مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۷۸۷
به روایت اسناد
اقدامات مخالفت‌آمیز چند ماه اخیر آیت‌الله خمینی و پیشقدمی مشارالیه در مخالفت با عملیات اصلاحی اعلیحضرت همایونی و دولت موجب تمرکز قدرت‌های روحانی در اطراف وی گردیده و به خاطر همین مرکزیت، هم‌اکنون حوزه‌های علمی مذهبی خارج از ایران نیز نامبرده را مشخص‌ترین رکن جامعه روحانیت ایران می‌شناسند.
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۰ - ۰۹ خرداد ۱۴۰۱ - 2022May 30

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ مبارزات نهضت اسلامی که با پیشگامی مراجع تقلید از سال 1341 در مقابله با لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی آغاز شده بود، با فاجعه مدرسه فیضیه در فروردین 1342 امتداد یافت. اما مواضع و اقدامات امام خمینی در طول این دوران به‌گونه‌ای بود که به عنوان محور مبارزاتی مردم شناخته شد؛ واقعیتی که ساواک هم به آن اذعان داشت.

در گزارش محرمانه‌ای پیش از وقوع قیام 15 خرداد در سال 1342 با موضوع "موقعیت آیت‌الله خمینی در مجامع روحانی" آمده است: اقدامات مخالفت‌آمیز چند ماه اخیر آیت‌الله خمینی و پیشقدمی مشارالیه در مخالفت با عملیات اصلاحی اعلیحضرت همایونی و دولت موجب تمرکز قدرت‌های روحانی در اطراف وی گردیده و به خاطر همین مرکزیت، هم‌اکنون حوزه‌های علمی مذهبی خارج از ایران نیز نامبرده را مشخص‌ترین رکن جامعه روحانیت ایران می‌شناسند. و تلگراف تسلی‌آمیز واقعه اخیر[فیضیه] از جانب آیت‌الله حکیم خطاب به وی نتیجه همین شاخصیت اوست و خود وی نیز عملاً داعیه مرجعیت را دارد.

 

گزارش محرمانه ساواک از محوریت امام خمینی در مبارزات اسلامی پیش از قیام 15 خرداد

 

 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر