کد خبر: ۵۷۲۱
روایت آیت‌الله باریک‌بین از 14 خرداد 1368

آقای خامنه‌ای در رتبه اول توجه بود

آیت‌الله باریک‌بین در بخشی از خاطرات خود درباره مسئله تعیین رهبری در 14 خرداد 1368 می‌گوید: اشخاص آن روز لازم می‌دیدند هر چه زودتر كشور از این بلاتكلیفی درآید و در میان مراجع هم كسی كه شایستگی كامل را داشته باشد و به جای امام بنشیند نبود، بنابراین باید یك شخص دیگری را انتخاب می‌كردیم و در میان آقایان، آقای خامنه‌ای در رتبه اول مورد توجه بود، یعنی كس دیگری كه بر سر او صحبت بشود و در آنجا زمینه رأی داشته باشد، نبود. به ایشان که گفتند ایشان ابتدا زیر بار نمی‌رفت می‌گفت من حاضر نیستم.
سه‌شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۲

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله هادی باریک‌بین نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه فقید قزوین در 19 فروردین 1396 دار فانی را وداع گفت. از جمله مسئولیت‌های مهم وی عضویت در مجلس خبرگان رهبری بود. آیت‌الله باریک‌بین اولین فردی بود که مسئله قائم‌مقامی آیت‌الله منتظری را در نماز جمعه قزوین رسانه‌ای کرد که بازتاب‌های فراوانی هم داشت.

آیت‌الله باریک‌بین در دوران حیات خویش خاطرات خود از دوران مبارزات و پس از پیروزی انقلاب را در گنجینه تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی به ثبت و ضبط رسانده است. وی در بخشی از خاطرات خود به مسئله تعیین رهبری در 14 خرداد 1368 می‌پردازد که مشروح آن در ادامه از نظر می‌گذرد.

 

***دلیل طرح مسئله قائم‌مقامی ***

آیت‌الله باریک‌بین در بخشی از خاطرات خود درباره علت انتخاب آیت‌الله منتظری به قائم‌مقامی رهبری می‌گوید: «امام بزرگوار در سنین بالایی بودند كسالت و سن بالا و این‌ها نوعاً به ذهن افراد می‌آورد كه بعد از ایشان چه كسی بر سر كار می‌آید؟ این قائم مقام رهبری معنایش این است یعنی در آن وقتی كه امام(ره) به ملكوت اعلی پیوست ما چه كسی را باید انتخاب كنیم؟ از این جهت گاهی ممكن است افرادی که به نظر شایستگی دارند از قبل زمینه‌اش را می‌چینند كه در آن روز زمینه رأی داشته باشد.

اولاً آقای منتظری از نظر علمی‌ شخصیت برجسته‌ای بود. از اساتید حوزه علمیه قم و از شاگردان امام (ره) بود. سال‌ها با آیت‌الله مطهری و سایر بزرگان در درس امام حاضر می‌شدند و شكنجه‌های زیادی را در زندان تحمل كرده بود. واقعاً تا آن زمان همه جور فداكاری در راه انقلاب كرده بود. لذا روی این سوابقی كه ایشان داشت انتخاب صورت گرفت.»

 

*** رسانه‌ای شدن قائم‌مقامی منتظری ***

امام جمعه فقید قزوین در بخش دیگری از خاطراتش با اشاره به ماجرای طرح مسئله قائم‌مقامی منتظری در نماز جمعه می‌گوید: « [در مجلس خبرگان] اولش گفتند كه این مقوله همین جا باشد و بنا نبود كه بیرون هم نشر بشود. بعد بنده دیدم كه بعضی جاها آقایانی صحبت می‌كنند. من خیال كردم كه دیگر این كه گفتند باید اینجا بماند این در واقع نقض شده است. لذا من یك روزی در نماز جمعه یك صحبتی كردم كه خیلی هم سر و صدا كرد و بعضی هم به من اشكال كردند. گفتم والله من بعضی از آقایان را دیدم بیان می‌كنند گفتم شاید این مسئله در بیرون مطرح شده است.

 لذا من بیان كردم و بعد هم به نظر آمد كه خیلی خوب شد كه صحبت بشود مردم هم بفهمند و آن آقا هم به این عنوان شناخته بشود بعد خودش را در معرض امتحان قرار بدهد. وقتی حساب می‌كند قائم‌مقام هست كارهایی كه مثلاً بعدها می‌خواهد بكند كم‌كم آشكار می‌شود. احساس كردم كه این كار خیری بود كه انجام شد و الحمدالله امام بزرگوار هم در مقابل برای حفظ این نظام مقدس قدم‌هایی كه باید بردارد را برداشت و این معضل و فتنه را خاموش كرد.

 

*** آقای خامنه‌ای در رتبه اول توجه بود ***

آیت‌الله باریک‌بین جلسه 14 خرداد 1368 و تعیین رهبری را اینگونه روایت می‌کند: « بنده همان روز كه وارد مجلس خبرگان شدم، فراق و عزای امام (ره) یك حزن و اندوه و نگرانی برای ما بود و اینكه وضع مملكت چه بشود یک نگرانی دیگر. من فكر می‌كردم در این دوران تا ما یك كسی را تعیین كنیم و آقایان بحث و صحبت بكنند شاید چندین روز طول بكشد تا یك شخصی را به جای امام بتوانند با اكثریت آراء انتخاب بكنند لذا از این جهت هم خیلی نگران بودم.

لذا بنای من بر این بود كه حتی‌المقدور سعی بشود كه این مجلس هر چه زودتر نتیجه بدهد و ما بتوانیم رهبر آینده را به مردم معرفی بكنیم و دنیا هم بداند كه این كشور و این نظام یك نظام پا برجایی است اگر رهبرش از دنیا رفت، فوری فردی جایگزین او انجام می‌شود و این‌ها همه آماده‌اند. بنابراین اگر یك كسی برود یك كسی بیاید به این نظام آسیبی وارد نمی‌شود. به هر ترتیب رهبری شورایی هم رأی نیاورد برای اینكه تجربه‌ها نشان داده بود كه شورایی خیلی كارآیی ندارد. بعد ابتدا حضرت آیت‌الله گلپایگانی(ره) بحث شد و خیلی مورد استقبال قرار نگرفت.

اشخاص آن روز لازم می‌دیدند هر چه زودتر كشور از این بلاتكلیفی درآید و در میان مراجع هم كسی كه شایستگی كامل را داشته باشد و به جای امام بنشیند نبود، بنابراین باید یك شخص دیگری را انتخاب می‌كردیم و در میان آقایان، آقای خامنه‌ای در رتبه اول مورد توجه بود، یعنی كس دیگری كه بر سر او صحبت بشود و در آنجا زمینه رأی داشته باشد، نبود. به ایشان که گفتند ایشان ابتدا زیر بار نمی‌رفت می‌گفت من حاضر نیستم.

الحمدالله در این چند سال ایشان خوش درخشید و خوب عمل كرد و امروز هم بیدار و آگاه و هوشیار و شجاع و الحمدالله ما باید شكر كنیم و از خدای تبارك و تعالی بخواهیم خداوند به ایشان طول عمر بدهد سلامتی بدهد و این انقلاب ما به انقلاب امام زمان(عج) متصل بشود.»

 


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات