مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۸۲۳
روزشمار فتنه|  27 خرداد 1388
جمعی از هواداران موسوی و کروبی با تجمع غیرقانونی در میدان هفتم تیر به نتایج آرا اعتراض کردند. مهدی کروبی در میان معترضین حاضر شد و برای لحظاتی با آنها صحبت کرد.
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۰ - ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - 2022June 17

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ پس از برگزاری پرشور انتخابات ریاست جمهوری دهم، جریانی که موفق به پیروزی در انتخابات نشده بود، با رمز «تقلب»، فضای کشور را دوقطبی کرده و آشوب آفرین شد. آنچه در ادامه می خوانید، روزشمار 27 خرداد 1388 است. بازخوانی روزشمار وقایع، ما را به تحلیل دقیق‌تر درباره فتنه 88 رهنمود می‌سازد.

 

 

چهارشنبه، 27 خرداد:

* میرحسین موسوی سومین بیانیه خود را منتشر نمود. وی در ابتدای این بیانیه نوشت: اینجانب ضمن محکوم نمودن اقدامات وحشیانه و کشتار مردمی که صرفاً خواستار احقاق حق خود هستند، لازم می‌دانم نکاتی را درباره این رخداد و تحولات مربوط به آن به آگاهی ملت برسانم ... راهی که ملت برای رسیدن به پیروزی و احقاق حقوق نقض‌شده‌اش انتخاب کرده است، استفاده از روش‌های صلح‌آمیز و دوری از خشونت است.

* ایرنا: جمعی از هواداران موسوی و کروبی با تجمع غیرقانونی در میدان هفتم تیر به نتایج آرا اعتراض کردند. مهدی کروبی در میان معترضین حاضر شد و برای لحظاتی با آنها صحبت کرد.

* آیت‌الله موسوی اردبیلی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: اینجانب ضمن احترام به آراء آحاد ملت شریف ایران از تمامی عزیزانی که نسبت به نتایج اعلام شده اعتراض دارند، می‌خواهم که اعتراضات خود را با رعایت موازین شرعی ابراز نمایند و از دست زدن به آشوب و تخریب اموال عمومی احتراز کنند. البته واضح است که این گونه اعمال از جانب مردم صورت نمی‌پذیرد و عده قلیلی در پی آنند که با انتساب این گونه اغتشاشات به ملت به اهداف ناپاک خود برسند و مردم باید با هوشیاری کامل حساب خود را از آنان جدا نمایند. از تمامی مسئولان انتظامی و امنیتی نیز می‌خواهم که در برخورد با معترضان با رأفت و ملایمت و با حفظ حدود شرع و قانون رفتار کنند و از دست زدن به اعمال تحریک‌آمیز اجتناب کنند ... از مسئولان ذیربط انتخابات نیز می‌خواهم که با رعایت دقت و سرعت و حفظ بی‌طرفی به شکایات واصله رسیدگی نمایند و در مورد آنها به نحوی که جلب رضایت مردم را بنماید و آنان را قانع سازد اطلاع‌رسانی کنند، زیرا همان گونه که امام راحل (ره) فرمود میزان رأی ملت است.

* فارس: حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه كیهان از دعوت جمعی از نخبگان و دانشگاهیان از وی برای حضور در مناظره تلویزیونی با موسوی خبرداده است. وی با اشاره به این درخواست‌های مكرر گفته است كه در صورت حضور موسوی در این مناظره تلویزیونی با ارائه اسناد مستدل، مستند و بدون تردید ثابت‌ می‌كنم كه اتفاقات قبل و بعد از انتخابات به‌ویژه آشوب‌های روزهای اخیر از خارج مرزهای كشور طراحی، برنامه‌ریزی و مدیریت شده و منشأ آن مبتنی بر فرمول‌های خارجی برای پیاده‌سازی انقلاب‌های مخملی است.

* رجانیوز: «بازخوانی سخنان مصطفی تاج‌زاده عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب و حزب مشارکت در خصوص روند برگزاری انتخابات در کشور بازگوکننده حقایق قابل توجهی است. تاج‌زاده در دوران مسئولیت‌اش در دهه‌ی 70 در وزارت کشور طی مصاحبه‌ای در مشهد مقدس با اشاره به سابقه انتخابات در کشور می‌گوید: این خود مردم هستند که انتخابات را برگزار می‌کنند و به همین دلیل هم از آغاز انقلاب تمامی انتخابات‌ها در سلامت کامل برگزار شده است. طی 21 انتخابات گذشته در جمهوری اسلامی همه مردم به نتایج انتخابات صحه گذاشته‌اند و به غیر از معاندان و مخالفان هیچ‌کس در واقعیت این امتیاز انقلاب اسلامی تردیدی به خود راه نداده است.

مصطفی تاج‌زاده در پاسخ به این سؤال که اساساً آیا یک رئیس ستاد انتخابات می‌تواند مرتکب تقلب و تخلف در انتخابات شود، می‌گوید: ستاد مذکور از لحاظ اجرایی اصولاً در امر انتخابات دخالت ندارد تا بتواند مرتکب تخلف یا جرم گردد. ستاد انتخابات کشور که با دستور وزیر کشور آغاز به کار می‌کند، نهادی است فاقد شخصیت حقوقی مستقل و تنها به‌طور موردی به عنوان یک ستاد به منظور هماهنگی و پشتیبانی ستادهای انتخابات استان‌ها و مراکز حوزه‌های انتخابیه فعالیت می‌کند و به هیچ ترتیبی واجد مسئولیت اجرایی یا نظارتی نیست ... وظایف ستاد انتخابات کشور حاکی از آن است که از طرف ستاد به‌طور کلی هیچ امکانی برای ارتکاب جرائم انتخاباتی وجود ندارد. حقیقت آن است که ستاد انتخابات کشور متشکل از کارشناسان ادارات کل انتخابات، حقوقی، سیاسی، تقسیمات کشوری، امنیتی و... است که در کنار یکدیگر برای مدتی مشخص اقدام به ارائه خدمات و پشتیبانی مراکز حوزه‌های انتخابی سراسر کشور می‌نمایند. همه حرف من این است که باید به رأی مردم احترام گذاشت و این بزرگ‌ترین خیانت است که چون دوستان من به مجلس نرفته‌اند، اصل انتخابات را مخدوش اعلام کنم و رأی مردم را به هیچ بگیرم. افتخار بزرگ کشور، ملت و نظام ما امروز آن است که خواست مردم از طریق رأی و در چارچوب قانون اساسی کشور محقق می‌شود. مردم پای صندوق‌های رأی حرف می‌زنند و این اعتماد را هم دارند که رأی آنان مبنای تثبیت نظام، سربلندی کشور و اصلاح امور است. این فرصتی تاریخی برای کشور ماست. این اعتماد مایه عزت و ثبات نظام و به همان نسبت اسباب نگرانی و خشم معاندان و دشمنان انقلاب اسلامی است. خدشه‌دار بودن انتخابات تهران و تقلب انتخاباتی در آن، هرگز پذیرفتنی نیست، زیرا جفا به همه مردم است.

آیت‌الله موسوی اردبیلی: معترضین از آشوب و تخریب اموال عمومی احتراز کنند/ حدادعادل: نباید مردم را بی‌اعتماد کنیم و سازوکارهای قانونی را بشکنیم

* احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس، طی گفتگویی زنده با شبکه تهران گفت: اینکه کاندیداها بگویند شورای نگهبان را قبول نداریم، نمی‌شود، اگر قبول نداشتند، چرا ثبت‌نام کردند و اختیار تأیید صلاحیت خود را به شورای نگهبان دادند؟ مهم‌ترین انتقاد آقای موسوی به آقای احمدی‌نژاد این بود که شما قانون را می‌شکنید که البته بخش‌هایی از آن هم درست بود و من هم قبلاً به آقای احمدی‌نژاد اعتراض کرده بودم. اما خود آقای موسوی باید قانون را بپذیرد و به آن احترام بگذارد که این با بیانیه‌های تند ایشان سازگار نیست.

* غلامعلی حدادعادل با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما گفت: نباید مردم را بی‌اعتماد کنیم و سازوکارهای قانونی را بشکنیم، اینکه در کشور ما به رأی اکثریت احترام گذاشته شود به سود کشور است. وی تصریح کرد: اگر بازنده انتخابات بخواهد که انتخابات ابطال شود و دفعه بعد هم که انتخابات برگزار شد بازنده آن هم بگوید که انتخابات باید باطل شود، آن وقت دیگر سنگ روی سنگ بند نخواهد شد. اینکه یک نفر فرض کند که در انتخابات تقلب شده است و از ابتدا بدون اینکه رسیدگی شود، بگوید باید ابطال شود این درست نیست. آقای موسوی شخصیتی است که مردم وی را به‌عنوان مدیر، سیاستمدار و انسان قانونگرا شناخته‌اند، وی در صحبت‌های انتخاباتی در مناظره‌ها همواره بر تقید به قانون تأکید می‌کرد. باید به آقای موسوی بگوییم که بالاخره کشور قانون دارد؛ این همان قانونی است که بر حسب آن در انتخابات ثبت‌نام کردید، برای رأی‌گیری و شمارش آرا هم قانون وجود دارد، شما همان‌گونه که از اول وارد کوچه قانون شدید، باید ادامه بدهید و مشکلات و اعتراضات را هم از طریق قانونی حل‌کنید. از شما انتظار نمی‌رود، اگر اعتراضی دارید از طریق تجمعات و اعتراض‌هایی عنوان کنید که در حاشیه آن خشونت، قتل و آتش‌سوزی به وجود بیاید.

حداد عادل در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: اکنون که 85 درصد مردم به نظام جمهوری اسلامی ایران رأی اعتماد داده‌اند، بی. بی. سی درباره رأی مردم نظر می‌دهد. وی با اشاره به اینکه تعداد زیادی از مدیران بی. بی. سی فارسی بهائی هستند گفت: این شبکه صدای بهائیت است، اینها بیگانه هستند و حالا دلسوز ملت ایران شده‌اند. بی. بی. سی سخنگوی دولت انگلیس است و بودجه آن را دولت انگلیس تأمین می‌کند و این همان شبکه‌ای است که هنگام کودتای 28 مرداد در تهران با شاه ارتباط برقرار کرد.

وی افزود: اعتراض‌ها به طرق مختلف از طریق راهپیمایی حضور در میدان‌ها و خیابان‌ها و گاهی سکوت طبیعی است، اما اغتشاش و آشوب و آتش زدن برخی مکان‌ها و وسایل نقلیه غیرطبیعی است. حدادعادل همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت: متأسفانه در چند روز اخیر کار به خون‌ریزی کشیده شد و شاهد قتل هستیم. روز دوشنبه طرفداران آقای موسوی در خیابان آزادی و محمدعلی جناح مسلحانه سراغ حوزه مقاومت بسیج رفتند و دو سرباز این مجموعه و مادر و دختری [را] که به مهد کودک پناه برده بودند کشتند. آنها قصد خلع سلاح کردن حوزه‌ی مقاومت بسیج را داشتند که متصدیان این حوزه دفاع می‌کنند و چند نفر کشته می‌شوند.

 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر