مرکز اسناد انقلاب اسلامی

برگی از خاطرات محمدمهدی کتیبه
در محرم سال 1349 من در تيپ هوابرد، براى ايام دهه‌ عاشورا در گروهان به جمع‌آورى پول براى خريد چاى، قند و شكر اقدام كردم. اين موضوع را به ضداطلاعات گزارش كردند كه آقاى كتيبه در گروهان خود شروع به فعاليت براى دهه محرم كرده است و مى‌خواهد مراسم عزادارى در پادگان راه بيندازد. پس از اين گزارش فورى، ضداطلاعات مرا احضار كرد و گفتند: چرا اين‌كار را كردى؟ اين عمل شما درست نبود.
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۶ - ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ - 2021August 11

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ ماهیت ضددینی رژیم پهلوی بیش از هر چیز در مخالفت و مقابله مجالس عزای امام حسین(ع) و هیئت‌های مذهبی نمایان می‌شد. در همین زمینه سرهنگ محمدمهدی کتیبه از افسران مذهبی و انقلابی ارتش در خاطرات خود می‌گوید: در محرم سال 1349 من در تيپ هوابرد، براى ايام دهه‌ عاشورا در گروهان به جمع‌آورى پول براى خريد چاى، قند و شكر اقدام كردم. اين موضوع را به ضداطلاعات گزارش كردند كه آقاى كتيبه در گروهان خود شروع به فعاليت براى دهه محرم كرده است و مى‌خواهد مراسم عزادارى در پادگان راه بيندازد. پس از اين گزارش فورى، ضداطلاعات مرا احضار كرد و گفتند: چرا اين‌كار را كردى؟ اين عمل شما درست نبود. من هم قبول كردم و از ادامه آن خوددارى ورزيدم.

خسروداد معروف فرمانده تيپ هوابرد شيراز همان روز همه افسران تيپ هوابرد را در آمفى‌تئاتر جمع و شروع به سخنرانى راجع به اين مسئله كرد. از همان سخنرانى ماهيت رژيم پهلوى براى من خيلى روشن و قابل لمس شد. گفت: اين حركاتى كه در جامعه انجام مى‌دهند و براى امام حسين روضه‌خوانى و گريه مى‌كنند، اين‌ها خرافى و براى افراد بى‌سواد است. اگر هم دولت و شاهنشاه آريامهر يا مسئولين مملكتى جلوى اين كار را نمى‌گيرند براى حفظ ظاهر است، چون مردم، احمق و بى‌شعور و متعصب و مذهبى‌اند. به اين‌ها اجازه‌ انجام اين مراسم را در جامعه مى‌دهند، ولى شما كه تحصيل‌كرده و درس‌خوانده و دانشگاه ديده‌ايد چرا اين حركات اُمّلى، عقب‌افتاده و ارتجاعى را انجام مى‌دهيد؟ امام حسين 1400 سال پيش مرده، رفته است، حالا ديگر چه دليلى دارد كه هر سال شما سينه‌زنى كنيد؟

من خيلى ناراحت شدم و مى‌خواستم جواب او را بدهم، ولى ديدم كه آن‌جا مناسب نيست، بعد هم اسم آورد كه در يكى از گروهان‌ها يك افسر تحصيل‌كرده شروع به جمع‌آورى پول براى اين مراسم كرده است و در پايان گفت: اين بساط را جمع كنيد و اين كارهاى خرافى را انجام ندهيد.

اين موضوع، مرا به اين نكته رهنمون كرد كه رژيم و وابستگان آن ماهيتى ضددينى دارند، از جمله همين سرتيپ از سرسپردگان نظام شاهنشاهى و كسى است كه حتى هفته‌اى يك بار ناهارش را با شاه مى‌خورد. او با صراحت اصول اسلامى را به تمسخر گرفته بود. به اين ترتيب معلوم گرديد كه پايه‌هاى رژیم بر چه اعتقادى استوار است و اين‌ها چگونه فكر مى‌كنند، ما را به چه طرفى سوق مى‌دهند و عقايد آن‌ها درباره‌ اسلام، امام حسين(ع) و عاشورا چيست.

اين مطلب را من در شهر شيراز بين روحانيون و متدينين پخش كردم. بعد از اين جريان، زمانى كه در ستاد ارتش شيراز بودم، سرلشكر ناصرى ـ كه فرمانده مستقيم من بود ـ به من گفت: شما همه كارت خوب است به جز اين‌كه فعاليت‌هاى مذهبى دارى و اين امر باعث ركود شما شده و جلوى پيشرفتتان را گرفته است.


منبع: کتاب خاطرات سرهنگ کتیبه. مرکز اسناد انقلاب اسلامی

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر