اولین انتخابات ریاست جمهوری ایران پس از انقلاب اسلامی + تصاویر

عکس لید
اولین انتخابات ریاست‌جمهوری ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، 5 بهمن 1358 برگزار شد. شمارش آرا حدود 5 روز طول کشید
پنجشنبه ۱۴ تير ۱۴۰۳ - ۱۷:۲۲

پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ اولین انتخابات ریاست‌جمهوری ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ۵ بهمن ۱۳۵۸ برگزار شد. شمارش آرا حدود ۵ روز طول کشید؛ اگرچه انتخابات، به طور کلی، در آرامش و بدون حادثه رخ داد، اما به گزارش روزنامه‌ها، استان کردستان به خاطر درگیری‌های گروهک‌های سیاسی که در ماه‌های قبل به خود دیده بود، مشارکت فعالی در این انتخابات نداشت.

ابوالحسن بنی‌صدر، احمد مدنی، حسن حبیبی، داریوش فروهر، کاظم سامی، صادق طباطبایی، صادق خلخالی، محمد مکری و صادق قطب‌زاده از مهم‌ترین کاندیداهای انتخاب اولین رئیس‌جمهوری ایران پس از انقلاب اسلامی بودند. مشارکت در این انتخابات بیش از ۶۷ درصد بود و بنی صدر با کسب بیش از ۷۵ درصد آرا، نخستین رییس جمهور انقلاب اسلامی شد.

اولین انتخابات ریاست جمهوری ایران پس از انقلاب اسلامی + تصاویر

 

فردای برگزاری انتخاب اولین رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، روزنامه‌ها صفحه‌ی اول خود برای روز شنبه ۶ بهمن ۵۸ را به این موضوع اختصاص دادند و برخی نیز تصاویری از حضور مردم پای صندوق‌های رأی منتشر کردند.

از جمله روزنامه‌ی اطلاعات که این تصاویر را با این عکس‌نوشت‌ها منتشر کرد:

اولین انتخابات ریاست جمهوری ایران پس از انقلاب اسلامی + تصاویر

توضیح عکس یک: اینان از نسل کهن‌سال کشورند؛ در طول زندگی‌شان هیچ‌گاه حتی شانس آن را نداشتند که در یک انتخاب آزاد، نمایندگانی را برای مجلسین فرمایشی شورا و سنا انتخاب کنند؛ اما حالا در نهایت آزادی برای انتخاب رئیس‌جمهور کشورشان رأی را به صندوق می‌اندازند.

توضیح عکس دو:صحنه‌ای از اخذ رأی در یک بیمارستان

توضیح عکس سه: نظامیان دیروز در پادگان‌ها آرای خود را به صندوق رأی ریختند. روی آن‌ها مخفی بود و هر کس به کاندیدایی که به او اعتقاد داشت، رأی داد.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
برچسب ها: روزنامه گردی
ارسال نظرات