مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۸۱۶
روزشمار فتنه|  23 خرداد 1388
وزیر کشور در نشست خبری خود با بیان اینکه نماینده‌های كاندیداها از ابتدا تا پایان شمارش آرا برسر صندوق‌ها حضور داشتند، گفت: ... هیچ مستندی از تخلفی كه در نتایج انتخابات اثرگذار باشد نداشتیم و اگر ارائه شود، پیگیری خواهد شد.
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۰ - ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ - 2022June 13

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ به بهانه سالروز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال 88، قصد داریم با مروری بر محتوای کتاب «روزشمار هشت ماه نبرد مقدس» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، روزشمار آن واقعه را تا 29 خرداد 1388 مرور کنیم. آنچه در ادامه می خوانید، وقایع روز 23 خرداد آن سال است.

 

شنبه، 23 خرداد:

* پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور: «از 39 میلیون و 165 هزار و 191 برگه رأی مأخوذه، محمود احمدی‌نژاد با 24 میلیون و 527 هزار و 516 رأی، رئیس‌جمهور منتخب ملت ایران معرفی شد. محسن رضایی با 678 هزار و 240 رأی، مهدی كروبی با 333 هزار و 635 رأی و میرحسین موسوی با 13 میلیون و 216 هزار و 411 رأی نتوانستند آرای اکثریت را برای خود جلب کنند. میزان آرای باطله نیز 409 هزار و 384 رأی بوده است».

* پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، «بیش از 39 میلیون از 46 میلیون ایرانی واجد شرایط جهت رأی دادن در انتخابات شرکت کردند که مشارکت بیش از 85 درصد از مردم در این انتخابات، طی 31 سال استقرار نظام جمهوری اسلامی یک رکورد جدید و بی‌سابقه محسوب می‌شود».

* پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: رهبر معظم انقلاب ضمن صدور پیامی خطاب به ملت ایران تصریح کردند: انتخابات 22 خرداد با هنرنمایی ملت ایران نصاب تازه‌ای در سلسله‌ طولانی انتخاب‌های ملی پدید آورد. مشاركت بیش ‌از هشتاد درصدی مردم در پای صندوق‌ها و رأی بیست‌‌وچهار میلیونی به رئیس‌جمهور منتخب یك جشن واقعی است. ایشان در ادامه تأکید کردند: گمان بر این است كه دشمنان بخواهند با گونه‌هایی از تحریكات بدخواهانه، شیرینی این رویداد را از كام ملت بزدایند. به همه ‌آحاد مردم و به‌ویژه جوانان عزیز كه سرزنده‌ترین نقش‌آفرینان این حادثه شورانگیز بودند، توصیه می‌كنم كه كاملاً هشیار باشند. همواره باید شنبه ‌پس‌از انتخابات، روز مهربانی و بردباری باشد. چه طرفداران نامزد منتخب و چه هواداران دیگر نامزدهای محترم،‌ از هرگونه رفتار و گفتار تحریك‌آمیز و بدگمانانه پرهیز كنند.

* وزیر کشور در نشست خبری خود با بیان اینکه نماینده‌های كاندیداها از ابتدا تا پایان شمارش آرا برسر صندوق‌ها حضور داشتند، گفت: حاضریم استان به استان و شهر به شهر، كلیه آرا را در اختیار نامزدها بگذاریم و حتی حاضریم همكاری‌های بیشتری داشته باشیم تا اگر شبهه‌ای وجود دارد برطرف شود. محصولی در ادامه تأکید کرد: هیچ مستندی از تخلفی كه در نتایج انتخابات اثرگذار باشد نداشتیم و اگر ارائه شود، پیگیری خواهد شد.

* ستاد انتخاباتی مهندس موسوی با صدور اطلاعیه‌ای با رد نتایج انتخابات اعلام کرد: امروز اراده و عزم مردم ایران در برابر یک پدیده اعجاب‌انگیز به نام دروغ، تزویر و تقلب، بهت‌زده شده و بیش از پیش دلتنگ امام راحل است تا نزد او شکایت برد.

* زهرا رهنورد همسر مهندس موسوی طی گفتگویی با شبکه تلویزیونی بی. بی. سی فارسی گفت: نتیجه‌ آرا دقیقاً عکس آن چیزی است که واقعیت دارد؛ یعنی دقیقاً نسبت آرای موسوی به احمدی‌نژاد 4 به 1 بوده است. یک نقاطی هستند که خودشان نشان‌دهنده نادرست بودن میزان آراست. مثلاً ترک‌زبان‌ها و مردم آذربایجان فرزند خودشان را رها نمی‌کنند تا به فرد دیگری رأی بدهند یا خود بنده که بارها گفتم من لر هستم و آقای موسوی هم گفته داماد لرستان است، لرها داماد خودشان را رها نمی‌کنند و به احمدی‌نژاد رأی بدهند. این دو مورد برای ما ملاک است که باقی موارد هم همین‌طور است. وی در پاسخ به خبرنگار بی. ‌بی. ‌سی که پرسید: «رأی آقای موسوی بر اساس برآوردهای شما چهار به یک بوده است، در قیاس آقای احمدی‌نژاد مستندات شما چه هست؟» اظهار داشت: در شهرستان‌ها و تهران در واقع تجمع مردم حاکی از این بود که آرای موسوی بسیار بالاتر از آن است که اصلاً قابل تصور باشد، هر وقت طرفداران دو طرف حاضر می‌شدند، طرفداران احمدی‌نژاد در حد یک صدم بودند در مقابل طرفداران موسوی ... ما نمی‌دانیم چگونه با این صندوق‌ها عمل شده و رأی‌ها چگونه دست برده شده و چه بوده، فقط می‌دانیم که نسبت موسوی به احمدی‌نژاد 4،5 به 1 یا 4 به 1 یا جاهای دیگر ممکن است مثلاً 3 به 1،5 باشد.

گزارش وزارت کشور از یک رکورد جدید و بی‌سابقه/ وزیر کشور: هیچ مستندی مبنی بر تخلف در انتخابات نداشتیم

* مهندس موسوی نخستین بیانیه خود را منتشر نمود. وی نتیجه اعلام‌شده را بهت‌آور توصیف کرد و آن را نتیجه شعبده‌بازی‌های صدا و سیما و دست‌اندرکاران انتخابات دانست. وی در ادامه نوشت: اینجانب ضمن اعتراض شدید به روند موجود و تخلفات آشکار و فراوان روز انتخابات هشدار می‌دهم که تسلیم این صحنه‌آرایی خطرناک نخواهم شد ... خائنین به آرای مردم ابایی از آن ندارند که این خانه پارسایان به آتش کشیده شود...  ما موج عقلانیت سبز خود را که برگرفته از تعالیم دینی و علایق ملت به اهل بیت پیامبر(ص) است، با تمامی شور ادامه می‌دهیم و با شورش دروغ که در کشور طغیان کرده و چهره آن را آلوده است مبارزه می‌کنیم، اما اجازه نخواهیم داد که حرکات ما شکل کور به خود بگیرد.

* فارس: «میرحسین موسوی که پس از شکست سنگین در مقابل محمود احمدی‌نژاد مطابق پیش‌بینی‌های قبلی اقدام به زیر سؤال بردن سلامت انتخابات به منظور توجیه شکست کرده و دعوت به آشوب‌های خیابانی نیز در دستور کار وی و اطرافیان او قرار دارد، سال 65 درخصوص اثرگذاری دولت بر انتخابات نظر دیگری داشته است. وی روز یکشنبه، 8 تیر 1365 و در پایان جلسه‌ی هیئت دولت به سؤالات خبرگزاری جمهوری اسلامی پاسخ داد و در خصوص شبهات مطرح شده در خصوص سلامت انتخابات میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی گفت: چطور می‌شود در انتخاباتی که همه مردم و شورای نگهبان و همچنین روحانیت عزیزمان ناظر هستند، بشود دولت اثر بگذارد؟ وی باید هم اکنون توضیح دهد مگر اتفاقی غیر از این افتاده است؟»

* مهدی کروبی در بیانیه‌ای نتایج اعلام شده را مضحک و شگفت‌آور توصیف کرد. وی تأکید کرد: من به پیشگاه ملت شكایت می‌برم و دستان همه رأی‌دهندگان به خصوص دانشجویان،‌ روشنفكران، ‌زنان محرومین و افراد مورد تبعیض اعم از دگراندیشان،‌ اقلیت‌های حقوقی و مذهبی، ‌دراویش، ‌اهل حق را می‌بوسم و حتماً در مقابل این مهندسی و تنظیم ناشیانه رأی ملت سكوت نخواهم كرد و به عنوان فردی مستقل در چارچوب فكری و سیاسی خاص خود و براساس مواضع و بیانیه‌هایی كه منتشر كرده‌ام، در صحنه خواهم ماند. کروبی در آخرین جمله این بیانیه نوشت: این تازه اول داستان است.

* روزنامه ایران: «مصطفی تاج‌زاده و عبدالله رمضان‌زاده به همراه یازده نفر از عواملی كه قصد اغتشاش داشتند، بعدازظهر دیروز توسط نیروهای امنیتی شناسایی شدند. مرجع قضایی برای برخی متهمان این پرونده حكم پیگرد صادر كرده و مكان مورد نظر نیز پلمب شده است. این متهمان در ساختمانی در محدوده قیطریه تهران در حال خبرسازی و تهیه فیلم برای شبكه‌های ماهواره‌ای بودند و همچنین از این مكان مقادیری سلاح سرد نیز كشف شده است».

* سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: در پی انتخابات رسوای اخیر كه در محافل سیاسی داخل و خارجی از آن به‌عنوان كودتای نرم علیه مردمسالاری و جمهوریت در ایران یاد می‌كنند، اقتدارگرایان حاكم در اقدامی وقیحانه در سطح وسیعی اقدام به دستگیری فعالان سیاسی منتقد و مخالف دولت كرده‌اند. بی‌شك موج دستگیری فعالان سیاسی خطای بزرگ دیگری در ادامه بدعت و خطای مصادره‌ی آرای مردم در انتخابات رسوای دهم است.

* میرحسین موسوی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به مراجع تقلید نوشت: سکوت علما و مراجع که ملجأ راسخ این ملت شمرده می‌شوند، خسارتی بیش از یک تغییر در آرا را به دنبال خواهد داشت. وی تصریح کرد: تصور تقلب در آرای مردم تا این اندازه و برابر انظار شگفت‌زده جهانیان از حکومتی که تعهد به عدالت شرعیه از ارکان اساسی آن شمرده می‌شود، برای کسی ممکن نبود.

گزارش وزارت کشور از یک رکورد جدید و بی‌سابقه/ وزیر کشور: هیچ مستندی مبنی بر تخلف در انتخابات نداشتیم

 * ابوالحسن بنی‌صدر در مصاحبه با تلویزیون صدای آمریکا نتایج انتخابات ایران را «تقلب بزرگ» توصیف کرد.

* مجمع روحانیون مبارز با صدور بیانیه‌ای خواستار ابطال نتایج انتخابات ریاست جمهوری شد.

* خبرگزاری رویترز: «این اولین باری نیست كه این آهنگرزاده (احمدی‌نژاد) توانست در صحنه ظاهر شود، زیرا در انتخابات گذشته نیز وی توانست رقیب قدرتمند خود یعنی رفسنجانی را در یك رقابت تنگاتنگ شكست دهد. امروز كشورهای غربی اگر بخواهند برنامه هسته‌ای ایران را خنثی كنند، باید به‌دنبال راهی بگردند كه چگونه با دولت احمدی‌نژاد تعامل كنند؟ كشورهای غربی امید زیادی به پیروزی موسوی داشتند تا وی بتواند تنش ایجاد شده در قبال برنامه هسته‌ای ایران و كشورهای غربی را برطرف كند و شانس برقراری ارتباط با اوباما را افزایش دهد، اما به نظر می‌رسد كه به قدرت رسیدن دوباره احمدی‌نژاد، نشانه‌ای از بازگشت به ریشه‌ها و اصول انقلاب ایران و تجدید آرمان‌هایی است كه توسط آیت‌الله خمینی بنیان‌گذار انقلاب ایران پایه‌گذاری شده بود».

* رجانیوز: «بعدازظهر امروز اغتشاشات پراکنده در تهران آغاز شد. تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران در حالی که به دو دسته موافق و مخالف نتایج انتخابات تقسیم شده بودند، در خیابان 16 آذر و سپس میدان انقلاب علیه همدیگر شعارهایی سردادند. مخالفین شعارهایی همچون مرگ بر دیکتاتور و موافقین شعارهایی چون قبول اکثریت، نشان آدمیت سر دادند. در حالی که جمعیت به سوی وزارت کشور حرکت می‌کرد، در خیابان فاطمی سطل‌های زباله اوباش به آتش کشیده شد و به‌تدریج با تاریک شدن هوا، درگیری‌ها بین نیروی انتظامی و اغتشاش‌گران شدت گرفت. پیروزی قطعی دکتر احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری دهم همان‌طور که انتظار می‌رفت با واکنش خشونت‌طلبانه برخی هواداران سایر رقبا به‌ویژه موسوی مواجه شده و این اوباش اجیر شده در میدان ولی‌عصر(عج) تهران اقدام به آشوب خیابانی و صدمه‌زدن به اموال عمومی کردند. همچنین حوالی ساعت 18 یک دستگاه اتوبوس در خیابان مطهری به آتش کشیده شد. مجموعه تحرکات انجام شده در سطح شهر تهران طی ساعات پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری، محصول طراحی اتاق عملیات آشوب و اغتشاش اصلاح‌طلبان در تهران است. این اتاق عملیات آشوب طی 24 ساعت گذشته و با حضور مؤثر محسن امین‌زاده و مصطفی تاج‌زاده مکرراً تشکیل جلسه داده و در حال برنامه‌ریزی برای دروغ‌پراکنی و شایعه‌سازی مانند پخش شایعه حبس خانگی موسوی و همچنین سازماندهی اراذل و اوباش برای ایجاد آشوب‌های خیابانی است. در همین راستا تعدادی از عوامل اصلی متهم به هدایت آشوب‌های خیابانی در تهران از جمله تاج‌زاده، رمضان‌زاده، میردامادی، بهزاد نبوی، محمدرضا خاتمی، مجردی، شریعتی، صفایی فراهانی، تقی رحمانی، هدی صابر و زیدآبادی بازداشت شدند».

* رادیو زمانه: «گزارش‌ها از درگیری‌های پراکنده و شدیدی در خیابان‌های مرکز و شمال شهر تهران حکایت دارد. گروهی از هواداران میرحسین موسوی و مهدی کروبی از صبح امروز با حضور در خیابان‌های تهران، اعتراض خود را به نتایج انتخابات اعلام کرده‌اند. آن‌طور که شاهدان عینی از سطح شهر تهران گزارش می‌دهند، اوضاع در خیابان ولیعصر، زرتشت، فاطمی، میدان انقلاب، میدان ونک و چهارراه جهان کودک نا‌آرام است. در خیابان تخت طاووس و میرزای شیرازی تهران نیز درگیری‌ها به شدت در جریان است و بخش‌هایی از خیابان به آتش کشیده شده است. معترضان با به آتش کشیدن سطل‌های زباله، کندن تابلوهای راهنمایی و رانندگی و نیز شکستن شیشه‌های اتومبیل‌ها، راه ورود خودروهای پلیس را به این خیابان بسته‌اند. خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز از آتش‌زدن لاستیک از سوی معترضین به نتیجه‌ی انتخابات مقابل ساختمان وزارت کشور خبر داده است».

 

برچسب: فتنه 88
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر