مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۹۷۰
نطق هاشمی در مجلس درباره کتاب آیات شیطانی
هاشمی این ماجرا را «فتنه‌ای» خواند که توسط «کفر جهانی» طراحی شده است. وی گفت این جریان «با اهانت به مقدسات اسلام اهداف خاصی را با انگیزه‌های خاص» تعقیب می‌کند.
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۲ - ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - 2022August 13

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روز 25 بهمن 1367، امام خمینی با صدور فتوای تاریخی، حکم بر ارتداد سلمان رشدی – نویسنده کتاب آیات شیطانی – دادند. این حکم به سرعت با حمایت مسلمین جهان روبرو شد. فتوای تاریخی حضرت امام، دولت‌های اسلامی و پیروان سایر ادیان الهی را نسبت به کلید خوردن یک نبرد تمام عیار تبلیغاتی و جنگ رسانه‌ای توسط نظام سلطه و کانون‌های شیطانی، تفکرات و اندیشه‌های غربی و صهیونیستی هوشیار کرد. روز بعد، یعنی 26 بهمن ماه، اجلاسیه مجلس شورای اسلامی، تحت تاثیر همین مسئله برگزار شد. در این جلسه برخی نمایندگان علیه کتاب «آیات شیطانی» و نویسنده آن نطق کردند. سپس حجت‌الاسلام والمسلمین هاشمی رفسنجانی – رئیس مجلس – صحبت کرد. 
هاشمی این ماجرا را «فتنه‌ای» خواند که توسط «کفر جهانی» طراحی شده است. وی گفت این جریان «با اهانت به مقدسات اسلام اهداف خاصی را با انگیزه‌های خاص» تعقیب می‌کند. رئیس وقت مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «ممکن است بعضی از رنود و شیاطین موجود در میان جامعه، ذهن مردم را از این جهت آلوده کنند و بگویند که این چه اهمیتی دارد که یک کتاب یا یک نویسنده که یک غلطی کرده، این همه هیاهو و اقدام و تعطیلی در جامعه درست بکند؟» سپس افزود: «لذا نیاز دارد که یک مقدار مسأله باز بشود که ملت ما اگر در مقابل چنین وسوسه‌هایی قرار گرفتند بدانند که مساله این نیست، این ظاهر قضیه است.»

 

تبیین ضرورت فتوای تاریخی امام خمینی علیه سلمان رشدی


رئیس مجلس خاطرنشان کرد: «آنچه که از مجموع حوادث برمی‌آید که به همین دلیل من فکر می‌کنم رهبر بزرگوار ما امام امت را که با این شور و هیجان به مقابله با مساله پرداختند، مقام معظم قائم مقام رهبری انقلاب را، آیات عظام قم را، روحانیت را، مردم را اینگونه ناراحت کرده و در سراسر دنیا با چنین حالتی می بینیم، این به خاطر آن مسائل پشت پرده‌ای است که در این قضیه به چشم می‌خورد.»
وی درباره توطئه دشمنان اسلام گفت: «آنچه که آدم می‌تواند از مجموعه حوادث بفهمد این است که برنامه‌ریزی شده، سازماندهی شده برای یک حرکت بسیار خطرناکی که بدتر از یک نوع جنگ رسمی است. اینها به دنبال ضربه‌ای که بعد از انقلاب اسلامی در ایران خوردند و قدرتی که از اسلام در لبنان و افغانستان دیدند و تحرک و بیداری سراسری که در مسلمان‌ها دیدند، در تحلیلشان به اینجا رسیدند که مایه اصلی آن تقدس و هاله قداستی است که بر عقائد و مقدسات اسلام کشیده شده که ذهن مردم اسلامی را همیشه صاف و پاک نگاه می‌دارد و به دنیای اسلام نشاط و حرکت می‌دهد. با جنگ و انواع حیله‌های سیاسی نتوانستند این تقدس را بشکنند، با این شیوه وارد عمل شدند. با یک شخصی که از مثلا جایی مثل هندوستان باشد که ظاهراً از دنیای غرب فاصله دارد و با یک اسم غلط انداز کار را شروع می‌کنند.» 

 

تبیین ضرورت فتوای تاریخی امام خمینی علیه سلمان رشدی


هاشمی درباره حمایت‌های دشمنان اسلام از نویسنده کتاب آیات شیطانی تصریح کرد: «آدم می‌بیند که قبلا پول داده می‌شود به این شخص به عنوان حق تالیف؛ آدم می‌بیند قبلا برای این شخص محافظ می‌گذارند به عنوان اینکه می‌دانند چه کار دارند می‌کنند؛ می‌بینیم که یک بنگاه انتشاراتی صهیونیسم دنبال کار است؛ می‌بینیم که از پیش ترجمه‌ها در کشورهایی مثل امریکا و ایتالیا آماده می‌شود؛ می‌بینیم که تبلیغات به گونه‌ای است که ذهن مردم را قبلا برای خرید کتاب آماده می‌کنند. همه اینها حکایت از یک سازماندهی در یک برنامه‌ریزی می‌کند. و حرکت، یک حرکت معمولی نیست که آقایان بگویند که خوب، حالا کتاب که زیاد نوشته شده، فحاشی به اسلام زیاد شده، به خداوند، به همه بد گفته‌اند و در تاریخ اینجوری بوده. بله بوده، اما من فکر می‌کنم یک چنین حرکتی با این شیوه‌هایی که الان دارد مرموزانه انجام می‌شود، نبوده و این یک مقابله‌ای است برای شکستن قداست اسلام و مقدسات اسلام، و لذا اهمیت قضیه ایجاب می‌کند که رهبری عظیم ما که معمولا در مسائل سطحی وارد نمی‌شوند، در این مساله با آن شدت و حدت وارد می‌شوند و اینگونه ایشان برانگیخته می‌شوند که خوب، تشخیص ایشان همیشه برای ما حجت بوده و همیشه هم دیده‌ایم که ایشان به موقع مسائل حساس دنیای اسلام را درک می‌کنند و به موقع معالجه می‌کنند.»

 

تبیین ضرورت فتوای تاریخی امام خمینی علیه سلمان رشدی


هاشمی رفسنجانی همچنین خواستار اتحاد سایر کشورهای اسلامی در مواجهه با این جریان شد و تصریح کرد: «این حرکت واقعا باید در دنیای اسلام جدی گرفته بشود تا اینکه دشمنان اسلام با این فکری که این حرکت را شروع کرده‌اند ببینند که این راه به جایی نمی‌رسد و کسانی که عامل دست می‌شوند و در این حرکت‌ها وسیله اجرای اغراض دشمنان اسلام و کفر جهانی می‌شوند، متوجه بشوند که این وادی خطرناکی است.» 
او ادامه داد: «ما انتظار داریم که مسیحیان دنیا و یهودیان دنیا، آنهایی که روحیه صهیونیستی ندارند و بطور کلی الهیون دنیا، جدا اعتراض بکنند و جلوی این حرکت ناپسند را ببندند.»

 

منبع: مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی، دوره سوم – اجلاسیه اول، جلسه 78، 26 بهمن 1367

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر