مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۸۲۲
روزشمار فتنه|  26 خرداد 1388
رهبر معظم انقلاب در جمع نمایندگان ستاد کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری با انذار نسبت به ایجاد شكاف بین صفوف مردم فرمودند: قبلاً گفته‌ام و از جمله در دیداری كه آقای موسوی با اینجانب داشت تأكید كردم و قرار شد چنین شود، شما هر اشكال و شبهه‌ای كه دارید، به‌طور مشخص و روشن به شورای نگهبان (به عنوان مرجع قانونی) اعلام كنید تا طبق قانون به آن رسیدگی شود. اینجانب به شورای نگهبان تأكید كرده‌ام كه حتی اگر لازم شد، صندوق‌هایی را بازشماری كنند، این كار انجام شود.
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۰ - ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - 2022June 16

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛  چهار روز بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دهم، میرحسین موسوی همچنان خواهان حضور طرفدارانش در خیابان‌ها بود. جالب آن که برخی جریان‌های معاند مثل سلطنت‌طلبان و فرقه رجوی نیز به حمایت از آشوب‌طلبان پرداختند.

آنچه در ادامه می خوانید، روزشمار 26 خردادماه 1388 است که در کتاب «روزشمار هشت ماه نبرد مقدس» از منشورات مرکز اسناد انقلاب اسلامی درج شده است.

 

سه‌شنبه، 26 خرداد:

* پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: رهبر معظم انقلاب در جمع نمایندگان ستاد کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری با انذار نسبت به ایجاد شكاف بین صفوف مردم فرمودند: اینكه ما تصور كنیم كه یك گروه مثلاً بیست و چهار میلیونی یك طرف‌اند، یك گروه چهارده میلیونی یك طرف‌اند، این به نظر من یك خطای بسیار بزرگی است؛ قضیه این‌جور نیست. همه در یك طرف قرار دارند. آن كسانی كه به رئیس‌جمهور منتخب این دوره‏ از انتخابات رأی دادند، همان‌قدر وابسته‏ به انقلاب و كشور و نظام‌اند، كه آن كسانی كه رأی ندادند. مجموعه‏های مردمی، فرزندان این كشورند. ایشان در ادامه ضمن تأکید بر حرکت معترضان در مسیر قانون بر رسیدگی قانونی بر هر اعتراض مستندی تأکید کردند: اعتماد من (به برگزارکنندگان انتخابات) موجب نمی‌شود كه اگر چنانچه شبهه‏ای در ذهن كسانی هست، این شبهه دنبال نشود و تعقیب نشود و بررسی نشود و حقیقت قضیه آشكار نشود؛ نه، شبهات را برطرف كنید، منتها آن چیزی كه از همه مهم‌تر است، این است که همه سعی‌كنید وحدت ملی و وحدت كشور را حفظ كنید.

ایشان در ادامه از همگان خواستند تا با اعلام موضع نسبت به این اغتشاشات در شفاف‌سازی فضا کمک نمایند: بدترش هم همین كارهای خرابكاری‏ای است كه شما می‏بینید انجام می‌دهند، كه البته همه باید در مقابل این خرابكاری‏ها بایستند، اعلام موضع كنند. همه بایستی بگویند ... این تخریب‌هایی كه انجام می‌گیرد، این كارهای زشتی كه انجام می‌گیرد، بعضاً جنایاتی كه واقع می‌شود، مربوط به هیچ‌كدام از این اطراف قضیه نیست؛ این مربوط به مردم نیست، مربوط به نامزدها نیست؛ مربوط به خرابكارهاست، مربوط به اخلالگرهاست. مبادا كسی توهم كند و تصور بكند كه این مربوط به این است كه اینها طرفدار فلان نامزدند. هر كس سرِ كار باشد، اگر نتایج انتخابات غیر از این هم می‌شد، بنده به‌طور اطمینان می‌توانم عرض بكنم كه باز این‌جور حوادثی دیده می‌شد، باز این حوادث پیش می‏آمد، برای اینكه اصلاً آرامش در كشور نباشد. آنها امنیت كشور را و آرامش كشور را هدف گرفته‏اند و می‌خواهند این را از بین ببرند. هیچ‌كس نباید به این تشنج‏آفرینی و اغتشاش‏آفرینی كمك كند و همه باید در مقابل او صریح موضع بگیرند. كما اینكه مواضع حقیقی شماها هم جز این نیست. صریح موضع بگیرند، روشن كنند كه این خواستِ آنها نیست. و هر كاری كه تشنج‏آفرین باشد، واقعاً نكنند.

رهبر انقلاب در قسمتی دیگر از سخنان خویش نیز فرمودند: قبلاً گفته‌ام و از جمله در دیداری كه آقای موسوی با اینجانب داشت تأكید كردم و قرار شد چنین شود، شما هر اشكال و شبهه‌ای كه دارید، به‌طور مشخص و روشن به شورای نگهبان (به عنوان مرجع قانونی) اعلام كنید تا طبق قانون به آن رسیدگی شود. اینجانب به شورای نگهبان تأكید كرده‌ام كه حتی اگر لازم شد، صندوق‌هایی را بازشماری كنند، این كار انجام شود.

ایشان در بخش دیگری از اظهاراتشان تأکید کردند: من درخواست می‌كنم از آقایان مسئول در وزارت كشور و همچنین در شورای نگهبان كه به این موارد دقیقاً رسیدگی‌كنند. اگر چنانچه بعضی از اشكالات مقتضی این هست كه پاره‏ای از صندوق‌ها بازشماری بشود، اشكالی ندارد. حالا مثلاً یك مورد را آقایان ذكر كردند كه آن شخص گفته كه رأی فلان نامزد این تعداد است، بعد در شمارش تعداد دیگری معرفی شده؛ خیلی خوب، كاری ندارد؛ صندوق‌های مورد اشكال را یا به‌طور تصادفی تعدادی از صندوق‌ها را بازشماری كنند؛ خودِ نمایندگان ستادها هم حضور داشته باشند و ببینند، تا اطمینان كامل برای همه حاصل بشود. ایشان در پایان تصریح کردند: انتخابات مایه افتخار ماست. چهل میلیون رأی شوخی نیست. این از بالاترین نصابی كه ما تا حالا داشته‏ایم ... این افتخاری است برای كشور؛ ما این را مخدوش نكنیم، این را خراب نكنیم، این مال مردم است. همین رأی‏دهندگان از دو طرف، هم طرف آن كسانی كه رأی دادند به نامزد منتخب، هم آن كسانی كه رأی ندادند به نامزد منتخب و به دیگری رأی دادند، همه‏شان در ایجاد این حماسه بزرگ سهیم بودند. ما این وحدت را، این نگاه كلان را، نگاه یكسان را فراموش نكنیم و این را از دست ملت نگیریم.

اظهارنظر اوباما درباره انتخابات ریاست جمهوری دهم/ ماجرای نامه جعلی منسوب به وزیرکشور/ حمایت رضا پهلوی و مسعود رجوی از اغتشاشگران

از چپ: فاطمه کروبی، محمدرضا خباز، رسول منتجب‌نیا، محمدعلی نجفی، مرتضی الویری نمایندگان ستاد کروبی

* رجانیوز: مردم تهران با راهپیمایی به سمت میدان ولیعصر تهران از آشوب‌های فرصت‌طلبان پس از انتخابات اعلام انزجار کردند. حدادعادل در جمع اجتماع‌کنندگان تهرانی با اشاره به نظرسنجی‌های مختلف صورت‌گرفته در ماه‌های قبل از انتخابات گفت: در هیچ‌كدام از این نظرسنجی‌های قبل انتخابات كه مربوط به كل كشور بود، موسوی از احمدی‌نژاد جلوتر نبود. وی در ادامه خطاب به میرحسین موسوی تصریح كرد: تهران همه ایران نیست، نباید شما فقط به آرای مردم تهران و اطرافیان خودتان نگاه كنید. آیا شما از آرای استان‌های محروم و شهرها و روستاهای كوچك اطلاع داشتید؟ ... ‌كشور ما قانون دارد و راه تشخیص صحت و سقم آرای معین شده و شورای نگهبان مرجع رسیدگی به این امور است و اگر كسی اعتراض دارد، باید دلایل خود را به این شورا ارائه كند و بداند كه شورای نگهبان و رهبری با هر سلیقه‌ای حاضر نیستند حتی یك رأی هم با تقلب جابه‌جا شود. مگر در سال 76 آقای خاتمی پیروز انتخابات نشد؟ مگر كسانی كه به ایشان رأی ندادند و تعدادشان حدود ده میلیون نفر بود، دست به آشوب و اغتشاش زدند؟ در حالی كه دیدیم فردای همان روز همه‌ كسانی كه به آقای خاتمی رأی نداده بودند،‌به رأی اكثریت و قانون اساسی احترام گذاشتند. حداد عادل تصریح کرد: ما شما را به عنوان نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس و نخست‌وزیر حضرت امام و اینكه شما را فرزند انقلاب می‌دانیم، دوست داریم و رهبر انقلاب هم شما را عضو خانواده انقلاب می‌داند. اما از شما سؤال می‌كنم وقتی هنوز انتخابات تمام نشده و در صندوق رأی باز نشده، شما از كجا مطمئن بودید كه اكثریت آرا را به دست آورده و اعلام پیروزی كردید؟ در كجای دنیا كشورهایی كه خود را الگوی دموكراسی می‌دانند سابقه دارد كه قبل از شمارش آرا و اعلام رسمی، كاندیدایی كنفرانس خبری بگذارد و خود را رئیس‌جمهور اعلام كرده و كسی دیگری نیز به او تبریك بگوید؟ این درست نیست كه قبل از برگزاری انتخابات نزدیكان شما اعلام كنند كه اگر آقای احمدی‌نژاد پیروز شد، یقیناً تقلب صورت گرفته است». حداد عادل خطاب به هواداران میرحسین موسوی آنها را خواهر و برادر خود صدا كرده و گفت: نتیجه این انتخابات نباید موجب به وجود آمدن تفرقه شود بلكه باید بدانیم كه این انتخابات نیز مانند هر بازی دیگری برنده و بازنده‌ای دارد و ما حساب هواداران آقای موسوی را از آشوب‌طلبان و اغتشاش‌گران جدا می‌دانیم.

 * آیت‌الله مکارم شیرازی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: همه ملت عزیز ما یقین دارند كه منافقان كوردل و فرصت‌طلب در آشفته بازار اختلافات فعال می‌شود و با تخریب اموال مردم و به آتش كشیدن آنها چهره ملت مهربان و صلح‌طلب و پاكدل ما را در جهان به زشتی رقم می‌زنند. سعی كنید صفوف خود را از آنها جدا سازید.

اظهارنظر اوباما درباره انتخابات ریاست جمهوری دهم/ ماجرای نامه جعلی منسوب به وزیرکشور/ حمایت رضا پهلوی و مسعود رجوی از اغتشاشگران

از راست: عباس آخوندی، حسن عابدی جعفری، ابوالفضل فاتح و بیژن نامدار زنگنه نمایندگان ستاد موسوی

آیت‌الله منتظری با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: با اعلام نتایجی که‏ ‏هیچ عقل سلیمی آن را نمی‌پذیرد و بر اساس شواهد موثق تغییرات‏ ‏عمده‌ای در آرای مردم داده شده است و به دنبال آن در پی اعتراض برخی از‏ ‏اقشار مردم به این نحو عملکرد، در جلوی چشم همین مردم که بار سنگین‏ ‏پیروزی انقلاب و هشت سال جنگ تحمیلی را بر دوش خود حمل نمودند و‏ ‏با دست خالی در برابر گلوله‌های رژیم شاهنشاهی و توپ و تانک دشمن‏ ‏مقاومت کردند، و در جلوی چشم جهانیان و در حضور دوربین‌های‏ ‏خبرنگاران داخلی و خارجی به جان فرزندان این مردم و این مملکت افتاده‏ ‏و با شدت و خشونت کامل با زنان و مردان بی‌دفاع و دانشجویان عزیز‏ ‏برخورد کرده و آنها را سرکوب و مضروب و دستگیر نمودند ... بارها تذکر داده‌ام‏ ‏که آرای ملت امانت‌های مردمی و الهی هستند و حاکمیتی که بر اساس تصرف‏ ‏در آرای باشد، هیچ نحو مشروعیت دینی و سیاسی ندارد. از همه مردم به‌ویژه جوانان عزیز تقاضا می‎شود که حق‌خواهی خود را‏ ‏همراه با صبر و متانت دنبال کنند.

* باراك اوباما رئیس‌جمهور آمریكا در گفتگو با سی. ان. ان گفت: بدون توجه به نتیجه انتخابات ایران، دیپلماسی محكم خود را در مورد این كشور دنبال خواهیم كرد. اوباما تصریح کرد: به هر حال ما قصد داریم با رژیمی در ایران برخورد كنیم كه به لحاظ تاریخی دشمن آمریكا بوده و مشكلات زیادی را برای كشورهای همسایه خود به‌وجود آورده و به‌دنبال دستیابی به تسلیحات هسته‌ای بوده است. وقتی خشونت علیه تظاهركنندگان آرام را می‌بینم، وقتی اختلاف‌نظرهای توأم با آرامش سركوب می‌شود، در هر جایی كه اتفاق بیفتد، برای من نگران‌كننده است.

* ایسنا: «یوزوف هاولاس، کاردار موقت جمهوری چک در تهران به عنوان نماینده رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپا در اعتراض به مداخلات اتحادیه‌ی اروپا و کشورهای عضو آن در امور داخلی ایران به وزارت امور خارجه احضار شد».

* کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری خود اعلام کرد: نامزدها گزارشات تخلفاتی در شهرستان‌ها را ارائه داده و تقاضای بازشماری برخی از صندوق‌ها را دارند و ما اجمالاً با بازشماری صندوق‌ها در صورت تصویب شورای نگهبان موافق هستیم.

* علی‌اکبر محشتمی‌پور رئیس کمیته صیانت از آرای مهندس موسوی در نشست خبری خود خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب جهت رسیدگی به موارد مشکوک شد. وی در بخشی از سخنانش گفت: جمله‌ معروفی هست که می‌گوید دیکتاتورها یک شبه دیکتاتور نمی‌شوند. یکی از راه‌هایی که انسان‌ها را به دیکتاتوری و استبداد می‌رساند، قانون‌شکنی، قلب وقایع و مطرح‌کردن مطالب کذب است. وی در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: رئیس‌جمهور در تبلیغات تلویزیونی خود دروغ‌های بسیار زیادی را مطرح کرد که این مسئله عنوان تقوا را زیر سؤال می‌برد و شرط احراز پست ریاست‌جمهوری را از او می‌گیرد.

اظهارنظر اوباما درباره انتخابات ریاست جمهوری دهم/ ماجرای نامه جعلی منسوب به وزیرکشور/ حمایت رضا پهلوی و مسعود رجوی از اغتشاشگران

از چپ: داود دانش‌جعفری و مرتضی طلایی‌نیک نمایندگان ستاد محسن رضایی

* فرهاد رهبر رئیس دانشگاه تهران در گفتگو با ایسنا با بیان اینكه اتفاق رخ داده در کوی دانشگاه تهران به دانشجویان ارتباطی نداشت، گفت: در واقع به دلیل اینكه غیردانشجو با دانشجویان كوی قابل تفكیك نبودند، تعدادی از دانشجویان دستگیر شدند كه با پیگیری‌های دانشگاه و همكاری مسئولان امر، شب گذشته قریب به اتفاق دانشجویان كوی‌نشین آزاد شدند. وی با تكذیب كشته‌شدن دانشجویی در حوادث اخیر كوی دانشگاه تهران، گفت: شایعات موجود مبنی بر كشته‌شدن دانشجو به هیچ‌وجه صحت ندارد و به شدت این موضوع را تكذیب می‌كنم. وی در رابطه با اطلاعیه دعوت خود از اعضای هیئت علمی دانشگاه به‌منظور اعتراض به تعرض به دانشگاه و کوی دانشگاه، در جلسه‌ای در مسجد دانشگاه تهران گفت: این مراسم صبح امروز برگزار شد و خود من نیز در این جلسه حضور داشتم و در حال حاضر این جلسه به اتمام رسیده است.

* علیرضا نوری‌زاده از عناصر اپوزیسیون در گفتگو با رادیو فردا گفت: آقای موسوی و كروبی اگر در وجودشان ذره‌ای وفاداری به آرمان‌هایی كه اعلام كرده‌اند باشد، نباید عقب‌نشینی كنند. این‌جا دیگر حق ّ شخصی نیست و به قول معروف حق‌الناس است. آقای موسوی و كروبی و رضایی حقّ ندارند از این حقّ بگذرند. اگر آنها و خاتمی این شایستگی را داشته باشند كه این حركت را رهبری كنند، جنبش زیبایی كه بدون خونریزی و خشونت آغاز شده، سرنوشت ایران را تغییر می‌دهد.

* جهان نیوز: «آخرین گام از سلسله اقدامات تخریبی اصلاح‌طلبان با جعل نامه وزیرکشور انجام شده و در تیراژ وسیعی توزیع شده است. این نامه که از چگونگی چاپ و توزیع گسترده آن خبری در دست نیست، با گاف‌هایی بسیار بزرگ و با ناشیانه‌ترین صورت جعل شده و به عنوان تنها سند ادعایی اصلاح‌طلبان برای تقلب در انتخابات توزیع شده است. در این نامه جعلی از جانب وزیر کشور یعنی صادق محصولی خطاب به رهبر معظم انقلاب آمده است که پیرو ابراز نگرانی ایشان نتیجه انتخابات به نفع دکتر احمدی‌نژاد تغییر داده شده و سران اصلاح‌طلب نیز تحت نظر قرار گرفتند. اما جاعلان نامه غافل از این بودند که این نامه بدون شماره توزیع شده و برای واقعی‌تر کردن نامه بایستی امضای کسی را که وجود خارجی دارد جعل کنند نه فردی که هویت واقعی ندارد!  نکته جالب‌تر آن است که در این نامه  مجموع آرای اخذ شده 43 میلیون رأی ذکر شده و حال اینکه کل واجدان شرایط رأی دادن 46 میلیون نفر ذکر شده بود که از این میان بنابر آمار رسمی و نتیجه شمارش تطبیقی صندوق‌ها، 39 میلیون نفر در انتخابات شرکت کردند اما مشخص نیست که با توجه به جمع و تفریقی که جاعلان کرده و ریز آرا را به شرح زیر اعلام کرده‌اند، تکلیف سه میلیون رأی بلاتکلیف در این میان چیست؟ بنابر ادعای این نامه جعلی، میرحسین موسوی 19 میلیون ، مهدی کروبی 13 میلیون، محمود احمدی‌نژاد 5 میلیون، محسن رضایی 3 میلیون و آرای باطله نیز 38 هزار رأی اعلام شده است. جالب اینکه در کنار بلاتکلیفی سه میلیون رأی در این نامه، برای اولین بار در طول برگزاری انتخابات آرای باطله از چند صد هزار به 38 هزار رأی کاهش پیدا کرده است! گفتنی است که این نامه از لحاظ محتوایی و شیوه نگارش نیز از قوانین اولیه و متداول نامه‌نگاری مقامات کشوری بی‌بهره بوده و با ناشیانه‌ترین وجه ممکن جعل و توزیع شده است».

* ایسنا: قدرت‌‌الله علیخانی عضو فراکسیون اقلیت (اصلاح‌طلبان) مجلس در نطق میان دستور خود اعلام کرد: بعضی‌ها ذهنیتی به نام انقلاب مخملی را بیان كردند ولی باید بگویم هیچ كس نمی‌تواند در ایران انقلاب مخملی انجام دهد. وی گفت: با یاد امام و شهدا ابتدا لازم می‌دانم از مواضع مدبرانه و حكیمانه رهبر معظم انقلاب كه دستور رسیدگی به مسائل مربوط به دهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری را به شورای نگهبان صادر كردند تشكر كنم.

* سردار رادان جانشین فرماندهی ناجا در جمع خبرنگاران از دستگیری تعدادی از عناصر اصلی ایجاد آشوب‌ها و تخریب اماكن عمومی طی روزهای گذشته که به سلاح گرم و مواد منفجره مجهز بودند، خبر داد.

* رجانیوز: جمعی از هواداران موسوی و کروبی در مقابل صدا و سیما تجمع غیرقانونی ترتیب دادند. در این تجمع که صحنه‌هایی از آن نیز از طریق تلوزیون پخش شد، فائزه هاشمی معترضان را به ادامه حضور در خیابان دعوت کرد. وی در میان هواداران موسوی گفت: چون بخش عظیمی از مردم ما عوام هستند، از حرف‌های احمدی‌نژاد خوششان می‌آید. و در ادامه نیز مدعی تقلب در انتخابات شد: تمامی ناظران را هنگام شمارش و تجمع آرا بیرون کردند و صندوق‌ها از قبل پر از رأی به احمدی‌نژاد بود.

* الف: «در تجمع غیرقانونی حامیان موسوی در برابر صدا و سیما، تعدادی از مغازه‌ها مورد آسیب اشرار قرار گرفت و چندین حلقه لاستیک در آتش سوخت».

* برنا: «رضا پهلوی در پیامی با ابراز شادمانی از روند آشوب‌طلبی‌ها و اغتشاش‌آفرینی‌های اخیر در ایران از اغتشاش‌گران اعلام حمایت كرده و گروهك‌های تروریستی رجوی و ریگی نیز در پیام‌های جداگانه‌ای به اعلام حمایت از آشوب‌طلبان پرداختند. آنها معتقدند این گروه‌هایی که به‌طور غیرقانونی تظاهرات می‌کنند حامی آنها هستند. گروهك تروریستی جندالله به سركردگی عبدالمالك ریگی در پیام خود با اذعان به شعور بالای سیاسی مردم ایران از اغتشاش‌گران خواست تا دامنه آشوب‌های اخیر را گسترش دهند. این گروهك در سال‌های اخیر با انجام برخی اقدامات كور تروریستی جمعی از هموطنانمان را به خاك و خون كشید. گروهك تروریستی منافقین به سركردگی مسعود رجوی نیز در پیامی به اعلام حمایت از اغتشاش‌گران پرداخت. اذهان عمومی اقدامات خرابكارانه و تروریستی این گروهك پس از پیروزی انقلاب اسلامی را همچنان به خاطردارد».

اظهارنظر اوباما درباره انتخابات ریاست جمهوری دهم/ ماجرای نامه جعلی منسوب به وزیرکشور/ حمایت رضا پهلوی و مسعود رجوی از اغتشاشگران

از راست: مهدی کلهر، عباس زریبافان، مجتبی ثمره هاشمی، مجتبی زارعی و جعفر فرجی نمایندگان ستاد احمدی‌نژاد

* سردار قاسم سلیمانی با انتشار بیانیه‌ای نسبت به اعمالی كه دشمنان را شاد می‌كند، هشدار داد.

* روابط عمومی وزارت امورخارجه: «در پی اظهارات گستاخانه و مداخله‌جویانه گوردون براون نخست‌وزیر و میلیبند وزیر امور خارجه انگلیس در خصوص انتخابات دهمین دوره‌ی ریاست جمهوری اسلامی ایران و نیز انعكاس اخبار غیرواقعی، مغرضانه و شیطنت‌آمیز درباره حضور شكوهمند ملت ایران در این رویداد بی‌نظیر توسط شبكه‌های رسانه‌های مختلف استعماری و دولتی انگلیس، سایمون گس سفیر انگلیس در تهران امروز برای دومین بار در هفته جاری به وزارت امورخارجه احضار و مراتب اعتراض و ناخشنودی شدید كشورمان به وی ابلاغ شد».

* روزنامه واشنگتن پست: «بسیاری از كارشناسان ادعا می‌كنند كه اختلاف آرا در پیروزی محمود احمدی‌نژاد نتیجه تقلب یا دستكاری در انتخابات است اما نظرسنجی سراسری واشنگتن پست سه هفته قبل از این انتخابات نشان داد كه احمدی‌نژاد با بیش از دوبرابر اختلاف در آرا از رقیب اصلی خود پیش است كه این میزان بیشتر از اختلاف آشكار واقعی آرای وی در پیروزی طی انتخابات روز جمعه بود».

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر