مرکز اسناد انقلاب اسلامی

انتشار برای نخستین‌بار
قرار شد که یک تعدادی از دانشجویان را از دانشگاه به ملاقات رهبری ببریم. کمی نگرانی داشتیم که نکند یک موقع در محضر رهبری حرکات ناشایستی انجام دهند، چون تعدادی از بچه‌های دفتر تحکیم وحدت هم بودند. خودم در آنجا بچه‌هایی که علی‌الظاهر تشخیص می‌دادیم این‌ها مناسب نیست که بیایند، [دیدم که] چه گریه‌ای می‌کردند و حاضر بودند دست ایشان را ببوسند.
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۴ - ۱۷ مهر ۱۴۰۱ - 2022October 09

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ سردار پاسدار حاج حسین همدانی در 16 مهرماه 1394 در حلب سوریه در ماقبله با گروهک تکفیری داعش به شهادت رسید. شهید همدانی از جمله فرماندهانی بود که در آشوب‌های سال 78 و 88 نقش بسزایی در مقابله با اغتشاشگران داشت.

***روایت شهید همدانی از اغتشاشات سال 78***

شهید همدانی در بخشی از خاطرات خود درباره حرکات ضدانسانی اغتشاشگران با مردم در آشوب سال 1378 می‌گوید: من شاهد برخوردهایی بودم که با بسیجیان و افراد مذهبی و با همسران آن‌ها می‌شد، یعنی برادری که چهره‌ی حزب‌اللهی داشت، سوار بر موتور با خانمش که محجبه بود می‌رفت، این‌ها به این شخص که حمله می‌کردند چادر و روسری خانم او را برمی‌داشتند و موتور را آتش می‌زدند و با یک تکه‌ی آهنی به چشم این برادر زدند که بیرون آمد؛ یعنی اصلاً رحم نداشتند. آدم صحنه‌هایی می‌دید که اصلاً فکر نمی‌کرد که این‌ها ایرانی هستند و در این مملکت زندگی می‌کنند.

*** نقشه آشوبگران برای غارت و به آتش کشیدن بازار***

حاج حسین همدانی که در آن دوران جانشین نیروی مقاومت بسیج بود در یادمانده‌های خود روایت جالبی از نقشه آشوبگران برای حمله به بازار تهران دارد: از زمانی که شورای عالی امنیت اجازه داد بسیج و سپاه وارد عمل شوند؛ همین لشکر 27 رسول‌الله(ص) اگر دو ساعت دیر به میدان بهارستان رسیده بود، میدان بهارستان و 15 خرداد و بازار تهران یکپارچه آتش شده بود. کلانتری میدان بهارستان و تمام نیروهایش خلع سلاح شدند و کلانتری را اشغال کردند و می‌خواستند وارد ابتدای بازار شوند آن هم بازار زرگرها که در نتیجه همه‌ بازار طلافروش‌ها غارت می‌شد.

روایت شهید همدانی از اغتشاشات سال 78 / نقشه آشوبگران برای غارت و به آتش کشیدن بازار / دیدار جالب دانشجویان با رهبر انقلاب پس از حوادث 18 تیر

***دیدار جالب دانشجویان با رهبر انقلاب پس از حوادث 18 تیر ***

این مطالب در بازجویی از افرادی که دستگیر شدند، به‌ دست آمد و اعلام کردند که تصمیم داشتند کل بازار زرگرها را غارت و بقیه‌ی بازار را به آتش بکشند و اگر بازار تهران آتش می‌گرفت، فاجعه به بار می‌آمد، اما سپاه مانع شد؛ به همین دلیل بازاری‌ها در روزنامه‌ها از سپاه تشکرهای زیادی کردند، چون پاسداران ما با همین لباس که لباس رسمی آنان بود، وارد عمل شدند. در این زمان اوضاع واقعاً خیلی نگران‌کننده بود، ما در میدان 15خرداد با بچه‌ها وارد عمل شدیم با حضور پاسداران و بسیجی‌ها آرامش برقرار شد. در روز 23 تیر مردم، علاقمندان و دوستداران انقلاب اعلام حمایت کردند و آن عده‌ای که یک مقدار دلسرد شده بودند، دوباره به صحنه آمدند و آن تجمع بزرگ را ایجاد کردند.

سردار همدانی در بخش دیگری از خاطراتش به روایت دیدار جالب دانشجویان با رهبر انقلاب پس از فتنه 18 تیر 78 می‌پردازد. وی می‌گوید: بعد از 23 تیر ماه قرار شد که یک تعدادی از دانشجویان بسیجی را از دانشگاه به ملاقات رهبری ببریم بعضی‌ها گفتند که چرا همه را از بسیجیان می‌برید از گروه‌های دیگر هم ببرید. گفتیم هر گروهی که خودش مایل است از بچه‌های دانشجو، احزاب و گروه‌های دیگر بیاید. آن‌ها آمدند و ثبت‌نام کردند.

روایت شهید همدانی از اغتشاشات سال 78 / نقشه آشوبگران برای غارت و به آتش کشیدن بازار / دیدار جالب دانشجویان با رهبر انقلاب پس از حوادث 18 تیر

کمی نگرانی داشتیم که نکند یک موقع در محضر رهبری حرکات ناشایستی انجام دهند، چون تعدادی از بچه‌های دفتر تحکیم وحدت هم بودند، ما ترتیب ملاقات سیصد الی چهارصد دانشجو را دادیم. خودم در آنجا بچه‌هایی که علی‌الظاهر تشخیص می‌دادیم این‌ها مناسب نیست که بیایند، [دیدم که] چه گریه‌ای می‌کردند و حاضر بودند دست ایشان را ببوسند. در اینجا انسان واقعاً مظلومیت رهبری را احساس می‌کرد که چگونه آن شعارها و جوسازی‌ها را علیه خود تحمل کرده بود؟ همین صبر و بردباری رهبر مردم را وارد صحنه کرد و آن‌ها نیز حمایت جانانه‌ای کردند.

منبع: خاطرات حاج حسین همدانی، گنجینه تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی

 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر