم، اخذ رای انتخاباتی ریاست جمهوری تا ساعت 22 دیشب تمدید شد.»

واحد مرکزی خبر نیز از اهواز و دزفول گزارش داد: «در روز انتخابات با اینکه دشمن مزدور 20 گلوله توپ به شهر اهواز شلیک کرد اما مردم مشتاقانه به پای صندوق‌های رای رفتند و در انتخابات شرکت کردند.»
این گزارش ادامه داد: «در جبهه‌ها جمعاً 20 صندوق رای حاضر شد و در جبهه‌های دهلاویه، الله‌اکبر، مالکیه و دیگر جبهه‌های سوسنگرد رزمندگان اسلام، هم رای مردم سراسر کشور شدند.» 
دلاوران سپاه کفرستیز اسلام در جبهه‌ها و در سنگرها با دو سلاح به سینه و مغز دشمن نشانه رفتند. یکی سلاح گرمی که مدت 10 ماه است که دشمن متجاوز را به زمین می‌غلطاند و دیگری برگ رای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری
کیهان ادامه داد: «دلاوران سپاه کفرستیز اسلام در جبهه‌ها و در سنگرها با دو سلاح به سینه و مغز دشمن نشانه رفتند. یکی سلاح گرمی که مدت 10 ماه است که دشمن متجاوز را به زمین می‌غلطاند و دیگری برگ رای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری. بنابراین گزارش 30 صندوق رای در جبهه‌های منطقه دایر شد و در جریان رای‌گیری از رزمندگان اسلام، مبادله آتش با دشمن متجاوز همچنان ادامه داشت.» 

بر اساس گزارش خبرنگار کیهان: «در اسلام‌آباد غرب، پاوه، کرند، جوانرود، نوسود، صحنه، کنگاور، هرسین و سنقر کلیائی مردم در انتخابات شرکت کردند و در بسیاری از حوزه‌ها استقبال به حدی بود که ظرف 2 ساعت برگ‌های اخذ رای تمام شد و از مرکز درخواست ارسال برگ جدید شد.»
گفتنی است در پایان این انتخابات، شهید رجایی به عنوان رئیس‌جمهور منتخب مردم، سکان هدایت قوه مجریه را در دست گرفت.
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر