مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۸۱۴۵
آیت‌الله سید احمد واحدی جهرمی سالهای پیش و پس از انقلاب اسلامی وکیل شرعی امام خمینی(ره) در سوریه بود. وی با فرارسیدن نهضت اسلامی در سفرهای تبلیغی خود به ویژه در جهرم به طرفداری از امام خمینی سخنرانی می‌کرد. در ایام تبعید امام خمینی در نجف ارتباط وی با رهبر نهضت اسلامی بیش از پیش برقرار شد و اولین مرقومه امام خمینی در 16 تیر 1349 توسط شیخ محمد منتظری در سوریه به دست آیت‌الله واحدی رسید. در دهه پنجاه نامه‌نگاری‌های بین او و امام تداوم یافت و اجازات متعددی از ایشان دریافت کرد. با عزیمت امام خمینی به پاریس در مهر ماه 1357، آیت‌الله واحدی فرزند خود را به نوفل‌لوشاتو فرستاد تا علاوه بر تداوم ارتباط با امام، از آخرین اخبار نهضت اسلامی هم مطلع باشد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دیدار امام خمینی شتافت و با ایشان تجدید بیعت کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۰ - ۰۸ آبان ۱۴۰۱ - 2022October 30

پایگاه اطلاع‌ رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله سید احمد واحدی جهرمی در سال 1311 هجری شمسی در جهرم متولد شد. پس از طی تحصیلات اولیه در سال 1332 به قم مهاجرت کرد و مراحل کسب علوم دینی را سپری کرد. او از محضر آیات میرزا هاشم آملی، شیخ عباسعلی شاهرودی، علامه طباطبایی و آیات عظام بروجردی و امام خمینی بهره برد.

با فرارسیدن نهضت اسلامی به حمایت از ایشان پرداخت و در سفرهای تبلیغی خود به ویژه در جهرم به طرفداری از امام خمینی سخنرانی می‌کرد. او پس از تبعید امام خمینی و در میانه دهه چهل به جهرم بازگشت و با استقبال مردم آن دیار در زادگاه خود ماندگار شد. اما طولی نکشید که به دلیل فوت خانواده‌اش در سانحه تصادف، به همراه تنها فرزندش به بیروت رفت. در همان ایامی که به زیارت حضرت زینب(س) در سوریه مشرف می‌شد با اصرار طلاب افغانستانی و پاکستانی که -همزمان با اخراج ایرانیان از عراق بود- مشغول ساماندهی وضعیت آن‌ها شد و حوزه علمیه زینبیه را تأسیس کرد.

نگاهی به زندگی و خدمات آیت‌الله سید احمد واحدی جهرمی

آیت‌الله واحدی پس از چندی تولیت حرم حضرت سکینه دختر حضرت علی(ع) را به عهده گرفت و کار ساخت گنبد و بارگاه آن مزار مطهر را آغاز کرد.

در ایام تبعید امام خمینی در نجف ارتباط وی با رهبر نهضت اسلامی بیش از پیش برقرار شد و اولین مرقومه امام خمینی در 16 تیر 1349 توسط شیخ محمد منتظری در سوریه به دست آیت‌الله واحدی رسید. در دهه پنجاه نامه‌نگاری‌های بین او و امام تداوم یافت و اجازات متعددی از ایشان دریافت کرد.

از سوی دیگر کشور سوریه مقصد عزیمت بسیاری از نیروهای انقلابی مبارز علیه رژیم پهلوی بود. از این رو پشتیبانی از مبارزان اسلامی و حمایت از آن‌ها یکی دیگر از خدمات سید احمد واحدی بود بطوری که منزل او محل اختفای انقلابیون شده و محل برقراری جلسات آن‌ها بود.

علاوه بر این ازتباط فعالی بین آیت‌الله واحدی جهرمی با امام موسی صدر و شهید چمران برقرار بود. فعالیت او در سوریه و ارتباطاتش با نیروهای مبارز زمینه خوبی برای اتصال نهضت‌های اسلامی بود. بطوری که در یکی از گزارش‌های ساواک آمده است: « دستجاتی از جوانان ایرانی از ایران و عراق توسط گروهی از روحانیون مخالف به عنوان مجاهد انتخاب و به سوریه اعزام می‌گردند و در دمشق یک نفر ایرانی به نام سید احمد واحدی آن‌ها را به ترتیب آماده و در بیروت تحویل مصطفی چمران رئیس سرویس اطلاعاتی و عملیاتی سازمان امل متعلق به سید موسی صدر می‌نماید و این عده زیر نظر افسران چریک فلسطینی فتح در اردوگاه امل واقع در جنوب لبنان آموزش کماندویی و خرابکاری می‌بینند تا پس از اخد تعلیمات موردنظر به ایران معاودت داده شوند.»

نگاهی به زندگی و خدمات آیت‌الله سید احمد واحدی جهرمی

 

با عزیمت امام خمینی به پاریس در مهر ماه 1357، آیت‌الله واحدی فرزند خود را به نوفل‌لوشاتو فرستاد تا علاوه بر تداوم ارتباط با امام، از آخرین اخبار نهضت اسلامی هم مطلع باشد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دیدار امام خمینی شتافت و با ایشان تجدید بیعت کرد.

در همان ایام بود که شعر " بر تو ای روح و روان باد سلام" را خطاب به امام خمینی سرود و برای ایشان فرستاد. امام هم در جواب ایشان در 8 اردیبهشت 1358 چنین نوشت: « مرقوم شریف ضمیمۀ اشعاری که از طبع روان جنابعالی بود واصل گردید. سلامت و‏‎ ‎‏سعادت جنابعالی را از خداوند تعالی خواستار است. از زحماتی که در راه اهداف‏‎ ‎‏اسلامی ملت ایران تحمل نمودید، و ان شاءالله پس از این هم می نمایید، متشکرم.‏ امید است ان شاءالله تعالی با همت همگانی به مقصود اصلی که استقرار حکومت‏‎ ‎‏اسلامی است، بر مبنای احکام مقدسۀ اسلام، نایل آییم. از جنابعالی امید دعای خیر دارم.‏‎ ‎‏والسلام علیکم و رحمة الله.‏ ‏‏روح‌الله الموسوی الخمینی»‏

نگاهی به زندگی و خدمات آیت‌الله سید احمد واحدی جهرمی

آیت‌الله سید احمد واحدی جهرمی در سال‌های پس از انقلاب نیز تولیت حرم حضرت سکینه دختر حضرت علی(ع) را در دمشق بر عهده داشت و در تمام این مدت مورد احترام دولتمردان و بزرگان سوری به خصوص حافظ و بشار اسد بود. هرچند خدمات بیست ساله او در ساخت و نگهداری حرم حضرت سکینه(س) ماندگار شد اما گنبد و بارگاه آن مکان مقدس پس از حمله داعش به سوریه توسط تروریست‌های تکفیری تخریب شد.

آیت‌الله واحدی بعد از سال‌ها خدمت به دلیل کهولت سن اداره امور آن مزار مطهر را به فرزندش واگذار کرد و به ایران بازگشت و در 7 آبان 1401 دار فانی را وداع گفت.

 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر