به روایت اسناد

نگرانی ساواک از تداوم فعالیت‌های آیت‌الله مصباح یزدی در دهه چهل

نامبرده بالا جز شبکه‌ای بوده که در موقع تحویل سال 45 مبادرت به توزیع اعلامیه‌ای تحت عنوان " اعلام خطر" در شهرستان قم نموده و به همین جهت تحت تعقیب قرار گرفته و با وجود اینکه تاکنون مکاتباتی در مورد اخذ اطلاعات وی راجع به شبکه مزبور و اساسنامه آن با آن ساواک به عمل آمده نتیجه مثبتی حاصل نشده است. علیهذا با ایفاد سه برگ فتوکپی نامه‌ای که مشارالیه چند سال پیش جهت آیت‌الله خمینی ارسال داشته و طی ان صریحاً از دولت انتقاد نموده خواهشمند است دستور فرمایید مشارالیه را احضار و کلیه اطلاعات وی را پیرامون شبکه مذکور و نحوه فعالیت اعضای آن و اساسنامه تنظیمی اخذ و نتیجه را ضمن ارسال بیوگرافی ملصق بعکس نامبرده اعلام دارند.
يکشنبه ۱۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی جزو گروه یازده نفره‌ای بود که بطور مخفیانه به ساماندهی مبارزات علیه رژیم پهلوی می‌پرداخت. در همین زمینه ساواک اقدام به درصدد شناسایی و تعقیب فعالیت‌های این استاد حوزه علمیه قم برآمد. در سندی در این زمینه به تاریخ 14 خرداد 1347 مدیرکل اداره سوم با ابراز نگرانی از تدوام فعالیت‌های افرادی همچون آیت‌الله مصباح به ساواک قم چنین می‌نویسد:

«نامبرده بالا جز شبکه‌ای بوده که در موقع تحویل سال 45 مبادرت به توزیع اعلامیه‌ای تحت عنوان " اعلام خطر" در شهرستان قم نموده و به همین جهت تحت تعقیب قرار گرفته و با وجود اینکه تاکنون مکاتباتی در مورد اخذ اطلاعات وی راجع به شبکه مزبور و اساسنامه آن با آن ساواک به عمل آمده نتیجه مثبتی حاصل نشده است. علیهذا با ایفاد سه برگ فتوکپی نامه‌ای که مشارالیه چند سال پیش جهت آیت‌الله خمینی ارسال داشته و طی ان صریحاً از دولت انتقاد نموده خواهشمند است دستور فرمایید مشارالیه را احضار و کلیه اطلاعات وی را پیرامون شبکه مذکور و نحوه فعالیت اعضای آن و اساسنامه تنظیمی اخذ و نتیجه را ضمن ارسال بیوگرافی ملصق بعکس نامبرده اعلام دارند. ضمناً چون افرادی از قبیل شخص فوق با داشتن عقاید افراطی و افکار ماجراجونه پس از هم پاشیدگی جلسات و شبکه آنان مجدداً در نقاط دیگر فعالیت مضره خود را با افراد جدیدی آغاز خواهند کرد لذا ضروریت اعمال و رفتارانه ازجمله مشارالیه دقیقاً تحت مراقب قرار گیرد و گزارش‌‌های مکتسبه را به مرکز ارسال دارند».

گزارش ساواک در رابطه با آیت‌الله مصباح یزدی + سند


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات