کد خبر: ۷۲۹۷
مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر کرد:

جزئیاتی از ماجرای سلمان رشدی و ارتداد او در کتاب «حکم تاریخی»

کتاب «حکم تاریخی؛ آیات شیطانی و فتوای الهی امام خمینی(ره)» از سوی مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد.
دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۰

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی - خبرگزاری مهر نوشت: همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی، کتاب «حکم تاریخی؛ آیات شیطانی و فتوای الهی امام خمینی(ره)» از سوی مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد.

ماجرای «سلمان رشدی» مسئله ای است که ابهامات زیادی پیرامون آن وجود دارد؛ حامیان رشدی چه کسانی بودند؟ کتاب «آیات شیطانی» او چگونه متولد شد؟، حکم تاریخی امام مبنی بر ارتداد نویسنده آن کتاب چگونه صادر شد؟ اثرات این حکم در فضای بین المللی چه بود؟ اینها بخشی از آن سوالات است.

کتاب «حکم تاریخی» تلاش می کند ضمن بررسی محتوایی کتاب «آیات شیطانی» به بررسی پیامدهای صدور حکم تاریخی و دینی حضرت امام خمینی درباره سلمان رشدی بر جهان اسلام بپردازد.

جزئیاتی از ماجرای سلمان رشدی و ارتداد او در کتاب «حکم تاریخی»

ملیحه نیک روش رستمی، نویسنده این اثر، کتاب را در سه فصل سازماندهی کرده است که هر کدام از فصول نیز به زیر فصل‌های متعددی تقسیم شده است. فصل نخست کلیات پژوهش را در بر می گیرد. در این فصل پیشینه تاریخی اهانت به پیامبران، معرفی سلمان رشدی و کتاب آیات شیطانی، معرفی دیگر آثاری وی، ویژگی های نویسندگی او ... مورد بررسی قرار گرفته است.

در فصل دوم، واکنش مسلمانان به انتشار کتاب آیات شیطانی بازخوانی شده و نیز واکنش جهان غرب، بلوک شرق، صهیونیسم جهانی و سازمان‌های بین‌المللی به انتشار آن کتاب مورد بررسی قرار گرفته است. زمینه های صدور حکم امام خمینی مبنی بر ارتداد سلمان رشدی، بررسی محتوای این حکم و دلایل امام خمینی بر ارتداد سلمان رشدی از مهمترین مباحث این فصل است. در فصل سوم نیز پیامدهای صدور حکم امام درباره نویسنده کتاب آیات شیطانی واکاوی شده است.

درباره سلمان رشدی و نقد رمان «آیات شیطانی» کتاب‌های متعددی در ایران و دیگر کشورهای اسلامی نوشته و منتشر شده است، اما در کتاب «حکم تاریخی» تلاش شده تا برخی از زوایای پنهان این رویداد که تاکنون برای مخاطبان ایرانی مکتوم مانده بود مطرح شود.


موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی، کتاب «حکم تاریخی» را در 324 صفحه به قیمت 60 هزار تومان در اختیار علاقمندان قرار داده است. شما می توانید به مناسبت هفته کتاب، این کتاب را با 30 درصد تخفیف و ارسال رایگان از صفحه منشورات سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی تهیه کنید.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات