مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۸۱۴۷
گزارش ساواک در سال 1345
آیت‌الله عباسعلی اختری دار فانی را وداع گفت.
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۳ - ۱۰ آبان ۱۴۰۱ - 2022November 01

پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله حاج شیخ عباسعلی اختری، از اعضای با سابقه مجلس خبرگان رهبری و از یاران امام خمینی(ره)، به ملکوت اعلی پیوست. ایشان در دوران نهضت اسلامی، در زمره طلاب مبارز بود.
آیت‌الله اختری در سال 1318 در شهرستان گرمسار به دنیا آمد. پس از اخذ دیپلم به دروس حوزوی پرداخت و سپس در سنگر تبلیغ و تألیف به خدمت مشغول شد. در جریان نهضت امام خمینی (ره) فعالیت داشت و به همین دلیل دستگیر و به سربازی اعزام گردید. در سال 1354، به علت سخنرانی‌های افشاگرانه دستگیر و راهی زندان شد و پس از آزادی، فعالیت‌های خود را ادامه داد و به همین علت در ماه رمضان سال 1357، دوباره دستگیر گردید که این دستگیری در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی منجر به آزادی وی شد.

 

وقتی آیت‌الله اختری، تمثال شاه را پائین کشید + سند


در گزارشی از ساواک سمنان به تاریخ 14 دی ماه 1345 درباره فعالیت‌های سیاسی او آمده است:

موضوع: عباسعلی اختری فرزند محمدحسین
طبق اطلاع، نامبرده بالا به علت فعالیت‌های مضره و افراطی در شهرستان قم به خدمت سربازی فرستاده شده و پس از پایان خدمت وظیفه، به این شهرستان مراجعت و گاه‌گاهی به سمنان آمد و رفت می‌نماید. با وجود تعهد کتبی مبنی بر عدم اظهار مطالب خلاف بر بالای منبر، در مجلس جشنی که به مناسبت تولد حضرت امام حسن مجتبی منعقده در مسجد پاچنار سمنان که صحن مسجد مزین به تمثال‌های حضرت محمد(ص) و حضرت علی(ع) و همچنین تمثال اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر بوده، اظهار داشته نصب عکس در مسجد مکروه می‌باشد و به همین جهت تمام تمثال‌ها جمع‌‌آوری گردیده. در بازجویی که در شهربانی سمنان از وی به عمل آمده، اظهار داشته فقط عکس حضرت محمد(ص) را دیده و ادعا نموده در مسجد و حتی در اطاقی که انسان نماز می‌گزارد، بودن عکس مکروه می‌باشد. با عرض مراتب بالا مقرر فرمایند چنانچه سابقه مضره‌ای از مشارالیه موجود است، به این ساواک ابلاغ فرمایند. 


رئیس سازمان اطلاعات و امنیت سمنان سرتیپ حریری.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر