مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۸۱۳۴
گزارش سفارت امریکا از تظاهرات مردم در سالگرد حاج آقا مصطفی خمینی
به صورت وسیعی اعتقاد بر این است که مصطفی خمینی از سوی ساواک و عوامل CIA مسموم شده است.
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۹ - ۰۱ آبان ۱۴۰۱ - 2022October 23

پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ 1 آبان 1358، همزمان با دومین سالگرد رحلت آیت‌الله سید مصطفی خمینی، اجتماعی در تهران برگزار شد. در این ایام، محمدرضا پهلوی - شاه مخلوع - در آمریکا به سر می‌برد. مردم در این راهپیمایی، اقدامات آمریکا علیه ایران را نیز به شدت محکوم کردند.
گزارش سفارت آمریکا در تهران، پیرامون این رویداد، جالب توجه بود.  «تامست» گزارشگر سفارت، در 24 اکتبر 1979 (2 آبان 1358) گزارشی به وزارت خارجه آمریکا نوشت و در آن، به تحلیل اوضاع ایران پرداخت. در بخشی از این گزارش با اشاره به رحلت فرزند امام در اول آبان 1356 آمده بود:

«چند تظاهرات دیروز در تهران برگزار شد که شامل گروه‌هایی بود که از مقابل سفارت عبور کرده و توقفی نداشتند. بعضی از شرکت کنندگان شعارهایی ضد آمریکایی دادند و حامل پرچم‌هایی خطاب به آمریکا و پرزیدنت کارتر بودند. به هر حال این احساسات ضد آمریکایی آشکارا در رابطه با هدف اصلی برخی از تظاهرکنندگان جهت یادبود سالگرد مرگ فرزند بزرگ خمینی در چند سال پیش بوده است.
توضیح: به صورت وسیعی اعتقاد بر این است که مصطفی خمینی از سوی ساواک و عوامل CIA مسموم شده است. بیانیه‌های ضد آمریکایی به نظر می‌رسد که مرتبط با اسطوره عامیانه مرگ مصطفی باشد نه ورود شاه ایران به آمریکا ـ پایان نظریه.»

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر