کد خبر: ۹۰۵۹
انتشار برای نخستین‌بار؛ برشی از سخنان آیت‌الله خامنه‌ای در آبان 1357

ای کاش شریعتی در میان ما بود + صوت

عکس لید
آیت‌الله خامنه‌ای به واسطه آشنایی قدیمی با شریعتی نگاه ویژه‌ای به آثار و افکار وی داشت. یکی از فرازهای منتشر نشده ایشان در این رابطه سخنرانی آبان ماه 1357 در اعتصابات دانشگاهیان مشهد بود. آیت‌الله خامنه‌ای در بخشی از بیانات خود در اثنای مبارزات ملت ایران به گرامیداشت یاد و خاطره دکتر شریعتی پرداخت که برای نخستین بار منتشر می‌شود.
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۱

پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ "ای کاش شریعتی در میان ما بود" این جمله فرازی از سخنان آیت‌الله خامنه‌ای در اعتصاب‌ دانشگاه مشهد در آبان 1357 است. روزهایی که مبارزات مردم ایران به اوج خود رسیده بود و رژیم پهلوی در سراشیبی سقوط قرار داشت. 

دکتر علی شریعتی جامعه‌شناس و روشنفکر مذهبی معاصر ایران در 29 خرداد 1356 دار فانی را وداع گفت. شریعتی یکی از افراد اثرگذار به خصوص بر روی افکار جوانان و دانشجویان بود. البته پیرامون سخنان و افکار شریعتی حواشی بسیار زیادی به خصوص در بین روحانیون وجود داشت. 

آیت‌الله سید علی خامنه‌ای به واسطه آشنایی قدیمی با شریعتی نگاه ویژه‌ای به آثار و افکار وی داشت. یکی از فرازهای منتشر نشده ایشان در این رابطه سخنرانی آبان ماه 1357 در اعتصابات دانشگاهیان مشهد بود. آیت‌الله خامنه‌ای در بخشی از بیانات خود در اثنای مبارزات ملت ایران به گرامیداشت یاد و خاطره دکتر شریعتی پرداخت که برای نخستین بار منتشر می‌شود.


«ای کاش در میان ما دکتر شریعتی بود. بنده از دیروز صبح احساس میکنم که جای دکتر شریعتی در میان ما خالی‌ست. آیا این شکوه عظیم این حرکت بزرگ تا حدی- تاحدی - و البته تا حد عظیم و قابل توجهی مدیون آن ذهنیت صیقل‌یافته‌ای نیست؛ مدیون آن تلاش و کوششی نیست که به دست آن مرد و آن رادمرد در جامعه ما و در جذب ذهنیت امت ما به وجود آمد؟ کیست که بتواند این را انکار کند؟
به راستی و با همه وجود احساس میکنم که «اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمة لا یسدها شیء» وقتی یک دانشمند آگاه یک انسان آگاه می‌میرد بر پیکره امت اسلامی ثلمه‌ای به وجود می‌آید که هیچ چیز جای آن را پر نمی‌کند.
دیگران هر کدام و هر یک جای خود را دارند، جای آن ستاره فروزنده‌ی زود خاموش شده خالی‌ست. پروردگارا ! پروردگارا! به حق این دلهای پاک و جوشنده ، به حق این اجتماع عظیم که گفته‌ای یدالله مع الجماعه آن روح منور را مشمول نور و رحمت و برکت هرچه بیشتر خود قرار بده: الهی آمین!»

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات