مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۸۱۹
روزشمار فتنه|  24 خرداد 1388
* آیت‌الله نوری همدانی در پیامی خطاب به رهبر انقلاب نوشت: از مردم متعهد و عزیزان که این حماسه بزرگ را آفریدند و باعث تقویت نظام و سربلندی ایران عزیز، این کشور امام عصر ارواحنا لتراب مقدمه الفدا شدند، انتظار می‌رود که اگر کسانی در پی‌آن‌اند که با تشنج‌آفرینی این جشن بزرگ را به کام مردم تلخ‌کنند، پاسخگوی آنها باشند و با متانت و ملایمت آنها را از این رفتار نادرست خود بازدارند و باید بدانند که در کشور الحمدالله قانون حاکم است و رفتار غیرقانونی در این مملکت جایی ندارد و سلامت انتخابات در کشور مورد تأیید قانون و قانونمداران است.
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۸ - ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ - 2022June 14

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ پس از نمایش بی نظیر مردم ایران در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، دو تن از کاندیداهای شکست خورده مدعی شدند که در انتخابات تقلب شده است. از شنبه بعد از انتخابات، شعله های آتش فتنه در کشور زبانه کشید و تا 9 دیماه 1388 که مردم با حضور در صحنه، آتش فتنه را خاموش کردند، ادامه داشت.

به بهانه سالروز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال 88، قصد داریم با مروری بر محتوای کتاب «روزشمار هشت ماه نبرد مقدس»، روزشمار آن واقعه را تا 29 خرداد 1388 بازخوانی کنیم. آنچه در ادامه می‌خوانید، وقایع روز 24 خرداد 88 است.

 

یکشنبه، 24 خرداد:

* پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: رهبر معظم انقلاب در سالروز ولادت حضرت زهرا(س) در جمع مردم و مسئولین در حسینیه امام خمینی (ره) فرمودند: حقیقتاً یك دست اعجازآفرین الهی پشت این انتخابات بود چرا‌كه نتیجه آن، ده میلیون رأی بیشتر در مقایسه با بالاترین رقم مشاركت مردم در انتخابات سی ساله است.

* آیت‌الله نوری همدانی در پیامی خطاب به رهبر انقلاب نوشت: از مردم متعهد و عزیزان که این حماسه بزرگ را آفریدند و باعث تقویت نظام و سربلندی ایران عزیز، این کشور امام عصر ارواحنا لتراب مقدمه الفدا شدند، انتظار می‌رود که اگر کسانی در پی‌آن‌اند که با تشنج‌آفرینی این جشن بزرگ را به کام مردم تلخ‌کنند، پاسخگوی آنها باشند و با متانت و ملایمت آنها را از این رفتار نادرست خود بازدارند و باید بدانند که در کشور الحمدالله قانون حاکم است و رفتار غیرقانونی در این مملکت جایی ندارد و سلامت انتخابات در کشور مورد تأیید قانون و قانونمداران است.

* محمود احمدی‌نژاد در نخستین نشست خبری پس از انتخابات، با بیان اینکه برخی معتقدند انتخابات باید نتیجه دلخواه آنان را داشته باشد، گفت: در انتخابات قبل هم دشمنان شبهاتی نسبت به برگزاری انتخابات در ایران وارد می‌كردند و در طول این سی سال نیز به همین رویه عمل كردند، چرا كه معتقدند انتخابات باید نتیجه دلخواه آنان را داشته باشد. رئیس‌جمهور با بیان اینكه هنوز ندیده‌ام كسی سندی مبنی بر خدشه وارد كردن در انتخابات داشته باشد، گفت: آنها به این جهت انتخابات را زیر سؤال می‌برند كه نتیجه به‌دست آمده مورد دلخواه و انتظار آنها نیست. پس این افراد باید انتظار خود را درست‌كنند. وی افزود: فضای سیاسی ایران آن‌قدر باز است كه دیدیم سه نفر در مقابل یك نفر ایستادند و بیش از سه برابر از رسانه‌ملی استفاده كردند و در حالی كه مدت قانونی تبلیغات بیست روز است، از سه ماه قبل تمام تحركات و تبلیغات رقبا از رسانه ملی منعكس می‌شد و حتی فعالیت‌های عادی هیئت دولت برای اینكه تبلیغ نشود از تلویزیون پخش نمی‌شد.

 * ایسنا: «محمود احمدی‌نژاد ضمن اعلام ضرورت اتحاد چهل میلیون شرکت‌کننده در انتخابات، به دلایل مدعیان تقلب در انتخابات اشاره کرد و گفت: یك خانمی با یكی از رسانه‌های غربی مصاحبه كرده و گفته ما صددرصد برنده بودیم اما نتیجه مخدوش شد. می‌گوید دو دلیل دارم: اول اینكه من خودم بچه فلان منطقه هستم، پس شوهر من داماد فلان منطقه می‌شود؛ مگر می‌شود مردم فلان منطقه به داماد خودشان رأی ندهند و دلیل دوم اینكه شوهر من بچه فلان منطقه است؛ مگر می‌شود مردم فلان منطقه به فرزند خودشان رأی ندهند كه می‌بینید این استدلالی است كه می‌گویند ما برنده بودیم. رئیس‌جمهور در ادامه نیز با توجه به اغتشاشات روز گذشته برخی نقاط تهران گفت: در انتخابات چهل میلیون نفر خودشان بازیگر اصلی و تعیین‌کننده اصلی بودند، حالا چهار تا خس و خاشاک در این گوشه‌ها یک کاری می‌کنند. بدانید که این رودخانه زلال ملت جایی برای خودنمایی آنها نخواهد گذاشت. وی خاطرنشان کرد: رنگ سبز نماد اهل بیت (ع) ‌است و من می‌خواهم همین جا این شال سبز را روی دوش خود انداخته و در مقابل سوءاستفاده از این رنگ‌ها بگویم كه رنگ سبز متعلق به همه مردم است.

رهبر معظم انقلاب در سالروز ولادت حضرت زهرا(س) در جمع مردم و مسئولین در حسینیه امام خمینی (ره) فرمودند: حقیقتاً یك دست اعجازآفرین الهی پشت این انتخابات بود چرا‌كه نتیجه آن، ده میلیون رأی بیشتر در مقایسه با بالاترین رقم مشاركت مردم در انتخابات سی ساله است.

* عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در جمع خبرنگاران ضمن بیان اینکه همچنان کروبی اعتراض مستندی به این شورا ارائه نداده است، از ارائه اعتراض هفت بندی میرحسین موسوی به شورای نگهبان سخن گفت: موسوی در اولین اعتراض خود تأكید كرده است كه در مناظره‌ها مطالبی گفته شده كه اتهام علیه شخصیت‌های نظام بوده است.

* میرحسین موسوی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به شورای نگهبان نوشت: عدم صحت انتخابات محرز است و رسیدگی و ابطال آن درخواست می‌گردد.

* سایت اسرائیلی‌هاآرتص: بی‌شک در انتخابات ایران دستکاری شده است. نتایج منتشر شده منطقی نیستند. امکان نداشت احمدی نژاد در دور اول از این حمایت گسترده برخوردار باشد.

* روابط عمومی وزارت امور خارجه: «در پی پخش گزارش‌ها و اخبار غیرواقعی و آشوب‌طلبانه بی. بی. سی رسانه دولتی انگلیس، سایمون گس سفیر این کشور در تهران به وزارت امور خارجه فراخوانده شد».

* مهندس موسوی دومین بیانیه خود را منتشر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: کسانی که با تخلفات بسیار نتایج غیرقابل‌باوری را برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کردند، اینک درصدد تثبیت آن نتایج و شروع دوره‌ای جدید از تاریخ کشور ما هستند. اینجانب در طول انتخابات به کرات از خطرات قانون‌گریزی سخن گفتم و تأکید کردم که چنین شیوه‌ای ممکن است به استبداد و دیکتاتوری بینجامد و امروز ملت ما در نقطه‌ای قرار گرفته است که این دورنما را احساس می‌کند. ما به‌عنوان کسانی که به نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی آن پایبندیم، اصل ولایت فقیه را یکی از ارکان این نظام می‌دانیم و حرکت سیاسی را در چارچوب‌های قانونی دنبال می‌کنیم.

* مجمع روحانیون مبارز در بیانیه‌ای اعلام کرد: در این انتخابات صرف‌نظر از نتیجه‌ای که معلوم شد، آنچه موجب تأسف و نگرانی بیشتر است، اعمال نوعی مهندسی آرای گسترده در این دوره است ... ما و هواداران پرشور و باشعور جناب میرحسین موسوی ضمن حفظ هوشیاری و پرهیز از هر عملی که به تشنج بینجامد و به سرکوب‌گران بهانه دهد، مهندس موسوی عزیز را تنها نخواهیم گذاشت.

* جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در نامه سرگشاده‌ای خطاب به میرحسین موسوی نوشت: با توجه به موضع‌گیری‌ها و تهدیدهای قبلی اطرافیان جنابعالی، عواقب رفتارهای آشوب‌گرانه و هرج‌ومرج‌طلبانه مستقیماً متوجه شما و اطرافیانتان است. در ادامه این نامه آمده است: وقتی سازوكارهای قانونی برای رسیدگی به اعتراضات نامزدها در خصوص هر یك از مراحل برگزاری انتخابات وجود دارد و شما با پذیرش آن وارد عرصه رقابت شده‌اید و نمایندگان جنابعالی در سر همه صندوق‌های رأی‌گیری حضور داشته‌اند، چه وجه شرعی، عقلانی و قانونی وجود دارد كه به جای طی مراحل قانونی اعتراضات مستند، با متهم‌كردن غیرمستند مسئولان كشور به تقلب، دروغ‌گویی و خیانت و بیان این جمله كه «ما موج عقلانیت سبز خود را كه برگرفته از تعالیم دینی و علائق ملت، به اهل بیت پیامبر (ص) است را با تمامی شور ادامه می‌دهیم» به تحریك و آشوب‌گری روی آورده‌اید؟

آیت‌الله نوری همدانی: سلامت انتخابات مورد تأیید قانون و قانونمداران است/ موسوی: حرکت سیاسی را در چارچوب قانونی دنبال می‌کنم

* محسن سازگارا از عناصر ضدانقلاب در گفتگو با تلویزیون صدای آمریکا گفت: آقای مهندس موسوی دعوت کردند که فردا 4 بعدازظهر، هواداران و کسانی که رأی داده‌اند بیایند راهپیمایی بکنند و وجود خودشان را نشان بدهند. ایشان از وزارت کشور برای راهپیمایی درخواست مجوز کرده‌اند، اما گفته‌اند چه مجوز بدهند و چه مجوز ندهند خودشان خواهند آمد و مردم هم بیایند. به نظر من هم باید گفت که ‌ای مردم! رئیس‌جمهور منتخب خودتان را تنها نگذارید. آقای موسوی استمداد کرده و شما هم نشان بدهید رأی واقعی کجاست و در راهپیمایی شرکت کنید. وی در ادامه نیز خطاب به هواداران كروبی گفت: من این خواهش را از دوستان آقای کروبی هم کردم. الآن در این مقطع باید بپذیرید که رهبری این کار با رئیس‌جمهور منتخب مردم یعنی مهندس موسوی است، بنابراین آنچه که ایشان بگوید باید اصل باشد. سازگارا در ادامه نیز بر سر دادن شعار الله اکبر از پشت‌بام خانه‌ها تأکید كرد و گفت: آقای موسوی از مردم درخواست کرده است که هر شب ساعت 10 تا 10:30 در اوجش الله‌اکبر بگویید و این تمرینی است برای همبستگی مردم و مراحل بعدی.

مجمع روحانیون مبارز در بیانیه‌ای اعلام کرد: در این انتخابات صرف‌نظر از نتیجه‌ای که معلوم شد، آنچه موجب تأسف و نگرانی بیشتر است، اعمال نوعی مهندسی آرای گسترده در این دوره است.

* سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: آنچه در این انتخابات رخ داده، علاوه بر تقلبات و تخلفات گسترده و بی‌سابقه در صندوق‌های رأی، سوء‌استفاده حداكثری از تمامی امكانات و فرصت‌های در اختیار برای مهندسی آرا و رأی‌سازی بود ... در نتیجه این انتخابات نه تنها از نظر میزان مشاركت بلكه از نظر گستردگی و انواع تقلبات در تاریخ ایران كم‌نظیر و بلكه بی‌نظیر است.

* رویترز: فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان با اعلام احضار سفیر ایران در آلمان به وزارت امور خارجه این کشور در ارتباط با ناآرامی‌های پس از انتخابات اظهار داشت: ما برخورد نیروهای امنیتی ایران را با تظاهرکنندگان به شدیدترین نحو ممکن محکوم می‌کنیم و با نگرانی به سوی تهران چشم دوخته‌ایم. وی همچنین از موضع مشترک متحدان اروپایی این کشور در این زمینه خبر داد و اعلام کرد: من امروز به اتفاق چندین تن از همتایان اروپایی خود از ایران خواسته‌ایم هرچه سریع‌تر درباره وقایع این کشور و اتهام‌های مربوط به تقلب در انتخابات اطلاع‌رسانی کند تا معلوم شود تا چه حد می‌توان نتیجه انتخابات این کشور را جدی گرفت.

* مرتضی تمدن استاندار تهران در جمع خبرنگاران در خصوص اخبار برخی سایت‌ها مبنی بر اخذ مجوز ستاد میرحسین موسوی از وزارت كشور برای راهپیمایی روز 25 خرداد هواداران وی از میدان انقلاب تا میدان آزادی گفت: هیچ مجوزی برای این كار صادر نشده و این راهپیمایی غیرقانونی است و نیروی انتظامی با هرگونه تجمعات یا راهپیمایی‌های بدون مجوز برخورد خواهد كرد. هرگونه عواقب این راهپیمایی برعهده ستاد میرحسین موسوی است و اقدام به این كار نشان‌دهنده رفتار غیرمسئولانه این ستاد است. استاندار تهران با تأکید بر پیگیری مسائل اختلافی از مجاری قانونی گفت: وقتی در قانون برای پیگیری مطالبات و شکایات، راه‌حل‌های منطقی پیش‌بینی شده است، چرا آقای موسوی با مواضع تحریک‌کننده به آشوب‌طلبان و دشمنان آزادی و مردم‌سالاری دینی کمک می‌کند؟ وی با اظهار تأسف از اینکه تاکنون آقای موسوی حاضر نشده دست از تحریک هواداران خود بردارد، یادآور شد: عده‌ای به بهانه‌ی حمایت از ‌آقای موسوی به مردم تعرض‌کرده و با آتش‌زدن چند دستگاه اتوبوس و سایر اموال عمومی به بروز ناامنی در شهر تهران پرداخته‌اند.

* مهدی کروبی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: محمود احمدی‌نژاد را منتخب مردم ایران نمی‌دانم. وی در ادامه خواستار ابطال انتخابات شد.

* جو بایدن معاون رئیس‌جمهور آمریکا در گفتگو با شبکه‌ی تلویزیونی ان. بی. سی گفت: من در نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری ایران تردید دارم.

* محسن رضایی با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به محصولی وزیر کشور نوشت: همه اطلاعات راجع به آرای شمارش شده، به سرعت در اختیار نمایندگان ستاد اینجانب قرار داده شود.

* سایت اسرائیلی ‌هاآرتص: «مهم این است که توده عظیمی در حدود چندین میلیون و شاید نیمی از ملت ایران وجود دارند که فکر می‌کنند دموکراسی ایرانی به آنها دروغ گفت و نه تاکنون انتخابی در کار بوده و نه بعد از این در کار خواهد بود. این توده که فکر می‌کرد شاید بتوان از داخل نظام تغییر را آغازکرد، متوجه شد که تنها با ویرانی نظام می‌توان تغییر مثبت ایجاد کرد ... حتی اگر نظام ایران در آینده نزدیک سرنگون نشود، در این لحظه شاهد آغاز شمارش معکوس آن هستیم».

 * رجانیوز: «با وجود آنكه جمعیت میلیونی مردم تهران در میدان ولی‌عصر(عج)، به استقبال دكتر احمدی‌نژاد آمدند و علیه آشوب‌گران شعارهایی سردادند، با تاریك شدن هوا، بار دیگر اوباش در حال آشوب هستند. اوباش با شكستن شیشه مغازه‌ها، ادارات، ایستگاه‌های اتوبوس، آتش‌زدن سطل‌های زباله پلاستیكی و پرتاب سنگ و كوكتل مولوتف آرامش شهر را به هم زده‌اند. در مقابل این اغتشاشات، شهرداری تهران وظیفه پاكسازی بقایای جرم اوباش را به صورت مناسب انجام نمی‌دهد. این در حالی است كه سطل‌های زباله پلاستیكی در دوره شهرداری قالیباف علی‌رغم همه توصیه‌های امنیتی مبنی بر به‌آتش كشیدن سطل‌ها و استفاده از این ابزار برای آشوب‌های خیابانی نصب شد. از سوی دیگر، نیروی انتظامی نیز با اوباش برخورد جدی نمی‌كند و ادامه این تسامح به جری‌تر شدن اوباش و مخدوش شدن امنیت روانی مردم منجر شده است».

 

 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر