مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۱۷۳
آیت الله طالقانی در محرم سال 1357 طی اعلامیه‌ای از مردم خواست در تظاهرات روز تاسوعای آن سال شرکت کنند. در بخشی از این اعلامیه آمده بود: اینجانب روز یکشنبه(تاسوعا) که با روز اعلامیه جهانی حقوق بشر مصادف است از ساعت 9 با عزم و معرفت و آگاهی به تمام جوانب و لوازم امر این راهپیمایی را از خانه‌ام آغاز می‌کنم. البته هیئتی برای تدارک و انتظام امور این راهپیمایی بزرگ سرپرستی و نظارت خواهد داشت.
تاریخ انتشار: ۱۳:۵۴ - ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - 2019September 08

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ تظاهرات مردم در تاسوعا و عاشورای حسینی سال 1357 موجب اوج‌گیری مبارزات انقلابی در عزاداری‌های ماه محرم شد. در این میان آیت‌الله طالقانی یکی از اولین مبارزان و عالمانی بود که با اعلامیه موج‌آفرین خود مردم را به حضور در این تظاهرات دعوت کرد.

متن اعلامیه آیت‌الله طالقانی که نکات جالب توجهی در آن ذکر شده بود بدین شرح تکثیر شد:

 بسم الله القاصم الجبارین هیهات مناالذلة: حماسه حسینی

روز یکشنبه روز یادآوری تاسوعای حسین است. روزی که پیشوای شهیدان زیر محاصره و محرومیت از اولی‌ترین حقوق انسانی(آب)، در برابر هرگونه پیشنهاد سازش و ائتلاف دشمن «نه» گفت. دامنه کشتار و خونریزی علیه مردمی که جز حقوق اولیه انسانی خود چیزی نمی‌طلبد از حد و مرز و احصاء و عدد گذشته است. از گرگان قهرمان تا بوشهر بپاخاسته، از سنندج مبارز تا برادران و خواهران اهل تسنن بلوچ ما همه جا از قراء و قصبات تا شهرهای بزرگ زیر مخوف‌ترین و حیله‌گرانه‌ترین روش‌های جابرانه تاریخ قرار گرفته‌اند. چنین رفتار سبعانه‌ای که با ملت آزاده ما می‌شود در تاریخ مدنیت و شهرنشینی بشری کم‌سابقه است. این ملت جان بر کف در نهایت خویشتن‌داری فقط یک کلمه فریاد می‌کنند: که ما از ظلم و فساد رژیم موجود به جان آمده‌ایم.

ملت مسلمان ما از سال‌های قبل به ویژه از راهپیمایی بزرگ عید فطر تا امروز که به فریادها و تکبیرهای شبانه پرداخته است و به مشروع‌ترین و موجه‌ترین صور ممکن رأی خود را نسبت به این رژیم خودکامه وابسته و غرق در فساد اعلام داشته است. ولی رژیمی که از هرگونه پایگاه مردمی و حتی از هدایت و ارشاد عناصری که نسبت به سرنوشت امم و ملل در طول تاریخ بینشی دارند محروم است و تنها به اتکای زرادخانه جهنمی خود و حمایت دولی که منافع استعماریشان در حفظ این رژیم می‌باشد شب و روز ملت ما را به سوگ و عزا مبدل کرده است. 

گرچه این پایداری و مقاومت مردم مسلمان که جان خود را بی‌دریغ در راه خدا و نجات خلق خدا به پیروی از سیره ائمه شیعه (علیهم‌السلام) و اجابت دستورات زعیم عالیقدر آیت‌الله العظمی خمینی نثار می‌کنند؛ چنان شورانگیز و حماسه‌آفرین است که مسلمان‌ها و حتی شرق تحقیر شده و استعمار زده را می‌رود که از خواب قرون و اعصار برانگیزد و به خویشتن خویششان بازگرداند ولی ناله مادران، ضجه فرزندان و صحنه‌های خون‌آلود خیابان‌ها و این محشر کبری بهشت زهرا بالاخره باید پایانی داشته باشد.


اعلامیه آیت‌الله طالقانی مبنی بر دعوت مردم به تظاهرات تاسوعای حسینی در سال 57


اینک بار دیگر برای رساندن ندای حق‌طلبانه ملت مسلمان ایران به گوش جهانیان، ما روز یکشنبه را که مصادف با تاسوعای حسینی است به راهپیمایی بزرگی که همه طبقات را در بر گیرد اختصاص می‌دهیم. باشد دستگاه حاکمه لجوج و سفاک و نیز دول حامی او و محافل انسانی و آزاده‌ای که همواره به حمایت و دادخواهی ملت‌های مظلوم شهره شده‌اند از این حرکت قانونی و مسالمت‌جویانه ملت ایران به هوش آیند و مردم ما را برای حاکمیت بر سرنوشت خود آزاد بگذارند.

اینجانب روز یکشنبه(تاسوعا) که با روز اعلامیه جهانی حقوق بشر مصادف است از ساعت 9 با عزم و معرفت و آگاهی به تمام جوانب و لوازم امر این راهپیمایی را از خانه‌ام آغاز می‌کنم. البته هیئتی برای تدارک و انتظام امور این راهپیمایی بزرگ سرپرستی و نظارت خواهد داشت. انتظار دارد برادران و خواهران و فرزندان عزیزم با رعایت هرچه بیشتر توصیه‌های آنان رشد و قابلیت اجتماعی خود را یک بار دیگر نشان دهند. بدیهی است در سایر شهرها و قصبات نیز برادران و خواهران در نهایت نظم و ترتیب با هدایت و رعایت نظرات بزرگان مبارز شهر و پیشوایان محترم مذهبی خود این برنامه را با شکوه هرچه بیشتر اجرا خواهند نمود.

 و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون. و السلام علی الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین و رحمة الله و برکاته. سید محمود طالقانی»

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر