مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۸۲۴۳
«... آقای سید محمدعلی میلانی به نمایندگی از طرف آیت‌الله میلانی و پسر آقای قمی و علامه طباطبایی و چند شیخ و معمم دیگر تشکیل شد. ابتدا آقای علامه طباطبایی مختصری از مبارزه علما در قم و سایر نقاط دیگر ایران و همدستی دانشجویان در مبارزه با آن‌ها و اینکه امروز عالم و متجدد همه باید روی اصول سیاسی مبارزه کنند و همدوش باشند، صحبت نمودند...»
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۲ - ۲۷ آذر ۱۴۰۱ - 2022December 18

پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در ایام مبارزات نهضت اسلامی، مقوله وحدت حوزه و دانشگاه، اهمیت ویژه‌ای داشت و نمودهای آن را در رخدادهای متعدد می‌توان مشاهده کرد. هرچند آیت‌الله شهید محمد مفتح را مبدع طرح وحدت حوزه و دانشگاه می‌دانند، اما این موضوع مورد توجه دیگر روحانیون و علما نیز بوده است. 


در همین رابطه سندی با موضوع «مشاوره درباره امور سیاسی [به]وسیله علما و آقای شریعتی و سید محمدعلی میلانی» موجود است. بنا بر گزارش ساواک، جلسه‌ای در تاریخ ۴ مرداد ۱۳۴۳ به پیشنهاد آیت‌الله محمدهادی میلانی برگزار شد. در این جلسه علامه ضمن یک سخنرانی کوتاه از لزوم اتحاد حوزه و دانشگاه در مبارزه صحبت کرد. 

 


در گزارش ساواک درباره این جلسه مهم که در مشهد برگزار شد آمده است: «تشکیل جلسه‌ای درباره مشاوره امور سیاسی مورد مذاکره در کنگره علما در مشهد با آقای شریعتی که قرار بود در شب جمعه تشکیل شود، به شب یکشنبه 4 /5 /43 موکول شد. این جلسه در شب مورد ذکر با شرکت آقای [محمدتقی] شریعتی و علی شریعتی و ... آقای سید محمدعلی میلانی به نمایندگی از طرف آیت‌الله میلانی و پسر آقای قمی و علامه طباطبایی و چند شیخ و معمم دیگر تشکیل شد. ابتدا آقای علامه طباطبایی مختصری از مبارزه علما در قم و سایر نقاط دیگر ایران و همدستی دانشجویان در مبارزه با آن‌ها و اینکه امروز عالم و متجدد همه باید روی اصول سیاسی مبارزه کنند و همدوش باشند، صحبت نمودند...» براساس این گزارش، اعضاء به این جمع‌بندی رسیدند که فعالیت‌های مبارزاتی دانشجویان باید علنی و در راستای مبارزات روحانیون باشد.

 

منبع: کتاب "چراغ روشنی‌بخش (جستاری بر مشی سیاسی علامه طباطبایی)"؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر